کنکور 98

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران )

معرفی رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران از زبان اعضای هیأت علمی و معاون آموزشی دانشکده علوم مهندسی

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران )

رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران

توضیحات: دکتر زهرا شاطرزاده و دکتر احسان معانی (اعضای هیأت علمی)

تایید و تصحیح: دکتر حسین محمودی داریان (معاون آموزشی)


مقدمه (دکتر زهرا شاطرزاده):

علوم مهندسی برنامۀ غنی و بین رشته‌ای است که طیف وسیعی از رشته‌های مختلف مهندسی و علوم پایه را در برمی‌گیرد. هدف اصلی علوم مهندسی تربیت مهندسانی با دانش علوم پایه‌ی قوی است. در حقیقت ماهیت این رشته متفاوت از رشته‌های سنتی مهندسی و نیز علوم پایه می‌باشد. بر خلاف این رشته‌ها، در رشته علوم مهندسی دانشجو قادر به اشراف بر بیش از یک حوزه تخصصی می‌باشد. در ایران، این برنامه اولین بار توسط دانشکده علوم مهندسی، واقع در پردیس فنی دانشگاه تهران، اجرا شده است و در حال حاضر در برخی دانشگاه‌های دیگر ایران نیز ارائه می‌گردد. دانشکده علوم مهندسی حدود 25 عضو هیأت علمی توانمند، به روز و پرانرژی دارد که دارای دکترای تخصصی در رشته های مختلف علوم پایه و مهندسی هستند.

در سطح بین المللی، با توجه به ماهیت بین رشته‌ای آن، علوم مهندسی جزو پر مخاطب‌ترین و منتخب‌ترین برنامه‌های علمی است و تا مقطع دکترا در دانشگاه‌های مطرح و معتبری چون دانشگاه آکسفورد در انگلستان، دانشگاه‌های پنسیلوانیا، ویرجینیا، جورجیا و ... در آمریکا، دانشگاه تورنتو در کانادا و ... ارائه می‌گردد.

فارغ التحصیلان علوم مهندسی افرادی خواهند بود که مهارت‌های لازم برای حل مسائل واقعی با استفاده از اصول پایه را کسب کرده‌اند و قدرت استدلال و تجزیه و تحلیل بالایی دارند. همچنین به خاطر عمق و تنوع آموزش در علوم مهندسی، فارغ‌التحصیلان پتانسیل تبدیل شدن به افرادی موفق در زمینه‌های کارآفرینی و پایه‌گذاری استارتاپ‌ها را خواهند داشت.


توضیحات(دکتر حسین محمودی داریان):

دانشجویان رشته علوم مهندسی پس از گذارندن دروس پایه مهندسی در سه ترم اول در ابتدای ترم چهارم یک خوشه از مهندسی انتخاب می‌کنند. خوشه‌های لیسانس علوم مهندسی:

 • نرم افزار (دانشکده مهندسی کامپیوتر)

 • الکترونیک (دانشکده مهندسی برق)

 • مخابرات (دانشکده مهندسی برق)            

 • طراحی کاربردی (دانشکده مهندسی مکانیک)

 • حرارت و سیالات (دانشکده مهندسی مکانیک)

 • مکانیک (دانشکده مهندسی مکانیک)

 • مکانیک سازه (دانشکده مهندسی عمران)

 • بهینه سازی (دانشکده علوم مهندسی و دانشکده مهندسی صنایع)

 • علم مواد (دانشکده مهندسی مواد و متالورژی)

 • فرآیند (دانشکده مهندسی شیمی)

 • نانو (دانشکده مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی مواد و متالورژی، دانشکده علوم مهندسی)

 • ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته علوم مهندسی دانشگاه تهران )

درباره این رشته نسبتاً جدید ذکر چند نکته ضروری است:

1- این رشته در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران ارائه می‌شود.

 • 2- دانشجویان این رشته در انتها می‌توانند هم نقش یک مهندس و هم نقش یک دانشمند را ایفا کنند.

 • 3- درس‌های هر خوشه در دانشکده‌ای که در پرانتز نوشته شده است، برگزار می شود و توسط خبره‌ترین اساتید آن دانشکده (از جدول دروس همان دانشکده) انتخاب شده است و ارائه می‌گردد.

 • 4- دانشجویان برای مقطع کارشناسی ارشد به علت گذراندن دروس اصلی رشته‌های دیگر می‌توانند به راحتی در کنکور مرتبط با خوشه انتخابی خود شرکت نمایند و به آن دانشکده‌ها بروند (برای مثال دانشجویی که مخابرات را به عنوان خوشه خود انتخاب کرده است برای کارشناسی ارشد می‌تواند در آزمون کارشناسی ارشد گرایش مخابرات رشته برق شرکت کند یا در صورتی که معدل خوبی داشته باشد بر اساس آیین نامه استعداد درخشان می‌تواند مستقیماً در گرایش مخابرات دانشکده برق و کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد).

 • 5- دانشکده علوم مهندسی ارائه دهنده دروس پایه تمام دانشکده‌های پردیس فنی دانشگاه تهران می‌باشد (تمام دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران درس‌های دو ترم اول دروه کارشناسی خود را در این دانشکده می‌گذرانند).

 • 6- بخشی از دروس رشته علوم مهندسی را دروس اختیاری تشکیل می دهند که دانشجویان می توانند این دروس را از چارت دروس ارائه شده توسط تمامی دانشکده های پردیس فنی دانشگاه تهران انتخاب کنند.


بازار کار(دکتر احسان معانی):

فارغ التحصیلان رشته علوم مهندسی می توانند در حوزه‌های کاری مربوط به خوشه تخصصی خود مشغول به کار شوند. به عنوان نمونه تمام فرصت‌های شغلی که برای یک مهندس کامپیوتر فراهم است برای یک فارغ‌التحصیل علوم مهندسی با خوشه نرم‌افزار نیز مهیا است. علاوه بر آن، به این علت که فارغ‌التحصیلان این رشته دروس بنیادی تمام شاخه‌های مهندسی را می گذرانند دارای نگرش سیستمی به مسائل مهندسی می‌باشند و می‌توانند به عنوان مدیر پروژه یا مدیر فنی در پروژه‌هایی با ماهیت بین رشته‌ای مشغول به کار شوند. به عنوان مثال در پروژه‌های نیروگاهی، هوافضا، خودرو، رباتیک و نانو فارغ التحصیلان این رشته دارای تسلط پایه‌ای بر همه زیرسیستم‌ها هستند و می‌توانند ارتباط بین زیرسیستم‌های مختلف را برقرار کنند و مدیریت و رهبری چنین پروژه‌هایی را بر عهده گیرند. در ضمن، دانشجویان این رشته دروس پایه بیشتری را نسبت به سایر رشته‌ها می‌گذرانند و با قابلیت تحلیل پایه‌ای که به دست می‌آورند، می‌توانند در مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌ها مشغول به کار شوند.

حسین نجفی