معرفی رشته مهندسی مکانیک از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته مهندسی مکانیک از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی مهندسی مکانیک رفته ایم و با خانم مریم عراقی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و خانم فاطمه زرگرباشی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف به گفت و گو پرداخته ایم.


همچنین می توانید برای مشاهده ی معرفی سایر رشته ها به لینک مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی (لیست رشته ها)بخش اول:


مریم عراقی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف


1. رشته ی مهندسی مکانیک را در چند سطر معرفی کنید.

همانطور که علم مکانیک علم حرکت شناسی است، رشته‌ی مهندسی مکانیک نیز مهندسی (طراحی، ساخت، تحلیل و …) هر سازه‌ یا پدیده‌ای است که حرکت می‌کند. این شیء می‌تواند یک ماشین، ربات کارخانه، بدن انسان، ذرات سیال یا مثال‌های بسیار زیاد دیگری باشد.


2. برای موفقیت در این رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

علاقه‌مندی به درس فیزیک در درجه‌ی اول و دروس حسابان و دیفرانسیل در درجه‌ی بعدی لازمه‌ی موفقیت در این رشته است.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

عموما دانشجویان این رشته تجسم خوبی دارند و علاقه‌مند به ساختن هستند. یعنی کارهایی مانند طراحی‌ سه‌بعدی با نرم‌افزار یا ساختن یک شیء واقعی (مثلا یک وسیله با مکانیزم‌های خاص حرکتی) برای آن‌ها جذابیت دارد.


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

از مهم‌ترین واحد‌های درسی رشته‌ی مکانیک می‌توان به طراحی اجزای ۱ و ۲ اشاره کرد که در آن اصول طراحی قطعات پایه‌ای ماشین‌ها آموزش داده می‌شود. هم‌چنین دروسی مانند سیالات ۱ و ۲، ترمودینامیک ۱ و ۲ و انتقال حرارت ۱ و  ۲ برای یادگیری اصول مهندسی سیالات و انتقال انرژی هستند.


5. گرایش‌های این رشته در دوره‌ی کارشناسی چیست؟

سیالات، جامدات و کنترل گرایش‌های اصلی این رشته در مقطع کارشناسی می‌باشند.


6. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

بله، هر سال دانشجویان زیادی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌های خوب دنیا، در شاخه‌های مختلف مهندسی مکانیک مانند طراحی کاربردی، بیومکانیک، تبدیل انرژی، بیو و نانو سیالات و ... پذیرش می‌گیرند.


7. تفاوت رشته ی مهندسی مکانیک با رشته‌های مهندسی شیمی و مهندسی هوافضا چیست؟

در رشته‌ی مهندسی مکانیک، نگرش ما کلی‌تر است و حوزه‌های متنوعی در آن گنجانده می‌شود، به طوری که دروس این رشته با دروس رشته‌ی مهندسی شیمی یا رشته‌ی مهندسی هوافضا و حتی رشته‌ی مهندسی مواد اشتراکاتی دارد. در واقع این اشتراکات برای این است که مهندس مکانیک در جایی که نیاز دارد از مطالب سایر رشته‌های مرتبط در کار خود استفاده کند. مهندس مکانیک قرار نیست در این حوزه‌ها ورود جزئی پیدا کند، بلکه می‌تواند آن‌ها را به عنوان اجزایی از سیستمی که طراحی می‌کند در نظر بگیرد.

هم‌چنین حوزه‌هایی مانند مهندسی هوافضا از مهندسی مکانیک جدا شدند تا بتوانند روی نوع خاصی از سازه‌ها تمرکز کنند.


بخش دوم:


فاطمه زرگرباشی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی مکانیک گرایش  دانشگاه صنعتی شریف


1. گرایش‌های ارشد رشته ی مهندسی مکانیک چیست؟

گرایش طراحی کاربردی (شامل زیرگرایش‌های کنترل، بیومکانیک، طراحی، جامدات، فرایندهای ساخت، دینامیک و ارتعاشات)، تبدیل انرژی، ساخت و تولید، مکاترونیک، بیومکانیک و ... جزو گرایش‌های ارشد این رشته هستند.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

فارغ‌التحصیلان این رشته با توجه به آشنایی با دروس دینامیک و استاتیک دانش فیزیک خیلی خوبی کسب خواهند کرد. همچنین در طی دوران تحصیل با نرم‌افزارهای مهمی مانند متلب، اتوکد، سیمولینک، سالیدورک و ... آشنا خواهند شد. توانایی حل مساله، دید مهندسی، مدلسازی سیستم و طراحی وسیله‌ی مهندسی از دیگر مهارت‌هایی است که فارغ‌التحصیلان این رشته کسب خواهند کرد.


3. وظایف یک مهندس مکانیک در محیط کار چیست؟

طراحی قطعات مختلف یا مهندسی معکوس برای یک قطعه، فرایندهای ساخت و تولید، فرایندهای طراحی تجهیزات مختلف مانند مخازن تحت فشار، تعمیرات و نگهداری قطعات و بازاریابی از جمله وظایف مهندسان مکانیک می‌باشد.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

در کشورهای در حال توسعه مانند ایران به دلیل پیشرفت صنعت، نیاز به فرایندهای طراحی و ساخت وجود دارد که در حیطه مهندسی مکانیک است. در صنایع پتروشیمی، صنایع نظامی، صنایع فولاد و ... به مهندسان مکانیک نیاز دارند. هر چه کشور بیشتر به سمت توسعه برود، بازار کار بهبود می‌یابد، البته در چند سال اخیر به دلیل کاهش در تولید٬ بازار کار این رشته کاهش یافته است.


5. آیا امکان اشتغال در این رشته برای خانم ها نسبت به آقایان کمتر است؟

در کارهای دفتری مانند طراحی تفاوتی میان خانم‌ها و آقایان وجود ندارد. در فعالیت‌های کارخانه‌ای و صنعت ساخت بیشتر آقایان فعال هستند اما خانم‌ها نیز در این زمینه فعالیت دارند. این موضوع بیشتر به روحیه‌ی افراد بستگی دارد.


6. آیا امکان کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

در هر رشته‌ای که در حال پیشرفت باشد، امکان کارآفرینی وجود دارد. بسیاری از قطعات مورد نیاز در صنعت خودرو، پالایشگاه‌ها و ... از خارج از کشور تامین می‌شود در صورتی که بسیاری از آن‌ها را با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست می‌توان در داخل کشور تولید کرد. مهندسان مکانیک از طریق همکاری با فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها می‌توانند این قطعات را طراحی و تولید کنند.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی رشته‌ی مهندسی مکانیک