از نتیجه بد و باخت نترسید(( شکست پل پیروزی است)) !

حضور در آزمون‌های آزمایشی باعث شناخت دقیق دانش آموز از نقاط قوت و ضعف خود می‌شود و برخورد چالش گونه با سوالات استراتژی‌های لازم در مواجهه با سوالات دشوار را ایجاد می‌کن

از نتیجه بد و باخت نترسید(( شکست پل پیروزی است)) !

از نتیجه بد و باخت نترسید(( شکست پل پیروزی است)) !!!

معمولا غیبت دانش آموزان در آزمون ها به دلیل ترس از بدست آوردن نتیجه نامطلوب است . 

اما فراموش نکنید که دیکته ننوشته غلط ندارد و تا در دشواری گرفتار نشوید به دنبال چاره نخواهید بود. تمام مردان بزرگ تاریخ کشفیات و دستاوردهایشان در مواجهه با چالش ها و ناکامی ها ایجاد شده است و اگر به این ضرب المثل معروف دقت کنید که می گوید(( تجربه معلم سخت گیری است اول امتحان می گیرد و بعد آموزش می دهد)) متوجه اهمیت مشکلات و سختی ها و نقش سازنده آن ها در زندگی می شوید.

سال ها تلاش من در امر مشاوره و ارتباط با دانش آموزان برتر برایم روشن ساخته که یکی از ویژگی ها متمایز کننده نوابغ و رتبه های برتر اهتمامی است که به حضور در آزمون ها  و مواجهه با چالش ها دارند و صرف نظر از نتیجه بدست آمده به دنبال کشف دقیق دلایل موفقیت یا ناکامی های خود هستند و با تثبیت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف سعی در بهبود مستمر کیفیت کار خود دارند . حتی اگر به مسابقات ورزشی هم دقت کنید ورزشکاران سرآمد از هیچ مبارزه ای طفره نمی روند و بخوبی می دانند که در رقابت  با حریفان می توانند بهترین و موثرترین  روش ها را یاد بگیرند و در مسابقه اصلی بکار برند.

بنا براین حضور در آزمون ها را به عنوان فرصتی ببینید که می توانید با سوالات دشوار مواجه شوید و با فکر کردن برای حل آن ها مطالب را بهتر بیاموزید و استراتژی ها مناسب را برای مواجهه با مشکلات پبدا کنید و قبل از رسیدن به مسابقه اصلی در حد توان خود را مهیا کنید.

 فضای برگزاری امتحان را بارها تجربه کنید و با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان و آزمون دادن برای شرایط پیچیده مهیا شوید. فراموش نکنید که تمرین خود یادگیری است و اگراین تمرین در جلسه آزمون که انگیزه بیشتری برای درس خواندن دارید و با حداکثر تمرکز در آن حضور پیدا می کنید ، اتفاق بیافتد بسیار تاثیر گذار تر خواهد بود.

و برای  شما اولیاء بزرگوار هم که همراه و همدل با فرزندان تان هستید و نتایج آن ها را در این آزمون ها دنبال می کنید پیامی دارم که نه بابت خوب شدن این آزمون ها خیلی خوشحال شوید و نه اگر نتایج ضعیفی بدست آمد فرزاندان خود را شماتت کنید . بلکه همواره ضمن دادن آرامش به فرزندان خود ایشان را در تحلیل نتایج یاری دهید تا بتوانند به درستی دلایل مشکلات خود را یافته و آن ها را برطرف کنند و حداکثر بهره را از این آزمون ها در جهت رسیدن به آمادگی کامل در امتحاناتی سرنوشت ساز مانند کنکور ببرند.

همواره تندرست پاینده و موفق باشید- پژمان عبدالهیان 

3/25/2023 11:57:52 PM