ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی معدن )

معرفی رشته مهندسی معدن از زبان دانشجویان دانشگاه‌های معتبر

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی معدن )برای مشاهده فیلم معرفی مهندسی معدن کلیک کنید
رشته مهندسی معدن

توضیحات: دانشجوی دانشگاه تهران (رضا فیض بخش)

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی معدن )


گرایش های ارشد:

فرآوری مواد معدنی

مکانیک سنگ

تونل و فضا های زیرزمینی

استخراج معدن

اقتصاد و مدیریت معدنی

اکتشاف معدن

معدن و محیط زیست


دروس دروه لیسانس:

زمین شناسی عمومی - استاتیک - برنامه نویسی کامپیوتر - کانی شناسی توصیفی - کانی شناسی نوری و فرآیند - سنگ شناسی - زمین شناسی ساختاری - بازدید زمین و معدن - مقاومت مصالح - زمین شناسی اقتصادی - کارتوگرافی - مبانی مکانیک سنگ - مبانی اکتشاف مواد معدنی - مبانی کانه آرائی - مبانی استخراج مواد معدنی - مکانیک سیالات - ترمودینامیک - دینامیک - چالزنی و آتشباری - ترابری در معدن - عملیات نقشه برداری - حفر چاه و تونل - الکتروتکنیک - اصول اکتشاف و ارزیابی ذخایر - روش های استخراج روباز -  پمپ ها - نگهداری در معادن - تهویه و ایمنی - اقتصاد معدنی - کاربرد کامپیوتر در معادن - متالورژی عمومی - آبهای زیرزمینی - مصالح ساختمانی - راه و ساختمان - سنگ های تزئینی و نما - زمین شناسی ایران - زلزله شناسی مهندسی - روش های تجزیه مواد معدنی


مقدمه:

معدن کاری و کشاورزی، صنایع پایه کشورها است. کشاورزی مواد اولیه خوراکی، پوشاکی و تا حدودی بعضی مصالح ساختمانی را تأمین می کند ولی به کمک معدن کاری، مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف تأمین می شود. مواد اساسی ساختمان سازی نظیر سنگ های طبیعی، ماسه، رس و مواد اولیه سیمان، از محصولات فعاليت هاي معدني هستند. به عنوان نمونه دیگری از کارهای معدنی، می توان از استخراج گوگرد، زغال سنگ، مواد دیرگداز، طلا، نقره، مس، سرب، روی، آهن و آلومینیوم که اهمیت آنها در صنایع بر کسی پوشیده نیست، نام برد.

اهمیت منابع معدنی چه در زمان صلح و چه در زمان جنگ بر کسی پوشیده نیست. در حقیقت میتوان گفت کشورهایی از نظر صنعتی موفقیت یافته اند که یا خود دارای منابع معدنی مهم بوده اند و یا به آسانی از منابع معدنی سایر کشورها، بهره برداری کرده اند. دنیای صنعت و تکنولوژی مدرن با روندی که امروز در پیش گرفته است هر روز نیاز بیشتری به مواد معدنی پیدا می کند و در جهت تأمین نیازها، بهره وری از معادن نیز روز به روز افزایش می یابد. مستقل زیستی و استقلال صنعتی در جامعه زمانی به وجود می آید که مواد اولیه صنعت در داخل کشور تأمین شود. در کشور ما نیز چنانچه بخواهیم از وابستگی به اقتصاد تک محصولی نفت رهایی یابیم، باید اهمیت و ارزش بیشتری برای مواد معدنی قائل شویم. بدین ترتیب نیازهای مواد اولیه صنایع کشور را که از عمده ترین وابستگی ها و مشکلات صنعت است، تأمین خواهیم کرد و حتی شرایط صادرات آنها را نیز فراهم خواهیم ساخت.

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی معدن )


یک درس خاطره انگیز:

خاطره انگیز ترین درس برای من درس کانی شناسی توصیفی در ترم دوم بود. از این جهت که اول ترم حین انتخاب واحد بین دو استاد تردید داشتم و استادی که از نظر دوستان راحت تر درس می داد و خوب هم نمره می داد را انتخاب کردم. اما در ادامه مجبور شدم استاد درس را به خاطر برخی مسائل عوض کنم و با استاد سخت گیر درس برداشتم. در طول ترم متوجه شدم که این استاد بسیار عالی و باسواد و با تجربه در زمینه معدن است و الان که دانشجوی ترم 8 هستم پروژه کارشناسی را زیر نظر این استاد انجام می دهم.

مباحث این درس شامل تعریف کانی، بلورشناسی، ویژگی کانی و انواع کانی ها است و دانشجو ها با اسم، فرمول شیمیایی و ویژگی های مهم کانی های سنگ ساز و با ارزش آشنا می شوند.


جنس کار گرایش ها:

شاید در ابتدا بنظر بیاید یک مهندس معدن تمامی فعالیت های خود را بر روی محدوده های زمین شناسی انجام می دهد و تنها فعالیت وی قرار گرفتن در مناطق سخت بیابانی و آب و هوایی باشد!  اما این تصور اشتباه است. گرایش های مهندسی معدن برای کارشناسی شامل چهار گرایش اکتشاف، استخراج، مکانیک سنگ و فرآوری میباشد. در بخش اکتشاف، توانایی های یک فرد هم می تواند بر روی قسمت عملیات صحرایی متمرکز شود، هم می تواند بر روی فعالیت های آماری و قسمت ارزیابی ذخایر توسط نرم افزارهای مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. در گرایش استخراج یک فرد باید محاسبات ریاضی بسیار قوی به همراه تحلیل های مناسب سه بعدی از زمین داشته باشد. گرایش مکانیک سنگ در رابطه با ایجاد فضا های سنگی چه در محیط معدن چه خارج از محیط معدنی مانند تونل سازی و سد سازی، است. گرایش فرآوری بیشتر شامل فعالیت های آزمایشگاهی است که می تواند زمینه ای مناسب برای فعالیت بانوان باشد. همچنین در کارشناسی ارشد گرایش هایی مانند اکتشاف نفت، محیط زیست و اقتصاد معدن قرار دارند که می تواند مورد توجه علاقه مندان قرار گیرد. در نتیجه یک فرد می تواند با توجه به شناختی که از خود دارد گرایش و آینده شغلی مورد نظر خود را انتخاب کند.

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی معدن )


بازار کار:

در مورد آینده شغلی باید گفت که چه در این رشته و چه در سایر رشته های دیگر، درصد بسیار بالایی به خود فرد بستگی دارد. اگر فرد شرایطی را که قرار است در آن مشغول به کار شود خوب آنالیز کند و بتواند خود را با شرایط کاری خود تطبیق دهد مسلما می تواند آینده خوبی را رقم بزند. در نتیجه با توجه به شرایطی که گفته شد فرد می تواند فعالیت معدنی متناسب خود را انجام دهد.

حسین نجفی