کامنت های( چطور پیشرفت کنیم؟)- به انتخاب آیدا علی بخشی

در این مطلب سعی بر آن داریم مطالبی را درباره نحوه پیشرفت درسی بیان کنیم. امیدوارم از مطالب بیان شده بهره ببرید.

کامنت های( چطور پیشرفت کنیم؟)- به انتخاب آیدا علی بخشی

دغدغه هایی که گاها هرکدوم از ما با اونها در طی مسیر رو به رو میشیم، ممکنه که فقط دغدغه و سوال ما نباشه و خیلی از افراد هم مسیر با ما هم با اون چالش مواجه باشن.

مشورت کردن درباره چالش ها و دغدغه هایی که طی مسیر با اونها مواجه میشیم، میتونه کمک بسیار زیادی در جهت حل اون مسئله برای ما و افرادی باشه که باهاش مواجه هستن و همین اهمیت مشاوره رو به ما نشون میده.

در این مطلب سعی بر آن داریم مطالبی را درباره نحوه پیشرفت درسی بیان کنیم. امیدوارم از مطالب بیان شده بهره ببرید.

آیدا علی بخشی                                                   

دانشجوی روانشناسی دانشگاه تهران                                       

رتبه 29 منطقه دو کنکور انسانی 1400

صفحه اینستاگرام ما  

برای ارتباط بیشتر با برترها و رزرو پشتیبان ویژه ، پیج کانون برترها را دنبال کنید . 

همچنین میتوانید با شماره ۰۲۱۸۴۵۱ داخلی ۳۱۲۳ تماس بگیرید .

کامنت کاربر: چطوری رتبه سه رقمی آزمون رو دو رقمی کنیم ؟!

پاسخ کاربر: با تلاش زیاد. . . یه چندتا اشتباهات کوچیکی که داشتید رو بر طرف کنید . نقاط قوتتون هم ثابت کنید .


دوستان عزیز سلام. امیدوارم که حالتون خوب باشه. پیشرفت برای ما توی هر مقطعی که باشیم مهم و جزء اولویت هامون هست. همه ما دوست داریم که توی درس، کار و به طور کل از دیروزمون بهتر باشیم و یک پله رو به جلو برداریم.

داشتن یک ذهنیت خواهان پیشرفت البته که اولین و مهمترین قدم هست و کاملا لازم و ضروری. اما به هیچ وجه کافی نیست. پس باید قدم به قدم پیش بریم و مواردی رو بررسی کنیم تا بتونیم به پیشرفت نزدیک تر بشیم. 

اولین قدم همونطور که گفته شد، خواستار پیشرفت بودن هست. داشتن یک ذهن امیدوار به آینده، احتمال برداشتن قدم های بعدی رو خیلی بیشتر میکنه.

دومین مرحله اراده کردن هست. اینکه من "بخوام" که پیشرفت کنم، صد در صد مسیر من رو طی نمیکنه تا به پیشرفت برسم. باید یاد بگیرم که اراده برای شروع، بعد از خواستن، مهمترین گام هست. شمایی که امسال کنکور داری، اگر از همین مدت زمان باقی مونده، به نفع پیشرفتت استفاده کنی، اراده کنی و اقدامات لازم رو انجام بدی، نتیجه بسیار بهتر از حالتیه که با ناامیدی دست روی دست بذاری و منتظر کنکور سال بعد باشی. شمایی که سال یا سال های بعد کنکور داری، اقدامات امروزت نتیجه فردا رو تشکیل میده. اراده برای تو مهمترین قدم هست. مهم نیست در چه سطحی هستی. ضعیف، قوی، متوسط. فقط اراده کن و انجام بده.

سومین قدم داشتن هدفه. باید بدونیم در پایان این مسیر چه چیزی انتظار مارو میکشه تا اقدامات بعدی رو بر اساس اون تنظیم کنیم. اینکه بدونیم چه هدفی داریم، بهمون جهت میده. پس قبل از شروع بهتره به طور جدی هدف رو انتخاب کنیم تا اقداماتمون با اون تناسب داشته باشن.

چهارمین گام شروع هست. شروع سخت ترین مرحله برای رسیدن به پیشرفته. اوایل که شروع به درس خوندن میکنید، ممکنه حال خوبی نداشته باشید. پروسه درس خوندن برای کنکور پروسه جدی هست. این جدیت خیلی از ماها رو اوایل نگران میکنه و این نگرانی طبیعتا حال خوب مارو تحت شعاع قرار میده. اما گذرا هست. به خودتون فرصت بدید تا خودتون رو پیدا کنید و مطمئن باشید، شروع هر مسیری سخت ترین قسمت اما در عین حال تاثیرگذارترین هست. اگر امسال کنکور داری، فکر نکن چون زمان کمه، نمیتونی. فارغ از هر نتیجه ای شروع کن.

