معرفی رشته علوم کامپیوتر از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته علوم کامپیوتر از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی علوم کامپیوتر رفته ایم و با آقای پوریا فلاح پور، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و آقای مجید وقاری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی علوم کامپیوتر دانشگاه تهران به گفت و گو پرداخته ایم.


همچنین می توانید برای مشاهده ی معرفی سایر رشته ها به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی ( لیست رشته ها )


بخش اول:


پوریا فلاح پور، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف


1.  رشته ی علوم کامپیوتر را در چند سطر معرفی کنید.

این رشته به دلیل ارتباط بین کامپیوتر و ریاضی به وجود آمده است که مهم‌ترین هدف آن یافتن بهترین  الگوریتم، زبان‌های برنامه‌نویسی، رمز، هوش مصنوعی و شبکه برای حل مساله در کمترین زمان و کمترین خطا و بیشترین دقت ممکن است. در واقع این رشته قصد دارد افراد متخصصی با دید ریاضی نسبت به مسائل منطقی در حوزه‌های مختلف مرتبط با کامپیوتر را پرورش دهد.


2. برای موفقیت دراین رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

برای موفقیت دانشجو حتما باید به ریاضی علاقه داشته باشد. معمولا همه‌ی شاخه‌های ریاضی (حتی انتگرال‌ها) در این رشته ظاهر می‌شوند اما می‌توان بیشتر روی یک شاخه تمرکز کرد؛ مثلا در مورد الگوریتم‌ها نیاز است که گراف و ترکیبیات خوب درک شود، در مورد رمز، نظریه اعداد و در مورد هوش مصنوعی، احتمال. البته اگر دانش آموز در دبیرستان در این درس‌ها قوی نباشد جای نگرانی نیست، در دانشگاه به اندازه‌ی کافی در این‌ شاخه‌ها درس برمی‌دارد و خوب یاد می‌گیرد.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

بله، دانشجو باید مهارت‌های حل مساله‌ی ریاضی خود را افزایش دهد. از طرفی در چند دهه‌ی اخیر شرکت‌ها بسیار به مسائل تئوری نزدیک شده‌اند. اگر فردی علاقه دارد بعد از اتمام تحصیل به این شرکت‌ها (مانند گوگل و مایکروسافت یا نسخه‌های داخلی) بپیوندد، باید سعی‌کند در حین تحصیل مهارت‌های مدل‌سازی خود را افزایش دهد. مهارت‌های اجتماعی هم بسیار کمک می‌کند. اگر هم به کار آکادمیکی علاقه دارد باید خیلی خوب ریاضی را یاد بگیرد. خلاقیت، به روز بودن با توجه به رشد سریع فناوری نیز بسیار کمک کننده است.


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

واحد‌های تخصصی این رشته شامل الگوریتم‌ها، منطق، ریاضی گسسته، شبکه‌‌، زبان برنامه‌نویسی، جبر مجرد، جبر خطی و احتمال و کاربردها است. به جز دروس اصلی، دروس اختیاری هم هستند که اگر به شاخه‌ی خاصی علاقه دارید می‌توانید آن‌ها را بردارید.


5. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

بله امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور، برای این رشته بسیار فراهم است.


6. تفاوت رشته‌ی علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر چیست؟

علوم کامپیوتر به طور کلی زیر مجموعه‌ی علوم محسوب می‌شود و بیشتر شامل روش‌‌های نظری است. اما مهندسی کامپیوتر به عمل نزدیک‌تر است. البته دانشگاه‌های مختلف رویکردهای مختلفی در رشته‌ی علوم کامپیوتر دارند که ممکن است به بخش‌های عملی نزدیک‌تر یا دورتر باشد. در دانشگاه شریف و دانشگاه شهید بهشتی، این رشته در دانشکده‌ی علوم ریاضی ارائه می‌شود.

از نظر محتوا: به عنوان یک طرح کلی، در مهندسی شما روش‌های پیاده کردن الگوریتم‌ها یا ساختن نرم‌افزار‌ها را یاد می‌گیرید، در علوم کامپیوتر شما توانایی الگوریتم‌ها، بهینه‌سازی آن‌ها و مدل‌های محاسبه‌ی آن‌ها را یاد می‌گیرید. در شاخه‌های دیگر جز الگوریتم‌ها هم معمولا همین‌طور است.

 از لحاظ تفاوت‌ شغل: در شرکت‌های متوسط معمولا تفاوت زیادی ندارد. در شرکت‌های قوی‌تر مانند گوگل معمولا بخش R&D، موقعیت مناسب‌تری برای علوم‌ کامپیوتر است.

