جمع بندی علوم - علوم نهم - درسنامه و تست - الهه پروری

جمع بندی نکات مهم و برگزیده علوم نهم(از فصل اول تا پایان فصل پانزدهم) به همراه تست و تصاویر مهم

جمع بندی علوم - علوم نهم - درسنامه و تست - الهه پروری

دوستان دهمی سلام

در این مطلب می خواهیم باهم به جمع بندی نکات مهم علوم نهم بپردازیم.


الهه پروری- فارغ التحصیل مهندسی شیمی دانشگاه تهران


مقایسه واکنش ­پذیری آهن، مس، منیزیم و طلا: 

آهن با اکسیژن به کندی واکنش می­دهد و به اکسید آهن تبدیل می شود. فلز مس نیز با اکسیژن به کندی ترکیب می شود و به مس اکسید تبدیل می شود. در حالی که اگر یک تکه نوار منیزیم را روی شعله چراغ بگیرید، به سرعت می­ سوزد و نور خیره ­کننده ای تولید می کند؛ اما طلا بر خلاف این سه فلز، اصلا با اکسیژن ترکیب نمی شود.

ترکیبات یونی: آنیون ها و کاتیون ها در اثر نیروی جاذبه ای به نام پیوند یونی کنار همدیگر باقی می­ مانند و ترکیبات یونی را می­ سازند. ترکیبات یونی همواره از پیوند یک یون فلز(کاتیون) و یک یون نافلز(آنیون) بوجود می آیند. در نمک خوراکی یون مثبت سدیم، کاتیون و یون منفی کلر، آنیون این ترکیب هستند.

قانون پایستگی جرم بیان می کند همواره در یک واکنش شیمیایی، مجموع جرم مواد واکنش دهنده با مجموع جرم مواد فرآورده برابر است.

پیامد های مخرب حاصل از افزایش گاز کربن دی اکسید: افزایش دمای کره زمین - ذوب یخچال های قطبی- زیر آب رفتن شهرهای ساحلی و از دست رفتن بسیاری از زمین های کشاورزی- در خطر انقراض قرار گرفتن بعضی از گونه های زیستی(مثلا خرس قطبی) - برهم خوردن توازن سایر چرخه ها - کاهش میزان بارندگی و بروز خشکسالی و یا ریزش های سیلابی

اتن: گازی بی رنگ با فرمول شیمیایی C2H4 است که به طور طبیعی توسط برخی از میوه های رسیده مانند گوجه فرنگی و موز آزاد می‌شود. از آن در صنعت کشاورزی جهت تبدیل میوه های نارس به رسیده استفاده می‌کنند. با حرارت دادن گاز اتن در ظروف دربسته، ماده ای به نام پلاستیک تولید می‌شود.

مسافت(d): مجموع طول هایی که یک متحرک طی می‌کند تا از مبدا به مقصد برسد، مسافت طی شده گفته می‌شود. 

جابجایی(x): برداری که مبدا حرکت را به مقصد متصل می‌کند جابجایی نام دارد. مسافت و جابجایی هر دو از جنس طول هستند اما مسافت یک کمیت نرده‌ای است در حالی که جابجایی کمیت برداری می باشد.

تفاوت تندی با سرعت: تندی کمیت نرده‌ای است یعنی فقط مقدار دارد. به عنوان مثال" تندی این خودرو ۲۰ متر بر ثانیه (m / s)است" ، اما سرعت یک کمیت برداری است یعنی علاوه بر اندازه، دارای جهت نیز هست. به عنوان مثال"این خودرو با سرعت ۲۰ متر بر ثانیه و به طرف شرق در حال حرکت است"

قانون اول نیوتن (قانون اینرسی، ماند یا لختی): اگر بر جسمی نیرو وارد نشود یا نیروهای وارد بر جسم متوازن باشند، جسم وضعیت قبلی خود را حفظ می کند.

پرت شدن سرنشین یک اتومبیل هنگامی که اتومبیل ترمز می‌کند و فشرده شدن او به صندلی هنگامی که به طور ناگهانی اتومبیل شروع به حرکت می‌کند با استفاده از قانون اول نیوتون قابل توجیه است.

