ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مکانیک )

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مکانیک ) از زبان دانشجویان برتر

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مکانیک )

رشته مهندسی مکانیک

توضیحات : استاد دانشگاه تهران (دکتر احسان معانی)

              دانشجوی دانشگاه تهران (مهدی اسدپور)

              دانشجوی دانشگاه تهران (متین مختاری)


ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مکانیک )


دروس پایه و تخصصی دوره لیسانس :


استاتیک - نقشه کشی صنعتی - علم مواد - مقاومت مصالح - دینامیک - ترمودینامیک - مکانیک سیالات - قالب های پرس - طراحی اجزاء ماشین - مبانی مهندسی برق - ارتعاشات - انتقال حرارت - دینامیک ماشین - مواد مرکب - شناخت فلزات - طراحی به کمک کامپیوتر - روش های تولید و کارگاه - طراحی ساختمان شاسی - مخازن تحت فشار - سوخت و احتراق - طراحی مکانیزم ها - طراحی ماشین ابزار - نگهداری ماشین ها- طراحی و تحلیل سازه و بدنه - هیدرولیک و پنوماتیک – رباتیک - نیروگاه حرارتی - تهویه مطبوع - موتور های احتراق داخلی - طراحی موتور های احتراق داخلی - آشنایی با مهندسی نفت و گاز - طراحی مبدل های حرارتی - سیستم های انتقال آب - مکانیک سیالات زیستی - دینامیک گازها - سیستم های تبرید - مقدمات سیلات محاسباتی - توربو ماشین ها - انرژی خورشیدی - نیروگاه های آبی - آلودگی محیط زیست - مهندسی اقیانوس - توربین گاز و موتور جت - مهندسی دریا - روش های طراحی مهندسی - طراحی برای ساخت – هیدرودینامیک - مدیریت و اقتصاد صنعتی - طراحی کشتی


ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مکانیک )


توضیحات مهدی اسدپور


سوال : لطفا رشته مکانیک را برای دانش آموزان کنکوری تعریف کنید.

پاسخ : با توجه به ظاهر قضیه ، مهندسی مکانیک به نوعی کار خود را پس از طراح صنعتی و مشخص شدن شاکله (یا با همکاری یکدیگر) شروع می کند و سپس به تحلیل جسم می پردازد و آن را در زمینه های سیالاتی و جامداتی بررسی می کند. مهندسین مکانیک بعضا با بهینه سازی هندسه توربین ها به بالاترین افیشنسی(بازده) ممکن دست می یابند.


سوال : به نظر شما یک مهندس مکانیک باید در چه درس هایی قوی باشد؟

پاسخ : به نظر من این رشته برای افرادی با علاقه به هندسه های مختلف(از جمله هندسه فضایی)، خلاق و علاقه مند به بررسی موشکافانه مسایل تحلیلی ( مسایلی که از سینماتیک و قوانین نیوتونی نشأت گرفته اند. ) و علاقه مند به نرم افزار های مهندسی طراحی جامدات و تحلیل ( برای مثال نرم افزار های CATIA و SolidWorks و ANSYS ) باشد.


سوال : و اما به عنوان مهم ترین سوال درباره صنعت های مرتبط با این رشته توضیح بدید.

پاسخ : تقریبا در تمامی شرایط نیاز به مهندس مکانیک احساس می شود در عمل هر کارخانه ای با تجهیزات مکانیکی به مهندس ساخت و تولید ( این مهندس بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و بررسی فرآیند های ساخت قطعات می کند و از این جهت تشابه زیادی با یک مهندس مواد دارد. )  و طراحی کاربردی نیاز دارد و یا در صنعت نفت و پتروشیمی ها مهندس مکانیک سیالات نقش مهمی بر عهده دارد.


ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مکانیک )


گرایش های کارشناسی ارشد:


طراحی کاربردی                            

فناوری ماهواره                                   

سیستم محرکه خودرو                    

تبدیل انرژی

سازه بدنه خودرو                         

سیستمهای انرژی

ساخت و تولید

مکاترونیک

بیومکانیک

طراحی سیستم های دینامیکی خودرو


یک درس خاطره انگیز:

در ابتدای راه مهندسی مکانیک ما درس های زیادی را می خوانیم و آن ها را یاد می گیریم که همه آن ها به تفکیک اثر نیرو روی حرکت اجسام و مقاومت اجسام در برابر تحمل نیرو بررسی می کنند اما به جرئت می توان گفت اولین درسی که ما در آن احساس مهندس شدن می کنیم در طراحی اجزاء است. در این درس ما یاد می گیریم که چطور از مباحثی که تاکنون درباره رفتار اجسام در برابر نیروها (چه از نظر حرکت و چه از نظر مقاومت ماده) یاد گرفتیم، استفاده کنیم و یک محصول طراحی کنیم. شما می توانید در طراحی اجزاء ماشین و روش های تولید از خلاقیت خود استفاده کنید و از نتیجه ایده خود لذت ببرید.


جنس کار گرایش های مهم ارشد:         

طراحی کاربردی:

تحلیل و طراحی سازه های مکانیکی – تحلیل و آنالیز سیستم های دینامیکی – کنترل سیستم های دینامیکی   

تبدیل انرژی:                          

طراحی و آنالیز سیستم های پایپینگ مربوط به صنایع نفت و گاز – طراحی سیستم های تهویه مطبوع – انتقال حرارت در صنایع مختلف (کارخانه شیشه سازی)

ساخت و تولید:

نحوه ساخت قطعات – قالب سازی – تکنولوژی ساخت نانو

بیومکانیک:

توان بخشی در مهندسی پزشکی

برای مثال برای تولید یک خودرو، سه گروه از مهندسین مکانیک در گرایش های طراحی کاربردی، تبدیل انرژی و ساخت و تولید ایفای نقش می کنند. گروه طراحی کاربردی سیستم های دینامیکی خودرو مانند سیستم تعلیق را طراحی می کند. گروه تبدیل انرژی سیستم هایی مانند موتور و سیستم انتقال سوخت را طراحی و آنالیز می کند. گروه ساخت و تولید روش های ساخت تمامی قطعات خودرو را بررسی می کند.


می توانید محصولی از همکاری مهندسین برق ، مکانیک و کامپیوتر را در ویدئوی زیر مشاهده کنید.

فایل های ضمیمه

نسترن زارع