منابع مطالعاتی رتبه‌ی8 منطقه 2کنکور انسانی95:ستاره علی‌جانیان

در مقاله‌ی زیر، ستاره علی‌جانیان، رتبه‌ی 8 منطقه‌ی 2 انسانی برای شما از منابع مطالعاتی خودش سخن گفته است:

منابع مطالعاتی رتبه‌ی8 منطقه 2کنکور انسانی95:ستاره علی‌جانیان

در مقاله‌ی زیر، ستاره علی‌جانیان، رتبه‌ی 8 منطقه‌ی 2 انسانی برای شما از منابع مطالعاتی خودش سخن گفته است:


لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را در چه رشته‌ای و از کدام شهر کسب کردید؟

ستاره علی‌جانیان هستم رتبه‌ی 8 منطقه‌ی 2 رشته‌ی انسانی از زنجان.

از کدام کتاب‌های کانون استفاده کردید؟

چون رشته‌ی انسانی یک رشته‌ی خودخوانی است من معمولا همه‌ی کتاب‌ها را داشتم، یعنی کتاب‌های آبی را به طور کامل داشتم و هم‌چنین زرد اختصاصی و عمومی و جمع‌بندی پایه و پیش 1 و کتاب نوروز.


کتاب‌های زرد عمومی و اختصاصی

کتاب زرد عمومی را از چه زمانی تهیه کردید؟

من چون از تابستان آزمون‌ها را شروع کردم از همان تابستان همه‌ی کتاب‌ها را هم تهیه کردم و زرد عمومی را هم از همان تابستان شروع کردم.

لطفا درباره‌ی روش استفاده خودتان از کتاب زرد عمومی برای ما توضیح بدهید:

من از این کتاب بیشتر به این خاطر استفاده کردم که از 10 سوال اول آن استفاده کنم. این 10 سوال اول هر مجموعه شامل لغات و تاریخ ادبیات و املا و قرابت معنایی‌ها بود و می‌خواستم در آن‌ها قوی شوم، هم‌چنین به قرابت معنایی‌ها مسلط شوم.

یعنی به صورت طبقه‌بندی شده از این کتاب استفاده می‌کردم به این صورت که مثلا یک روز فقط املا‌ها و لغت‌ها را کار می‌کردم یک روز فقط تاریخ ادبیات و یک روز قرابت همین‌طور بقیه‌ی مباحث را کار می‌کردم.

آیا از کتاب زرد عمومی فقط در تابستان استفاده کردید؟

نه در طول سال هم از این کتاب استفاده می‌کردم و اشتباهاتم را که علامت زده بودم در انتهای سال و نزدیک کنکور مرور کردم.

پاسخ‌نامه‌ی تشریحی کتاب زرد عمومی را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ‌نامه‌ی خوبی داشت. به نظر من خوبی‌اش این بود که پاسخ‌نامه‌ها جدا بود و سوال‌ها را که حل می‌کردم همان جا می‌توانستم سوال‌ها را بررسی و تشریح کنم و ببینم که در چه جاهایی ضعف دارم و چه جاهایی نقاط قوت من است و این وجه تمایز این کتاب بود.

لطفا درباره‌ی نحوه‌ی استفاده‌ی کتاب زرد اختصاصی هم برای ما توضیج دهید:

چون من دیرتر شروع کردم به کنکور دادن وقت نکردم به روش 3 روز یک‌بار کار کنم و مجبور شدم که هر روز یا 2 روز یک‌بار یک آزمون کامل از خودم بگیرم و در اواخر هم چون همه‌ی سوال‌های کنکور را کار کرده بودم به صورت مبحثی و درسی کار می‌کردم یعنی هر درسی که ضعیف بودم همان را کار می‌کردم به طور مثال یک روز اقتصاد و یک روز روانشناسی.

پاسخ‌نامه‌ی تشریحی زرد اختصاصی را چه طور ارزیابی می‌کنید؟

خوب بود چون در پاسخ‌نامه روش‌های جدید و تستی برای تست‌ها یاد داده شده بود و کمک می‌کرد من (من نوعی) را که دبیر ندارم از دبیر بی‌نیاز کند. مثلا در درس ریاضی که نقطه ضعف دانش‌آموزان انسانی است روش‌های تستی و نکاتی گفته شده بود که به حل سوالات کمک زیادی می‌کرد.

