کامنت های( شیوه‌ی خلاصه نویسی مطالب)- به انتخاب آیدا علی بخشی

در این مطلب قصد داریم درباره شیوه‌ی مناسب خلاصه نویسی صحبت کنیم. امیدواریم که مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شوند.

کامنت های( شیوه‌ی خلاصه نویسی مطالب)- به انتخاب آیدا علی بخشی

دغدغه هایی که گاها هرکدام از ما با آنها در طی مسیر رو به رو میشویم، ممکن است که فقط دغدغه و سوال ما نباشد و بسیاری از افراد هم مسیر با ما هم با آن چالش مواجه شوند.

مشورت کردن درباره چالش ها و دغدغه هایی که طی مسیر با آنها مواجه میشویم،  کمک بسیار زیادی در جهت حل آن مسئله برای ما و افرادی است که با آن مواجه هستند و همین اهمیت مشاوره را به ما نشان میدهد.

در این مطلب قصد داریم درباره شیوه ی مناسب خلاصه نویسی صحبت کنیم.

امیدواریم که مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شوند.
آیدا علی بخشی

دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه تهران

رتبه 29 منطقه دو- کنکور انسانی 1400
کامنت کاربر: بچه‌ها شما خلاصه نویسی می‌کنید؟ینی نمیشه من خلاصه هام همون نکاتی باشه که از تحلیل تستها بدست آوردم و توی یه دفتر یادداشت کردم باشه؟ینی موقع خوندن فقط برم نکات اون دفتر رو بخونم؟ 

پاسخ کاربر: وقتی تست میزنی تستی که یه نکته‌ی خیلی خوبی داره که برات جدیده و یا نکاتی که باعث شده تست رو اشتباه پاسخ بدی رو خلاصه نویسی کن که یا میتونی تو یه دفتر جداگانه ای بنویسی یا تو کتاب حاشیه نویسیش کنی این از تست...ولی تو بعد دوبار سه بار خوندن یه درسی متوجه میشی یه قسمتاییش رو اصلا متوجه نمیشی و باید مدام مرورشون کنی تا ملکه‌ی ذهنت بشن اونا رو هم برا خودت یه جایی مینویسی و مدام تکرارشون میکنی این کارو حتما انجام بده و از هر درس هم برا خودت یه نمودار درختی بکش تا مطالب برات سازماندهی بشن .


سلام به همه دوستان. همانطور که متوجه شدید در این مطلب قصد داریم درباره خلاصه نویسی نکاتی را مطرح کنیم. اما پیش از بیان شیوه ی این کار، خوب است تا درباره ضرورت و اهمیت آن نیز مطالبی بیان شود.


خلاصه نویسی چه اهمیتی دارد؟

 بازه ی زمانی که برای مطالعه ی کنکور در اختیار شما قرار گرفته است، صرفا شامل مطالعه تعدادی درس بدون مرور نیست و دوره های مرور نیز در این بازه ها قرار گرفته اند. شاید دشوار باشد که دو ماه بعد از مطالعه ی یک فصل 20 صفحه ای، آن را مجددا از نو مطالعه کنید. به علاوه این کار از شما انرژی بسیاری میگیرد و در بسیاری از شما نیز فرقی با مطالعه آن فصل برای بار اول ندارد. در این مواقع، داشتن یک چکیده یا به اصطلاح خلاصه نویسی به شما کمک میکند تا مرور آسان تری داشته باشید. داشتن این خلاصه باعث میشود تا ابتدا با نکات کلیدی درس آشنا شوید و مهمترین نکات آن مرور شوند و سپس به سراغ کتاب رفته، مرور کاملتری داشته باشید.


روش صحیح خلاصه نویسی چگونه است؟

شاید کمی جالب به نظر برسد اما تنها یک روش خلاصه نویسی برای همه دانش آموزان وجود ندارد. هر دانش آموزی با توجه به مدل یادگیری منحصر به فرد خود، میتواند خلاصه نویسی ای داشته باشد که به شخصه برای او مناسب تر است. زمانی که برای کنکور مطالعه میکردم، نمیتوانستم با خلاصه نویسی از نوع درختی ارتباط خوبی بگیرم بنابرین شیوه خلاصه نویسی خود را به نوع دیگر تغییر دادم. اما نکته مهم در خلاصه نویسی این است که با هر روشی که راحت هستید آن را انجام دهید. هدف مرور آسان تر است و ممکن است خلاصه شما، مدل ابتکاری خودتان باشد. بعضی فقط تیترها را خلاصه میکنند، بعضی به شیوه نقشه ذهنی و دسته ای از دانش آموزان نیز تنها به نوشتن نکات مهم درس بسنده میکنند. در خلاصه نویسی مطالب به این نکته توجه داشته باشید که مطالبی را یادداشت کنید که مهم هستند و شما آنها را فراموش میکنید.

 

چه موقع خلاصه نویسی کنیم؟

زمان صحیح خلاصه نویسی بستگی به نوع درس و میزان تسلط شما دارد. اما به طور کل هیچ گاه بلافاصله بعد از مطالعه ی یک درس خلاصه نویسی نکنید. حتی تا  زمانی که روی یک درس تسلط ایجاد نکرده اید هم این کار را انجام ندهید. زیرا تصور میکنید که همه ی مطالب مهم هستند و نتیجتا خلاصه شما فرق خاصی از نظر حجم با کل درس نخواهد داشت.


آیا خلاصه نویسی با حاشیه نویسی فرق دارد؟

حاشیه نویسی معمولا در زمان تحلیل تست یا آزمون اتفاق می افتد. زمانی که یک نکته مهم در پاسخنامه میبینید و آن را وارد کتاب درسی میکنید. نکات حاشیه نویسی شما می تواند در خلاصه شما نیز وجود داشته باشد. به این شکل که نکات مهم حاصل از تست را در برگه ی خلاصه خود نیز وارد کنید.  اما به هر شکل، بهتر است خلاصه شما در برگه جدا وارد شود. در واقع، خلاصه نویسی چکیده ی نکات درس است اما حاشیه نویسی، نکات مهم تست است.


چطور از خلاصه هایمان استفاده کنیم؟

خلاصه ها در بازه های مرور به ما کمک میکنند. زمانی که قصد مرور دارید، بهتر است ابتدا به خلاصه ی خود رجوع کنید تا با اصلی ترین نکات آشنا شوید و سپس کتاب درسی را به شکل تورق سریع مرور کنید. این کار در زمان شما صرفه جویی میکند.


تهیه کننده:

آیدا علی بخشی- دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه تهران

سپاس از توجه شما


ارتباط با ما

برای ارتباط بیشتر با برترها و رزرو پشتیبان ویژه، پیج و کانال تلگرام کانون برترها را دنبال کنید . 

همچنین میتوانید با شماره ۰۲۱۸۴۵۱ داخلی ۳۱۲۳ تماس بگیرید .11/29/2022 4:08:11 AM