معرفی رشته مهندسی هوافضا از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته مهندسی هوافضا از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی مهندسی هوافضا رفته ایم و با خانم مینا فتحی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف و آقای محمد علیزاده، فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف به گفت و گو پرداخته ایم.همچنین می توانید برای مشاهده ی معرفی سایر رشته ها به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی (لیست رشته ها)


بخش اول:


مینا فتحی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف


1. رشته ی مهندسی هوافضا را در چند سطر معرفی کنید.

مهندسی هوافضا شاخه‌ای اصلی از رشته مهندسی است که با طراحی و ساخت ماشین آلاتی سروکار دارد که پرواز می‌کنند. در واقع مهندسان هوافضا هواپیماها، فضاپیماها، هلی‌کوپترها و موشک‌ها را طراحی می‌کنند. این مهندسان نمونه‌های اولیه آنچه را که طراحی کرده اند آزمایش می‌کنند تا از عملکرد آن‌ها اطمینان حاصل کنند. همچنین این متخصصان اجزای سازنده و زیر مجموعه‌هایی را برای این حرفه طراحی می کنند که شامل موتور، بدنه جسم پرنده، بال، ارابه فرود و سیستم‌های کنترلی است.


2. برای موفقیت در این رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

به نظر من به جز درس شیمی باید به همه‌ی دروس تخصصی رشته ریاضی- فیزیک علاقمند بود و پایه قوی داشت ولی مهم‌تر از علاقه‌مندی به دروس، علاقه‌مندی به پرواز است.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

رشته‌ی هوافضا نیز مانند سایر رشته‌ها نیازمند روحیه خستگی ناپذیری است. همچنین دانشجویان این رشته باید روحیه انتقادگر داشته باشند تا طرح‌های جدیدتر و بهتری نسبت به طرح‌های قبلی ارائه دهند. برای مثال انتقاد به حمل و نقل مردم و کالا در شهر مهندسان این حرفه را به فکر ظهور هواپیماهای عمودپرواز درون شهری واداشت. داشتن خلاقیت و قدرت تجسم خوب هم از الزامات این رشته است.


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

این رشته حدودا 145 واحد دارد که شامل دروس عمومی، پایه، تخصصی، دروس آزمایشگاهی و کارگاهی می‌باشد که از جمله دروس تخصصی می توان به آیرودینامیک، طراحی هواپیما، طراحی به کمک کامپیوتر، اصول پیشرانش ، مکانیک مدار و ... اشاره کرد. در دروس کارگاهی هم می‌توان به کارگاه رباتیک هوایی، موتور پیستونی، موتور جت و ... اشاره کرد.


5. گرایش‌های این رشته در دوره‌ی کارشناسی چیست؟

رشته‌ی هوافضا در دوره کارشناسی بدون گرایش ارائه می‌شود. در دوره کارشناسی دروس مربوط به گرایش‌های ارشد این رشته ارائه می‌شود که برای انتخاب گرایش ارشد به دانشجویان کمک زیادی می‌کند.


6. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

با توجه به وضعیت حال حاضر کشور ما می‌توان گفت گرفتن ویزای تحصیلی برای این رشته به مقصد آمریکا تقریبا غیر ممکن است. گرفتن پذیرش برای دانشجویان این رشته در سایر کشورها همچون فرانسه، هلند،کانادا و ... محدودیتی ندارد.


7. تفاوت رشته‌ی مهندسی هوافضا با مهندسی مکانیک چیست؟

مهندسی مکانیک یک رشته تحصیلی بسیار گسترده است که دانشجویان این رشته در زمینه‌های مختلفی از جمله‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌ آن‌ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی‌ نیروگاه‌ها و ... فعالیت می کنند. تفاوت این دو رشته را می‌توان اینگونه بیان کرد که مهندسان هوافضا بال هواپیما را طراحی می‌کنند اما مهندسان مکانیک دستگاهی را طراحی می‌کنند که این بال را بسازد.


بخش دوم:


محمد علیزاده، فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف


1. گرایش‌های ارشد رشته ی مهندسی هوافضا چیست؟

گرایش‌های اصلی شامل دینامیک پرواز و کنترل، سازه‌های هوایی، پیشرانش، آیرودینامیک و مهندسی فضایی هستند.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

بسته به گرایش و علاقه این مشخصه می‌تواند کاملا متفاوت باشد. دانشجویان این رشته در صورت تلاش می‌توانند مهارت‌های مختلفی را کسب کنند که نه تنها در صنعت هوافضا بلکه در زمینه‌های دیگر نیز به کارشان بیاید.


3. وظایف یک مهندس هوافضا در محیط کار چیست؟

فعالیت در زمینه توسعه صنعت هوایی و تکنولوژی های مرتبط؛ مانند طراحی، تولید و نگهداری هواپیماها، هلیکوپترها، فضا پیماها، موشک ها، سلاح ها، شبیه سازهای پرواز، ابزار و قطعات پرواز. فعالیت در زمینه تحقیق و توسعه، تست، تولید و نگهداری؛ مانند توسعه سیستم های هواپیمایی( سیستم های ارتباطی و ابزارهای هوانوردی)، تحقیق بر روی روش های جدید ساخت بخش‌های مختلف هواپیما مانند بدنه، بال، موتور و...با هدف مصرف بهینه سوخت، استفاده از نرم افزارهای طراحی کامپیوتری برای طراحی پروژه ها، انجام تست های مختلف زمینی و هوایی، جمع آوری و تحلیل داده های حاصل از تست ها، طراحی و نظارت بر فرآیند ساخت و نصب قطعات و هواپیماها، انجام و تایید پروژه ها مطابق با قوانین نظارتی موجود، نظارت بر فرودگاه ها و مراکز تعمیر و نگهداری هواپیماها، بررسی وسایل یا قطعات آسیب دیده و با عملکرد ناقص برای شناسایی علت و یافتن راه حل مناسب برای آن از جمله وظایف یک مهندس هوافضا است.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

استخدام دولتی در این رشته خصوصا از دانشگاه‌های مطرح بسیار کم است، ولی در سال‌های گذشته شرکت‌های خصوصی نسبتا زیادی در این خصوص شروع به کار کرده‌اند. مهم‌ترین مشخصه در زمینه‌ی شغلی این است که فرد باید به شغل خود علاقه داشته باشد و اشتیاق یادگیری مجدد را نیز حفظ کرده باشد.


5. آیا امکان اشتغال در این رشته برای خانم ها نسبت به آقایان کمتر است؟

به هیچ وجه، حداقل تا جایی که من مشاهده کرده‌ام هیچ تفاوتی در زمینه‌ی شغلی بین خانم‌ها و آقایان وجود ندارد.


6. آیا امکان ایجاد کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

بله، در صورت داشتن ایده‌ی خوب و سرمایه‌گذار این امکان وجود دارد.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی رشته‌ی مهندسی هوافضا