یکی از ویژگی‌های پاسخ‌نامه‌ی تشریحی کتاب زرد به خصوص برای رشته‌ی انسانی که تعداد دروس زیاد است این است که آدرس هر سوال ذکر شده که از کدام صفحه‌ی کتاب درسی آمده، آیا این ویژگی کاربردی داشت؟

آوردن نشانی سوال‌ها نه تنها در کتاب زرد بلکه در همه‌ی کتاب‌ها به من کمک کرد ولی به طور اختصاصی در درس فلسفه و منطق برای من خیلی بیشتر مفید بود چون این درس، بسیار مفهومی است و مثلا به نکته‌ای در کتاب اشاره شده بود به همراه آدرس سوال و وقتی به کتاب درسی و آن آدرس مراجعه می‌کردم می‌دیدم آن نکته را از آن قسمت آورده است و من (من نوعی) از همان متن می‌توانستم نکته‌های بیشتری دربیاورم. هم‌چنین من وقتی از کتاب زرد سوال حل می‌کردم گاهی وقت‌ها متوجه نمی‌شدم که این سوال از کدام قسمت آورده شده است و این آدرس‌ها به من خیلی کمک کرد.کتاب‌های آبی تخصصی رشته‌ی انسانی

کتاب‌های آبی دارای دو بخش درس‌نامه‌ی آموزشی و تست‌های شناسنامه‌دار است، هر کدام از بخش‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در بخش درس‌نامه، درس‌نامه‌ی اقتصاد خوب بود هم‌چنین درس‌نامه‌ی ریاضی از این لحاظ که فرمول‌ها و روش‌های تستی و یک شیوه‌ی سریع آورده شده بود و بیشتر برای جمع‌بندی بود هم خوب بود هم‌چنین درس‌نامه‌ی رواشناسی هم کامل و خوب بود ولی به نظرم بهترین درس‌نامه مربوط به اقتصاد و فلسفه- منطق بود.

هم‌چنین یکی از بهترین ویژگی‌های کتاب تاریخ و جغرافیا این بود که شامل هر دو کتاب تاریخ و جغرافیا در یک کتاب بود و تاریخ و جغرافیای هر سه سال را در یک کتاب جمع‌آوری کرده بود و مطالب را هم به طور کامل پوشش داده بود هیچ انتشارات دیگری نیست که تاریخ و جغرافیا را در یک کتاب جمع‌بندی کرده باشد.

آیا تست‌های کتاب آبی همه‌ی مباحثی که در کنکور از آن سوال مطرح می‌شود را پوشش داده بود؟

بله چون در کنکور طوری است که همه ساله یک سری سوال‌های خاص از یک سری مباحث و درس‌های خاص مطرح می‌شود و در این کتاب هم به همین شیوه آورده شده بود و هم‌چنین این‌که سوال‌ها سطح‌بندی داشت (سطح 1 و 2 و 3) و این به خصوص در درس ریاضی بسیار کمک می‌کرد که از سطوح پایین‌تر شروع می‌شد و به سطوح بالا می‌رسید و در نهایت به آزمون‌های مختلف می‌رسید که در قسمت آزمون‌ها نیز از سوال‌های آزمون‌های قلم‌چی و سنجش استفاده شده بود که خیلی خوب بود.

به نکته‌ی بسیار خوبی اشاره کردید که سوالات کنکور و معمولا خودشان یا سبکشان در کنکور تکرار می‌شوند. برخی می‌گویند این کتاب که شامل سوالات کنکور است چرا باید این کتاب را استفاده کنیم، به نظر شما سطح کتاب‌های آبی برای جواب دادن به سوالات کنکور مناسب است؟ یعنی با خواندن کتاب آبی می‌شود به سوالات کنکور پاسخ داد یا نه؟

مسلما بله چون در کتاب آبی سوالات کنکور وجود دارد در کنکور هم مشابه همین‌ سوال‌ها مطرح می‌شود و پیشنهاد همه‌ی مشاوران هم این است که سوالات کنکور را بزنید ولی من وقت نداشتم از میان سوالات کنکور یک سوال مربوط به هر مبحث را بگردم و پیدا کنم و کار کنم و دانش‌آموزان هم این وقت را ندارند که هر مبحثی را که می‌خوانند بروند و در کنکورهای سال‌های اخیر دنبال سوالات آن مبحث بگردند برای همین کتاب آبی این کار را برای دانش آموزان انجام داده و سوالات براساس مبحث طبقه‌بندی شده‌ که خیلی مفید است.

