گام به گام برای پیشرفت

چگونه در آزمون‌های آخر هر پروژه جمع‌بندی کنیم؟

گام به گام برای پیشرفت

چگونه در آزمون‌های آخر هر پروژه جمع‌بندی کنیم؟

ابتدا بهتر است تاریخ آزمون‌های جمع‌بندی کانون را با هم مرور کنیم.

26 شهریور: دوره‌ی درس‌های نیم‌سال اول (دوره‌ی درس‌های نگاه به آینده)

9 مهر: دوره‌ی درس‌های نگاه به گذشته

8 بهمن: دوره‌ی مطالب نیم‌سال اول

20 فروردین: دوره‌ی مجدد نیم‌سال اول

31 و 17 اردیبهشت: دوره‌ی مطالب نیم‌سال دوم

گام اول: ابتدا باید برنامه‌ی کاری خود را بدانید. مثلاً بدانید که برای این چند روزی که فرصت دارید چه کارهایی دارید و چه‌قدر می‌توانید مطالعه کنید. آیا برنامه‌ی سفر یا مهمانی خاصی دارید؟ برنامه‌ی کلاس‌های غیر درسی مثل زبان یا کلاس‌های ورزشی‌تان چگونه است؟ حالا بررسی کنید که برای هر درس چه فصل‌هایی را باید بخوانید و حجم مطالعه‌تان چه‌قدر است.

گام دوم: یکی از بهترین کارنامه‌های کانون، کارنامه‌ی 5 نوع درس است. در این کارنامه با توجه به عملکرد آزمون‌های گذشته خود متوجه خواهید شد که کدام درس شما جزء نقاط قوت پایدارتان است، کدام درس جزء نقاط قوت شماست، در کدام درس عملکرد تلنگری داشته‌اید، درس‌های نوسانی شما کدام‌ها هستند و در کدام درس‌ها نیاز به تلاش بیش‌تری دارید.

گام سوم: حالا وقت تفکر است. باید ببینید در این چند آزمون چه دستاوردهایی داشته‌اید. مثلاً می‌توانید بگویید که «من در مبحث الگویابی کاملاً به تسلط رسیده‌ام یا در قرابت معنایی بخوانیم و بنویسیم می‌توانم به اکثر سؤال‌ها پاسخ دهم و می‌دانم روش مطالعه‌ام باید چگونه باشد.» این یعنی شما نسبت به خودتان شناخت پیدا کرده‌اید. برای بقیه‌ی در‌س‌ها هم باید فکر کنید که از چه روش‌هایی می‌توانید استفاده کنید. آیا می‌دانید اشتباهات‌تان چه مواردی بوده که نتوانسته‌اید نتیجه‌ی مطلوب را بگیرید؟

گام چهارم: حالا بهتر است با پدر و مادرتان صحبت کنید. کارنامه‌ی 5 نوع درس را به آن‌ها نشان داده و در مورد دستاوردهایی که داشته‌اید توضیح بدهید. آن‌ها می‌توانند از زاویه‌ی دیگری به کارنامه‌ی شما نگاه کرده و بیش‌تر کمکتان کنند. می‌توانید برای مشاوره‌ی بیش‌تر از پشتیبان خود کمک بگیرید. به شما توصیه می‌کنم قبل از حضور در جلسه، دستاورد‌های خود را بنویسید و در جلسه، خودتان ارائه‌دهنده باشید.

گام پنجم: در جلسه‌ی پشتیبان، دانش‌آموزان دیگری هم هستند که موارد خود را بیان می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم از توصیه‌های دانش‌آموزان همتای خود نیز استفاده کنید. باید فکر کنید و ببینید که آیا روش‌های آن‌ها می‌تواند برای شما هم نتیجه‌بخش باشد یا خیر. سپس برای خود هدف‌گذاری کنید که می‌خواهید در پروژه‌ی بعد در هر درس چگونه باشید. این هدف‌گذاری در آزمون‌های کانون باید به صورت چند از 10 باشد (در مورد نحوه‌ی هدف‌گذاری چند از 10 می‌توانید از پشتیبان خود مشاوره بگیرید). در مورد مدرسه هم باید بدانید که در هر درس چه نمره‌ای می‌خواهید کسب کنید. هدف‌گذاری‌تان نباید روی تراز یا رتبه باشد.

گام ششم: حالا واقعیت‌های عملکرد خود را می‌دانید. می‌دانید در هر درس وضعیت واقعی‌تان چگونه است. روش‌های نتیجه‌بخش و روش‌هایی که مناسب نبوده کدام‌ است. هدف‌گذاری کرده‌اید؛ یعنی تصمیم گرفته‌اید که در پروژه‌ی بعد چه نتایجی کسب کنید. حالا وقت آن است که به دنبال منابع مناسب باشید. با پشتیبان خود صحبت کنید و ببینید چه کتاب‌هایی برای شما مناسب‌تر هستند. آیا شما احتیاج به کلاس‌های مکمل آموزشی دارید یا نه؟ آیا کتاب‌های‌تان برای بهبود نتیجه کافی هستند؟ سعی کنید زودتر منابع خود را تکمیل کنید.

حالا وقت آن است که چشم‌ها را ببندید و به این فکر کنید که قرار است تمام عزمتان را برای گرفتن نتایج مطلوب به کار ببندید. نگران نباشید! در تمام این مسیر ما همراه شما هستیم.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب