ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی )

معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی از زبان دانشجویان برتر دانشگاه‌های معتبر

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی )
برای مشاهده فیلم معرفی مهندسی مواد کلیک کنیدرشته مهندسی مواد و متالورژی

توضیحات: دانشجوی دانشگاه تهران (علیرضا رمضانی)

             دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (علیرضا قربانی)

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی )


گرایش های ارشد:

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی

شکل دهی فلزات

ریخته گری

جوشکاری

استخراج فلزات

خوردگی و حفاظت مواد

سرامیک

مواد مرکب


دروس دوره لیسانس:

اصول مهندسی و علم مواد - مکانیک مواد - بلور شناسی - شیمی فیزیک مواد - خواص مکانیکی مواد - متالورژی فیزیکی - ترمودینامیک مواد - پدیده های انتقال - اصول تولید مواد مهندسی - اصول الکتروشیمی و خوردگی - اصول مهندسی پلیمر - اصول شکل دهی فلزات - اصول انجماد و ریخته گری - اصول مهندسی سرامیک - اصول مهندسی سطح - اصول مهندسی جوش - سینیتیک در مهندسی مواد - کنترل کیفیت و بررسی های غیر مخرب - انتخاب مواد مهندسی - علم و مهندسی پودر - روش های شناسایی مواد - تولید آهن و فولاد - کنترل فرآیند ها - تولید فلزات غیر آهنی - محاسبات تولید مواد - مواد دیرگداز - شکل دادن فلزات - فرآیند ساخت سرامیک ها - مواد مرکب


مقدمه:

این رشته از مهندسی را می توان در کل علم طراحی مواد برای سایر رشته های مهندسی دانست. این رشته به دو بخش مهم تقسیم می شود:

  • علم مواد: به بحث در مورد تمام مواد موجود می پردازد.

  • متالورژی: بیشتر در مورد فلزات تحقیق و بررسی می کند.

برای ورود به این رشته باید در دروس فیزیک و شیمی تبحر داشته باشید و تا حدی هم به ریاضی مسلط باشید.

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی )


یک درس خاطره انگیز:

دروس زیادی هستند که از آن های  بتوان به عنوان خاطره انگیز ترین درس متالورژی یاد کرد، اما در این بین دروسی که نگاه مهندسی عمیق تری به رشته متالورژی و کاربرد آن دارند، بسیار جذاب تر و به عبارتی خاطره انگیز تر هستند. یکی از جالب ترین دروس رشته مهندسی مواد، درس عملیات حرارتی است که شامل روش های افزایش استحکام و کارایی فلزات است. این درس با اینکه تقریباً به صورت تئوری ارائه می شود و یک آزمایشگاه جداگانه دارد، در ضمن خود درس مطالب مهندسی ارائه می شوند. برای مثال به فرآیند کوئنچ کردن یا همان سریع سرد کردن قطعات تولیدی توسط ریخته گری می پردازد که باعث ایجاد نوعی ساختار جدید (مارتنزیت) و طبیعتاً خواص جدید می شود.


جنس کار گرایش های مهم ارشد:

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی: این گرایش عمومی ترین گرایش مهندسی مواد است از آن جهت که با هر کدام از دیگر گرایش های این رشته قسمتی مشترک دارد. بنابراین برای انتخاب موضوع پروژه یا محیط کار در این گرایش فضای بازتری دارید.

شکل دهی فلزات: مبنای این گرایش خواص مکانیکی مواد است. همانطور که از اسم این گرایش مشخص است،  در این گرایش دانشجویان روی روش های شکل دهی فلزات کار می کنند و محاسبات مربوط به آن را انجام می دهند تا خواص مورد نظر را برای فلز بدست آورند. این گرایش به گرایش ساخت و تولید در مهندسی مکانیک نزدیک است.

ریخته گری: ریخته گری نیز یکی از روش های شکل دهی فلزات است که جند هزار سال روی کار شده است اما از آن جا که اهمیت بیشتری دارد به صورت جداگانه بررسی می شود. تولید هر قطعه فلزی با ریخته گری آغاز خواهد شد. به همین بسیار در صنعت کاربردی است.

جوشکاری: این گرایش از رشته مهندسی مواد در صنعت بسیار پرکاربرد است و در مهندسی مکانیک نیز کاربرد دارد. در مهندسی مواد جنس فلز ها، جنس الکترود ها و میزان ولتاژ بررسی خواهد شد تا خواص آن پس از جوش مطابق با نیاز ما باشد.

خوردگی و حفاظت مواد: این گرایش در صنعت بسیار اهمیت دارد زیرا تقریباً یک سوم درآمد ناخالص ملی در هر کشور صرف تعمیر و نگهداری فلزات بر اثر خوردگی می شود. این رشته از لحاظ علمی هم جای تحقیق و توسعه بسیار دارد. این گرایش در سایر کشور های دنیا زیرمجموعه مهندسی شیمی است. این گرایش از جذاب های بحث های دنیای مهندسی است و مبنای آن را شیمی و الکترشیمی تشکیل می دهند. در ضمن، این گرایش بسیار پردرآمد و به روز است.

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی مواد و متالورژی )


بازار کار:

بازار کار این رشته در ایران عموماً شامل متالورژی می شود یعنی کارخانه های ریخته گری یا ذوب آهن و جا هایی که نیاز به شکل دهی فلزات دارند. یک بخش دیگر هم مهندسی و جلوگیری از خوردگی است که خیلی پردرآمد است و در صنعت نفت کاربرد دارد. البته بخش های دیگر هم مثل سرامیک و استخراج فلزات هم کار دارند مثل صنایع تولید ظروف و کاشی آلات و یا مس سرچشمه ولی بازار کار آن ها محدود تر است.

حسین نجفی