در برخی از درس‌های انسانی در سوالات کنکور طی سال‌های اخیر تغییراتی رخ داده است و تغییرسبک‌هایی داشتیم (مثلا در فلسفه و منطق)، آیا کتاب‌های آبی این تغییرات را پوشش داده است و اگر با سوال جدیدی مواجه می‌شدید از پس آن سوال برمی‌آمدید؟

بله تغییر سبک‌ها را در کتاب می‌توانستید احساس کنید چون از سال 86 کنکورها را آورده بودند اتفاقا فلسفه و منطق به کنکور ما شباهت داشت و به من کمک کرد.

بخشی از قسمت آزمون‌ها به بانک سوالات آزمون مربوط است، آیا این بخش‌ها برای شما کاربردی داشت؟

به نظر من این‌که بانک سوالات آورده شده چون تیپ‌بندی و سطح‌بندی دارد خیلی مفید بود. روند از ساده به دشوار پیش می‌رفت و به آزمون‌های کانون می‌رسید که خیلی هم دشوار هستند و سبب می‌شود ما به آمادگی برسیم به حدی سوال‌ها دشوار بود که ریاضی کنکور از نظر من خیلی ساده بود و حل کردن سوالات سطح بالاتر سبب شد ریاضی را من خودم خیلی خوب زدم.

کتاب نوروز

کتاب نوروز را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما کاربرد آن چیست؟

در دوران نوروز معمولا دانش‌آموزان به جایی می‌رسند که همه‌ی تست‌ها از جمله تست‌های کتاب‌های آبی و زرد تمام و اکثر تست‌ها تکراری می‌شود ولی خوبی کتاب نوروز این است که در این دوران یک سری سوال‌های جدید و با سبک‌های جدید در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد و به نوعی به ما شوک وارد می‌کند و به ما می‌گوید که در کدام مباحث ضعف داریم و بلد نیستیم و در ادامه باید روی آن‌ها تمرکز کنیم.

یک موضوع مهمی که وجود دارد بحث حجم کتاب‌هاست. خیلی از دانش‌آموزان به دنبال کتاب‌های حجیم هستند نظر شما در این باره چیست؟

کمیت مهم نیست کیفیت مهم است. من خودم کتاب‌های حجیم را هم مطالعه کردم ولی در سال کنکور معمولا وقت نمی‌شود که دانش‌آموز کتاب‌های حجیم را بخواند و به نظر من کتاب‌ها اگر حجمشان کمتر ولی پربازده‌تر باشند خیلی بهتر از کتاب‌هایی هستند که پرحجم باشند ولی شامل نکات ساده و پیش پا افتاده باشند.

با این اوصاف اگر شما به سال کنکور برگردید منابع خود را چگونه مهندسی می‌کنید؟

من سراغ کتاب‌های کم حجم و باکیفیت می‌روم.

کتاب‌های جمع‌بندی پیش و پایه عمومی و اختصاصی

کتاب‌های جمع‌بندی چه ویژگی‌هایی داشت و چه کمکی به شما کرد؟

من این کتاب را در دوران دی‌ماه استفاده کردم و در آن دوران ما امتحان‌های مدرسه را داده بودیم و همه‌ی مطالب را مطالعه کرده بودیم. وقتی سوال‌های این کتاب را حل می‌کردم به نقاط ضعفم پی می‌بردم و آن‌ها را می‌خواندم. نکته‌ی دیگری که وجود داشت این بود که در این کتاب یک سوال از مباحث جلوتر آورده شده بود باعث کنجکاوی من می‌شد و می‌رفتم جلوتر آن مباحث را هم می‌خواندم.


آیا نکته ای هست که بخواهید مطرح کنید؟

برنامه راهبردی هم خیلی عالی بود و بهترین مزیت برنامه راهبردی این بود که دوهفته یک بار بود و واقعا پشتیبان‌ها هم پشتیبانی می‌کردند و مثل یک دوست در کنار ما بودند.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

 

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب