معرفی رشته مهندسی شیمی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته مهندسی شیمی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته ی مهندسی شیمی رفته ایم و با خانم مهدیه امین، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و خانم فاطمه میان آبادی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی شیمی گرایش مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف به گفت و گو پرداخته ایم.


بخش اول:


مهدیه امین، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف


1. رشته ی مهندسی شیمی را در چند سطر معرفی کنید.

در یک واحد صنعتی برای برقرار کردن ارتباط بین علم مهندسی مکانیک و  شیمی رشته‌ای به نام مهندسی شیمی به وجود آمد.

رشته‌ی مهندسی شیمی بر مبنای اصول مهندسی به طراحی و ساخت و بهره‌برداری واحدهای صنعتی می‌پردازد که  صنایع بسیار گسترده ای از جمله پالایشگاه، پتروشیمی، صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، صنایع پلیمر و صنایع غذایی را شامل می شود.


2. برای موفقیت در این رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

علاقه مندی به دروس ریاضی و فیزیک لازمه موفقیت در این رشته است.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

برای موفقیت در رشته‌ی مهندسی شیمی داشتن پایه‌ی ریاضی قوی لازم است. اگر درس ریاضی و مباحث حل معادله و محاسبات، جز نقاط قوت باشد، پس از انتخاب این رشته رضایت خواهید داشت. هم چنین مهارت‌های تسلط به نرم افزارهای مرتبط با رشته که دانشجو در طول دوره کارشناسی فرا خواهد گرفت کمک شایانی به موفقیت او در این رشته خواهد کرد.


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

دروس اصلی این رشته عبارتند از موازنه‌ی انرژی و مواد که پایه‌ی این درس محاسبات ساده‌ی ریاضی است. هم چنین دروس دیگر آن پدیده‌های انتقال شامل سه بخش اصلی انتقال مومنتوم (سیالات)، انتقال حرارت و انتقال جرم (انتقال جرم و عملیات واحد) است. حسن این رشته این است که بسیاری از دروس را هم به صورت تئوری و هم عملی (آزمایشگاهی) یاد می‌گیرید.


5. گرایش‌های این رشته در دوره‌ی کارشناسی چیست؟

رشته‌ی مهندسی شیمی با ۸ گرایش صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، طراحی فرآیندهای صنایع نفت، صنایع پالایش و شیمیایی سلولزی؛ یکی از رشته‌های گسترده دانشگاهی است. البته در دوره کارشناسی هر یک از گرایش‌های فوق، تنها ۱۲ یا ۱۳ واحد تخصصی دارند و بیشتر واحدهایشان مشترک است، چرا که اصول مهندسی در صنایع بسیار متنوع و گسترده شیمیایی، یکسان می‌باشد.

در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه شریف، دانشجویان رشته‌ی مهندسی شیمی در دوره‌ی کارشناسی بدون گرایش هستند.


6. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

این رشته از لحاظ اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور بسیار رشته ی مناسبی است و چه در دوره کارشناسی و چه در مقطع ارشد گرایش های روز دنیا را داراست و میتوان با کسب معدل بالا و رزومه خوب پذیرش تحصیلی گرفت.


7. آیا رشته‌ی مهندسی شیمی مشابهت‌هایی با علم شیمی دارد؟

این اشتباه رایجی است که اکثر دانش آموزان ممکن است تصور کنند که رشته مهندسی شیمی به درس شیمی در دبیرستان نزدیک است، در حالی فقط 20 واحد از 140 واحد کارشناسی مربوط به دروس شیمی است و اساس این رشته بر پایه دروس ریاضی و علوم مهندسی بنا شده است.


بخش دوم:


فاطمه میان آبادی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی شیمی گرایش مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی شریف


1. گرایش‌های ارشد رشته ی مهندسی شیمی چیست؟

گرایش های ارشد این رشته بسیار گسترده و متنوع است که شامل گرایش‌های ترموسینتیک و کاتالیست، فرآیندهای جداسازی، طراحی فرآیند، مدل سازی شبیه‌سازی و کنترل، محیط زیست، زیست پزشکی، پدیده‌های انتقال، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی، پلیمر، نانوفناوری و فراوری و انتقال گاز است.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

از جمله توانایی‌های یک مهندس شیمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید

2.طراحی سیستم‌ها و دستگاه‌های مورد نیاز در فرآیند تولید

3. همکاری با تکنسین‌های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید

4. تسلط به نرم افزارهای کاربردی هایسیس،کامسول و متلب


3. وظایف یک مهندس شیمی در محیط کار چیست؟

غالبا  دانش آموختگان این رشته در بخش تحقیق و توسعه  یا در بخش تولید مشغول به کار می شوند. اگر مهندس شیمی در بخش تحقیق و توسعه کار کند، وظیفه دارد که آزمایش روش‌های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه را انجام دهد، از مدل‌های کامپیوتری برای رسیدن به روش‌های تولید ایمن‌تر و مقرون به صرفه تر استفاده کند، برای چگونگی انتقال نمونه‌های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار برنامه ریزی کند و روش های ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد را توسعه و گسترش دهد. اگر مهندس شیمی در بخش تولید کار کند وظیفه دارد که با تکنسین‌های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید همکاری کند، فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید را نظارت و بررسی کند و سیستم‌ها و دستگاه‌های مورد نیاز در فرآیند تولید را طراحی کند.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

فارغ التحصیلان این رشته برای یافتن شغل مناسب باید در طول دوره‌ی تحصیل خود مهارت‌های لازم را کسب کنند تا با بیکاری مواجه نشوند. البته رشته مهندسی شیمی نسبت به سایر رشته های مهندسی از بازار کار مناسبی برخوردار است زیرا فارغ التحصیلان این رشته می توانند در صنایع مختلفی مانندصنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، نساجی، صنعت پتروشیمی، پالایشگاه‌های نفت و گازمشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان رشته‌ی مهندسی شیمی می توانند به عنوانکارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، کارشناس تحقیقات بازار ، مدیر خرید و تدارکات، مدیر فروش، مدیر تولید، مدیر بازاریابی، مدیر کنترل پروژه یا کارشناس کنترل کیفیت به فعالیت بپردازند.


5. آیا امکان اشتغال در این رشته برای خانم ها نسبت به آقایان کمتر است؟

خیر، با توجه به گستردگی فرصت‌های شغلی این رشته محدودیتی برای خانم‌ها برای ورود به بازار کار وجود ندارد.


6. آیا امکان ایجاد کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

بله، با توجه به اینکه مراکز کارآفرینی در حوزه های مختلفی فعالیت می‌کنند میتوان با داشتن ایده ای قابل اجرا  این امر را محقق کرد اما از لحاظ کارآفرینی نسب به رشته هایی مانند مهندسی کامپیوتر و برق در مرتبه ای پایین تر قرار دارد.


حسام الدین تقوی پور
تهيه شده توسط : حسام الدین تقوی پور
محمد سنجری
ارسال شده توسط : محمد سنجری