پنجمین گام داشتن روحیه و ذهنیت مثبت هست. نمیتونم توقع داشته باشم با یه ذهن ناامید به هدف برسم. باید به این باور برسیم که لایق پیشرفت کردن هستیم و شایستگی رسیدن به اهدافمون رو داریم. خیلی از ما مهارت بسیار بالایی در زمینه های هنری، ورزشی و ... داریم اما اعتماد به نفسمون در زمینه درسی بسیار پایینه. اگر علی رغم این اعتماد به نفس پایین، درس خوندن و رسیدن به هدف بعد از اون رو دوست داریم، پس در حقیقت پتانسیل رسیدن به هدف و انجام اقدامات مربوط بهش رو داریم و فقط باید از روش درست جلو بریم و این روش رو در سال های قبل پیدا نکرده بودیم. نکته ای که اینجا وجود داره اینه که مسیر رو دوست داشته باشیم. بدون علاقه نسبی به مسیر اعتماد به نفس بسیار پایین میاد. پس من باید ابتدا خودم رو بشناسم تا به زمینه ای وارد نشم که علاقه ندارم. چرا که قطعا افراد بهتر از من در اون مسیر هستن که قطعا علاقه داشتن و مدام در حال پیشرفتن و من وقتی نگاه به خودم میندازم، میبینم که پیشرفت نمیکنم و اعتمادم به خودم هم از بین رفته. مثلا اگر من به دروس رشته علوم انسانی علاقه داشته باشم، طبیعیه که بخاطر علاقه مطالعه بیشتری دارم، دروس رو بهتر درک میکنم و نتیجه بهتری هم کسب میکنم نسبت به کسی که بی علاقه وارد این رشته شده. اگر همین من بدون شناخت خودم، وارد رشته تجربی یا ریاضی یا هنر بشم که علاقه ام در اونها نیست، درس هارو درک نمیکنم، بی علاقه مطالعه میکنم و اعتماد به نفسم کمتر میشه چون خودم که در حال پسرفت هستم رو بین آدمهایی میبینم که مشتاقانه، دروس رو مطالعه میکنن و در حال پیشرفتن. در اینجا به این نکته دقت کنید که ممکنه که همه دروسی که در رشته مورد علاقه تون هست خوشایند شما نباشه. مثلا ممکنه شما ریاضی و زیست و شیمی رو در رشته تجربی دوست داشته باشید، اما هیچ علاقه ای به فیزیک نداشته باشید. علاقه نسبی مهم است. اینکه به طور نسبی تشخیص بدم که برای کدام رشته مناسبم، این حالت فقط با شناخت کامل خودتون به دست میاد. به این نکات در انتخاب رشته دانشگاه هم توجه کنید.

ششمین گام استفاده از راه و روش درسته. از همون ابتدا درست شروع کنید. بپرسید، کشف کنید، نتیجه گیری کنید و به پیشرفت برسید. توی مسیرتون خیلی از موارد با پرس و جو از افراد آگاه، تامین میشه. خیلی ها رو هم خودتون کشف می کنید. انقدر آزمون و خطا می کنید که تا انتهای مسیر کاملا متوجه میشید کدوم روش برای شما پاسخگو هست و کدوم نه. توی این گام حقیقتا هرکاری که از دستتون برمیاد و نیازه رو انجام بدید. به طور جدی برنامه ریزی کنید، طبق برنامه درس بخونید، جدی آزمون بدید و منظم تحلیل کنید.

هفتمین مرحله پشتکار هست. مهارت ادامه دادن تحت هر شرایطی رو یاد بگیرید. ذهن به شدت انعطاف پذیره. اگر چند بار کم کاری کنید و پشت گوش بندازید، ذهنتون به خودش اجازه تنبلی رو برای دفعات بعد میده. صادقانه، در مسیر جدی قرار گرفتید، نذارید که ذهنتون به کوتاهی کردن عادت کنه. یاد بگیرید که شرایط، سخت یا آسون، ادامه دادن شرط موفقیت هست. بعدها به خودتون افتخار خواهید کرد که تحت چه شرایط سختی ادامه دادید. به این جمله باور کنید که پیروزی برای کسی هست که از اول شروع کرده و تا آخر، درست، ادامه داده.

به عنوان نکته آخر دوست دارم بگم که توی هر مسیری که قرار گرفتیم، خوبه بدونیم که نگاهمون فقط به مقصد نباشه. از مسیر یاد بگیریم و توی مسیر حال خوبمون رو حفظ کنیم. دغدغه امروز اگر کنکور و رسیدن به رشته و دانشگاه و رتبه مدنظره، دغدغه فردا کنکور ارشد و مراحل بعدیه. دغدغه ها تموم نشدنی ان. هدف داشتن خوبه، اما، نگاه کردن به مسیر و در لحظه زیستن از حسرت های فردا جلوگیری میکنه. فارغ از هر هدفی، بدونیم که پایان هر مسیری، شروع یک مسیر جدید با پیج و خم بیشتریه. هنر در مسیر زندگی کردن رو یاد  بگیریم.


سپاس از توجه شما🍃💐

آیدا علی بخشی

دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه تهران

3/27/2023 4:29:06 PM