 قانون دوم نیوتون: اگر بر یک جسم نیروی خالصی وارد شود، جسم در جهت نیرو، شتابی می گیرد که اندازه آن با نیروی وارد شده رابطه مستقیم و با جرم جسم رابطه عکس دارد. 

تذکر: پیش از این دیدیم که یکای اندازه گیری شتاب متر بر مجذور ثانیه(m/s2) است که این یکا با یکای(N/Kg) معادل  است.

 قانون سوم نیوتن (قانون کنش و واکنش): این قانون  بیان می‌کند که برای هر کنشی (عملی)، واکنشی (عکس العملی) است که مقدار آن ها با یکدیگر برابر ولی جهت آن ها خلاف یکدیگر است. حرکت یک شناگر به سمت جلو، حرکت موشک و... با استفاده از این قانون قابل توضیح است.

محیط های غیر دریایی تشکیل فسیل: یخچال های طبیعی(ماموت های سیبری) خاکسترهای آتشفشانی، صمغ گیاهان - مواد نفتی - معادن نمک و مرداب ها و باتلاق ها و دریاچه ها

اصل پاسکال: اگر بر بخشی از مایع که درون ظرفی محصور است فشار وارد کنیم این فشار بدون ضعیف شدن به بخش های دیگر مایع و دیواره های ظرف منتقل می شود. از این اصل در ترمز اتومبیل ها، در بالابرهای هیدرولیکی و جک های روغنی استفاده می شود.

سطح شیب دار: راه پله ساختمان، رمپ کنار پله در بعضی اماکن و جاهای کوهستانی نوعی سطح شی‌بدار به حساب می‌آیند. سطح شیب‌دار به ما کمک می‌کند تا با نیروی کمتر اما در مسافت طولانی تر، یک جسم سنگین را به سمت بالا حرکت دهیم. مزیت مکانیکی سطح شیبدار از تقسیم وتر به ارتفاع آن به دست می­آید. روشن است که هر چه سطح شیبدار (زاویه سطح شیب‌دار) کمتر باشد، مزیت مکانیکی سطح شیب‌دار بیشتر شده، بنابراین ما راحت‌تر می‌توانیم به بالای سطح شیب‌دار حرکت کنیم.

 منظومه شمسی: به مجموعه خورشید و سیاره که به دور آن می چرخد، قمرها، سیارک ها، خورده سیارات و دنباله‌دارها گویند. بیشتر ستاره شناسان معتقدند که همه اعضای منظومه شمسی از ابر عظیم چرخانی متشکل از گاز و غبار به نام سحابی خورشیدی تشکیل شده‌اند.

آغازیان: به نسبت باکتری ها از ساختمان یاختگی پیچیده تری برخوردارند و دارای یاخته‌های هو هسته ای( یوکاریوت) هستند (هسته مشخصی دارند). بیشتر آن ها تک‌یاخته بوده و برخی نیز به صورت کُلونی زندگی می‌کنند اما در هیچ کدام از آن ها بافت و اندام‌هایی نظیر آنچه در گیاهان و جانوران دیده می شود، وجود ندارد.

انواع بی‌مهره ها: اسفنج ها- کیسه تنان- کرم ها- نرم تنان- بندپایان(حشرات- عنکبوتیان- سخت پوستان- هزارپایان- خارپوستان)
دوستان عزیز می توانید برای دسترسی به فایل کامل و پاسخ صحیح سوالات، فایل پی دی اف زیر را دانلود کنید.

فراموش نکنید اگر سوالی در رابطه با علوم نهم داشتید می توانید به راحتی در کامنت ها سوال خود را برای ما بنویسید.


دوستان عزیزم ما تصمیم گرفتیم برای اینکه بتونیم ارتباط مون رو باهم بیشتر کنیم و قدم به قدم کنارتون باشیم، صفحه اینستاگرام رتبه برترهای کانون رو بسازیم و همراهتون باشیم.

رتبه برترهای کانون


*موفق باشید*

فایل های ضمیمه

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )