جمع بندی فارسی - فارسی نهم - درسنامه و تست - الهه پروری

نکات مهم و برگزیده (تاریخ ادبیات، املای مهم واژگان،دانش زبانی و ادبی) دروس اول تا هفدهم فارسی نهم به همراه تست‌های برگزیده

جمع بندی فارسی - فارسی نهم - درسنامه و تست - الهه پروری

دوستان دهمی سلام!

در این مطلب می خواهیم باهم به جمع بندی نکات مهم فارسی نهم بپردازیم.


الهه پروری- فارغ التحصیل مهندسی شیمی دانشگاه تهران


سعدی : شاعر و نویسنده بزرگ قرن ۷ است. در سال 655 بوستان را به نظم درآورد و در سال بعد گلستان را تالیف کرد.

تشبیه: هرگاه چیزی را به چیز دیگر مانند کنیم تشبیه به وجود می ­آید که از ۴ رکن تشکیل می ­شود: 

الف) مشبه (طرف اول): کلمه ­ای است که آن را تشبیه می ­کنیم.

ب) مشبه­ به (طرف دوم): کلمه ­ای که مشبه را به آن تشبیه می­ کنیم.

ج) وجه شَبَه: ویژگی­ های مشترک میان مشبه و مشبه به است که اجزای فرعی تشبیه هستند.

د) ادات تشبیه: کلماتی که مشبه را به مشبه به پیوند می­ دهد که اجزای فرعی تشبیه هستند.

مرزبان نامه: کتابی است به شیوه "کلیله و دمنه " که مرزبان بن رستم شروین پَریم، یکی از اسپهبدان مازندران، آن را به زبان مازندرانی کهن (طبری) نوشته بود و سعد الدین وَراوینی آن را در قرن ششم به پارسی دری برگرداند. این کتاب ، مُشتمل بر داستان­ ها و تمثیل از زبان حیوانات است.

صفت از لحاظ سنجش و مقایسه:

1- صفت برتر(تفصیلی): این صفت دو چیز را با هم مقایسه می‌کند و یکی را بر دیگری برتری می‌دهد؛ مانند: علی دلیرتر از محمد است. نشانه صفت برتر "تر" است که با افزودن آن به آخر صفت بیانی ساخته می‌شود؛ مانند: قوی‌تر. صفت برتر وابسته پسین است.

۲- صفت برترین( عالی): این صفت برای مقایسه یک چیز با چند چیز دیگر به کار می‌رود؛ مانند: مرحوم تختی، دلیرترین پهلوان بود. نشانه صفت برترین "ترین" است.

۳- صفت ساده: این صفت بدون نشانه به کار می‌رود؛ یعنی نشانه های تر و ترین ندارد؛ مانند: موهای پریشان تو را می شناسند. پریشان: صفت

مهدی اخوان ثالث: از شاعران بزرگ ادبیات معاصر که در اسفند ماه ۱۳۰۷ در شهر مشهد متولد شد. اولین مجموعه شعرش به نام ارغوان به چاپ رسید. وی هم به شیوه کهن و هم به شیوه نو نیمایی شعر می‌سرود. وی در جوار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در باغ شهر توس به خاک سپرده شد

قابوس نامه: کتابی است به فارسی تالیف عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر( قرن ۵). کتابی اخلاقی و تربیتی است که آن را برای تربیت فرزندش، نوشته است. 

خواجه نصیرالدین طوسی: از علمای بزرگ ریاضی، نجوم و حکمت ایران در قرن هفتم و نیز از وزیران بزرگان آن دوره بود. از مشهورترین تالیف‌های او کتاب "اخلاق ناصری" است که در نهایت زیبایی، سخنان افلاطون و ارسطو را در حکمت عملی بررسی کرده و نظریات پیشینیان را مورد شرح قرار داده است.

