کامنت های( دوران جمع بندی و تورق سریع)-به انتخاب آیدا علی بخشی

در این مطلب قصد داریم درباره دوران جمع بندی و تورق سریع صحبت کنیم. امیدوارم که مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شود.

کامنت های( دوران جمع بندی و تورق سریع)-به انتخاب آیدا علی بخشی

دغدغه هایی که گاها هرکدوم از ما با اونها در طی مسیر رو به رو میشیم، ممکنه که فقط دغدغه و سوال ما نباشه و خیلی از افراد هم مسیر با ما هم با اون چالش مواجه باشن.

مشورت کردن درباره چالش ها و دغدغه هایی که طی مسیر با اونها مواجه میشیم، میتونه کمک بسیار زیادی در جهت حل اون مسئله برای ما و افرادی باشه که باهاش مواجه هستن و همین اهمیت مشاوره رو به ما نشون میده.

در این مطلب قصد داریم درباره دوران جمع بندی و تورق سریع صحبت کنیم. امیدوارم که مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شود.

آیدا علی بخشی                                                   

دانشجوی روانشناسی دانشگاه تهران                                       

رتبه 29 منطقه دو کنکور انسانی 1400

صفحه اینستاگرام ما  

برای ارتباط بیشتر با برترها و رزرو پشتیبان ویژه ، پیج کانون برترها را دنبال کنید . 

همچنین میتوانید با شماره ۰۲۱۸۴۵۱ داخلی ۳۱۲۳ تماس بگیرید .


سلام به همه دوستان. امیدوارم که حالتون خوب باشه. امروز قصد داریم درباره یکی از مهمترین بخش های دوران جمع بندی یعنی تورق سریع صحبت کنیم. 

نکته مهمی که در این دوران شما باید حواستون بهش باشه، این هست که تا آخرین هفته همچنان فقط درگیر کنکور زدن و تحلیل اون نباشید. همه مون میدونیم که تحلیل کردن فرایند به شدت زمانبری هست و در یک هفته الی ده روز آخر نیازه که شما تورق سریع رو در برنامه خودتون قرار بدید. بنابرین اگر کنکوری براتون در این دوران باقی مونده و تعدادش زیاد نیست، همچنین شما نکات مورد نیاز رو با کنکورهایی که این دوران انجام دادید یاد گرفتید، از این کنکورهای باقی مونده به عنوان تست جامع استفاده کنید. مثلا در برنامه خودتون 40 تست ریاضی جامع قرار بدید و از تست های دو دوره کنکور استفاده کنید که مجموعشون 40 تست هست. پس تا آخرین لحظه درگیر کنکور زدن و تحلیلش نباشید. دوران جمع بندی دورانی هست که هرچیزی باید در وقت خودش اتفاق بیفته.


نکته دیگه این هست که چطور توی این دوران تورق سریع رو انجام بدیم؟ اسم تورق سریع با خودشه. یعنی باید به شدت از تاکید بیش از اندازه روی یک مطلب که اون رو بلدیم اما بخاطر استرس و اضطراب که در این دوره خیلی طبیعی هست، دچار وسواس شدیم، خودداری کنیم. پس اگر نکته ای رو یاد گرفتید و اون رو به راحتی بخاطر میارید مطمئن باشید که تاکید بیشتر اون رو در ذهن شما پررنگ تر نمیکنه و فقط باعث میشه زمان شما برای پرداختن به نکته هایی که فراموش کردید از دست بره. توصیه میکنم حتما در کنار مرور کتاب، اگر خلاصه مفیدی هم از دروس خوندنی در دست دارید اون ها رو هم مرور کنید. به این صورت که ابتدا خلاصه تون رو مرور کنید تا با نکات مهم آشنا بشید. بعد، کتاب رو مرور کنید تا بدونید که برای کدوم قسمت باید بیشتر تکرار کنید. این کار در ذخیره زمان شما خیلی کمک کننده هست. مهمه که در کنار مرور خلاصه ها و خود کتاب، حاشیه نویسی هاتون رو هم مرور کنید. حاشیه نویسی ها همون نکاتی هستن که از تست ها در کتابتون یادداشت کردید. اما همیشه یادتون باشه برای تورق سریع مهمترین نکته استفاده از خود کتاب درسی هست. پس کسانی که فقط از درسنامه های کتاب های تست، خلاصه ها و جزوه ها استفاده میکنن، شانس مرور دقیق رو از دست میدن.


نکته دیگه این هست که در این دوران فقط درگیر مرور نشید تا تعداد تست هاتون به صفر برسه. تست زنی تا اخرین لحظه اهمیت بالایی داره. اما برای چه دروسی باید تست زد؟ همونطور که اشاره کردیم، ممکنه در این دوران شما کنکورهایی رو داشته باشید که قبلا فرصت نکردید اونهارو پاسخ بدید. از تست های این کنکورها به عنوان تست جامع زماندار استفاده کنید. تست جامع یعنی تستی که از یک درس خاص نیست. مثلا اگر درس ریاضی 20 سوال داشته باشه در کنکور، این 20 سوال، تست های جامع هستن. این تست ها برای بالا رفتن سرعتتون خیلی اهمیت داره. اگر کنکوری براتون باقی نمونده، مرور نکات اون کنکور با تورق سریعی که برای هر درس انجام داید، اهمیت بالایی داره. سعی کنید به خصوص برای دروس اختصاصی، تست هایی از کنکور که در اونها ایراد داشتید رو کار کنید. به دوستانی که کنکورهارو تموم کردن، همچنین، توصیه میکنم که از آزمون های جامع موسسات مختلف به عنوان تست جامع استفاده کنن. توی این دوران مهمه که برای دروسی که تنوع تستی بالا دارن، تست فراوان بزنید. مثلا درس فلسفه در رشته انسانی درسی هست که تست های متنوعی داره. مهم هست که این نوع درس ها هرروز توی برنامه باشن و 30 الی 40 تست روزانه از اون دروس انجام بشه. 


یادتون باشه که دوره جمع بندی دوره ای هست که هر جنبه ای از اون اهمیت خاص خودش رو داره. پس سعی کنید که از هر فرصتی، درست، در وقت خودش استفاده کنید. امیدوارم که از اضطرابی که در این دوران ممکنه داشته باشید و کاملا طبیعیه، به عنوان یه پله برای رشد و افزایش انگیزه تون استفاده کنید. این دوران هم تموم میشه اما حسرت برای کسی باقی میمونه که نتونسته ازش به خوبی استفاده کنه و هرروز این دوران البته که یه فرصته. 

سپاس از توجه شما🍃💐

آیدا علی بخشی

دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه تهران

6/5/2023 7:21:21 PM
Menu