دو مثال یادگیری ماشین و برنامه‌نویسی را در نظر بگیرید. در دهه‌های گذشته تقریبا همه‌ی شرکت‌ها به سمت استفاده از ایده‌های یادگیری ماشین رفته‌اند. شما چه علوم کامپیوتر چه مهندسی کامپیوتر خوانده باشید و به این‌ موضوع علاقه داشته باشید، می‌توانید در این‌ موقعیت‌های شغلی کار کنید (در هر دو رشته درس‌های اختیاری در این شاخه وجود دارد). اما در مورد برنامه‌نویسی احتمالا کسی که مهندسی کامپیوتر خوانده باشد ارجحیت دارد.


بخش دوم:


مجید وقاری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی علوم کامپیوتر دانشگاه تهران


1. گرایش‌های ارشد رشته ی علوم کامپیوتر چیست؟

سیستم‌های هوشمند، محاسبات علمی، سیستم‌های کامپیوتری و نظریه محاسبه 4 گرایش اصلی این رشته است.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

رشته‌ی علوم کامپیوتر نیازمند مطالعه و تحقیق حتی بعد از فارغ‌التحصیلی است و در طول تحصیل و گذراندن واحدهای مربوطه در دانشگاه، فقط اطلاعات پایه‌ای و کلی با استفاده از منابع معرفی شده منتقل می‌شوند. بنابراین جهت حضور در بازار کار، دانش آموخته باید با مطالعه و تحقیق، اطلاعات خود را به روز کند تا نیاز اصلی بازار کار که همان روش‌های نوین رسیدن به اهداف است را پاسخگو باشد.


3. وظایف یک دانش‌آموخته رشته‌ی علوم کامپیوتر در محیط کار چیست؟

ایجاد مدل‌هایی برای نشان دادن مباحث حوزه کسب و کار و درآمد سازمان، کمک به متخصصین سازمان در حل مسائل پیچیده محاسباتی، کشف زبان‌ها، ابزار و روش‌های محاسباتی جدید برای بهبود خط مشی سازمان در جهت رسیدن به اهداف، توسعه و بهبود سیستم‌های نرم‌افزاری، طراحی آزمایش‌هایی برای تست عملکرد سیستم‌های نرم‌افزاری طراحی و تولید شده، تحلیل نتایج آزمایش‌ها و نتیجه گرفتن از آن‌ها برای بهبود کارایی نظریه‌ها و یا سیستم‌های تولید شده، آموزش نتایج به دست آمده از آزمایش‌ها و تحقیقات به دانشجویان دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی از جمله وظایف دانش‌آموختگان این رشته است.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

این رشته بازارکار نسبتا خوبی دارد. معمولا به ازای هر چهار مهندس کامپیوتر به یک کارشناس علوم کامپیوتر برای مدیریت تیم نیاز است. معمولا دانش آموختگان رشته‌ی علوم کامپیوتر به عنوان مدیر و هماهنگ کننده پروژه‌های مختلف در بازار کار به خدمت گرفته می‌شوند. به همین علت دانشجویان این رشته درس مدیریت را می‌گذرانند. در مقاطع بالاتر دانش آموختگان رشته علوم کامپیوتر بیشتر به حل مسائل تئوریک در علم کامپیوتر می‌پردازند. انتخاب راه حل مسائل و پیاده‌سازی این راه‌ حل‌ها، همچنین تقسیم الگوریتم‌ها در بین مهندسین نرم‌افزار و در انتها جمع کردن قسمت‌های توزیع شده بر عهده فارغ التحصیل رشته‌ی علوم کامپیوتر است.

برای دانش آموخته‌ی رشته علوم کامپیوتر فرصت‌های شغلی متعدد و متنوعی وجود دارد. توسعه‌دهنده‌ نرم‌افزار، مدیر پایگاه‌ داده، تحلیلگر سیستم‌های کامپیوتری، مدیر پروژه‌های نرم‌افزاری، توسعه‌دهنده‌ی وب از جمله عنواین شغلی است که برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد.


5. آیا امکان ایجاد کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

بله، در هر رشته‌ای این امکان وجود دارد. تا زمانی که مشکلاتی برای حل کردن وجود داشته باشد افرادی هستند که این مشکلات را حل کنند. کارآفرینی در این رشته بسیار دیده می‌شود.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی رشته‌ی علوم کامپیوتر