مضارع التزامی: این فعل، انجام عملی را با شک و تردید، شرط و امید و آرزو در زمان حال بیان می‌کنند؛ مانند کاش امروز سعید به خانه ما بیاید! (بیان وقوع فعل همراه با آرزو تمنا)

تضاد (طباق/ متضاد/ مخالف): آوردن دو کلمه است با معنی متضاد که موجب زیبایی و لطافت سخن می گردد. تضاد باعث تلاش ذهنی می شود؛ مانند: سیاه و سفید/ نیک و بد/ بزرگ و کوچک

 ابوریحان محمد بن احمد، ریاضی‌دان و فیلسوف ایرانی، اوایل عمر خود را در دربار خوارزمشاهیان گذرانید. سپس چند سال در گرگان، در دربار قابوس‌بن وشمگیر به سر برد و کتاب "الباقیه" را به نام آن پادشاه تالیف کرد. به همراه سلطان محمود غزنوی به هند رفت. با دانشمندان هند مصاحبه داشت و مواد لازم را برای تالیف کتاب"تحقیق ماللهند" فراهم آورد. از آثار مهم او می‌توان به کتاب "التفهیم" اشاره کرد.

دستان (زال): پدر رستم بود که نزدیک ۱۰۰۰ سال عمر کرد. وی فرزند سام نریمان، پهلوان ایرانی بود؛ زال، سفید موی بود و به همین دلیل به زال، یعنی پیر سفیدمو، معروف شد. زال به دست بهمن فرزند اسفندیار اسیر و کشته شد.

رابعه عدویّه: از زنان عارف، پرهیزگار و شاعر بزرگ قرن دوم هجری است که در شعر پارسی و عربی ماهر بود‌. در بصره متولد شد و در بیت‌المقدّس درگذشت. گوشه ای از زندگی او از زبان عطار نیشابوری در تذکره الاولیا آورده شده است.

تذکره الاولیا: کتابی از تالیف شیخ فریدالدّین عطّار نیشابوری در شرح حالِ بزرگان عرفان و تصوّف

ماضی بعید در معنای تحت‌اللفظی به معنای گذشته دور است و به فعلی گفته می شود که در زمان گذشته دورتر (نسبت به زمان حال یا نسبت به گذشته ساده) رخ دهد. در واقع، فعل ماضی بعید از گذشته می‌گوید؛ اما گذشته‌ای که پیش از انجام کامل فعل، در جریان بوده است.

ویکتور هوگو: از مشهورترین شاعران قرن نوزدهم فرانسه و از بزرگترین نویسندگان و ادبای اجتماعی جهان است. وی مردی آزادمنش و آزادی خواه و طرفدار جدی اصلاحات اجتماعی به نفع طبقات محروم و زحمتکش بود." بینوایان" از آثار معروف اوست.

واژه ها از نظر ساخت عبارتند از: 

ساده: واژه هایی هستند که از یک بخش ساخته شدند که معنی مستقل و روشنی دارند و نمی‌توان آن ها را به اجزایی، بخش کرد؛ مانند: گل، آب، دریا، مدرسه 

وندی: واژه هایی هستند که از یک بخش معنادار و یک جزءِ وندی (پیشوند و پسوند) تشکیل شده‌اند؛ مانند: گلدان، رفتار، ورزش، هنرمندانه


دوستان عزیز می توانید برای دسترسی به فایل کامل و پاسخ صحیح سوالات، فایل پی دی اف زیر را دانلود کنید.

فراموش نکنید اگر سوالی در رابطه با فارسی نهم داشتید می توانید به راحتی در کامنت ها سوال خود را برای ما بنویسید.


دوستان عزیزم ما تصمیم گرفتیم برای اینکه بتونیم ارتباط مون رو باهم بیشتر کنیم و قدم به قدم کنارتون باشیم، صفحه اینستاگرام رتبه برترهای کانون رو بسازیم و همراهتون باشیم.

رتبه برترهای کانون


*موفق باشید*

فایل های ضمیمه

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )