روش‌های افزایش ساعت مطالعه کنکوری - مهدی حاجی نژادیان

در این مطلب مقاله‌ی روش‌های افزایش ساعت مطالعه قرار گرفته است

روش‌های افزایش ساعت مطالعه کنکوری - مهدی حاجی نژادیان

با سلام ، در این مطلب در مورد روش های افزایش ساعت خواهیم گفت. نویسنده: مهدی حاجی نژادیان 

افزایش ساعت مطالعۀ کنکوری


مقدمه :شاید دغدغه ی بسیاری از دانش آموزان ساعت مطالعه پایین باشد که دلزدگی از درس را برای آنها به همراه می آورد. با راهکارهای زیر تا میزان زیادی می توانید این احساس را از خود دور کرده و با اشتیاق درس بخوانید به طوری که ساعت مطالعه شما روز به روز بالاتر برود.


اراده و انگیزه هر دانش آموز از ویژگی های بارز افزایش مطالعه می باشد. یک فرد با هدف مطمئن علاقه بیشتری در اجرای برنامه درسی خود خواهد داشت.  این امر باعث کیفیت مطالعه و ناخودآگاه باعث افزایش ساعت مطالعه می شود. برای مطالعه و افزایش زمان مطالعه، از درسهای مورد علاقه شروع کنید تا با انرژی مضاعفی مطالعه راادامه دهید.

روش های افزایش ساعت مطالعه کنکوری 

1) برنامه ریزی دقیق

 برخی دانش آموزان به دلیل نداشتن برنامه مشخص با بیدار شدن اول صبح دقیق نمی توانند تصمیم بگیرند از کجا و کدام درس و از همه مهمتر چند ساعت مطالعه کنند. این فرآیند باعث می شود هر روز تایم غیر منظم درمطالعه داشته باشند و زمان مطالعه روند کاهشی خواهد داشت.

2) عدم بلند پروازی

 عده ای از دانش آموزان به خود وعده ساعت مطالعه زیاد و حجم مطالعاتی خیلی زیاد در طول هفته می دهد.اینکار بخصوص برای هفته های اول شدنی نیست و باعث اضراب دلهره و دلزدگی و برخی عوامل دیگر می شود کهنتیجه آن سیر نزولی مطالعه خواهد شد.

عدم وجود مسایل حاشیه ایسعی کنید بجای گوش دادن به حرف های چند مشاور و یا چند دبیر برای یک درس یک فرد کارآمد را انتخاب ومثلا اگر فلان مشاور بود « تا روز کنکور فقط با شیوه خاص این افراد جلو برید و از دوگانگی ذهنی در طول مطالعهخود داری کرده و بجای این حاشیه » بهتر میتونستم مطالعه کنم و یا فلان کتاب بود بهتر میتونستم تست بزنمها بدنبال نقاط قوت و ضعف خود بوده و آن را تقویت کرده تا اراده شما برای مطالعه افزایش یابد.

3) افزایش تدریجی

زمان مطالعه باید با یک شیب ملایم افزایش یابد مثلا اگر از روزی 6 ساعت یک دفعه به روزی 12 ساعت تبدیلکنید باعث می شود بعد از مدت کوتاهی نه تنها از مطالعه دلسرد شده و یأس و فشار روحی سراغ شما می آیدبلکه ساعت مطالعه قبلی نیز نداشته باشید. پس باید با استفاده از یک برنامه هوشمند برنامه ریزی کرده و بهصورت پلکانی هر روز نیم ساعت به مطالعه خود بیفزایید.

4) شناسایی زمان های هدر رفته در طول روز

در هفته اول مطالعه سعی کنید برنامه روزانه به طور دقیق بصورت یک گزارش یادداشت کنید مثلا ساعت خوابیدنو بیدار شدن و زمان تلف شدن برای دیدن تلویزیون، گوشی یا موارد مشابه، زمان دقیق رفتن به بازار یا باشگاه وزمان لازم برای نهار، شام و صبحانه و برخی موارد دیگر را با دقت کامل برای هر روز بنویسید تا دقیق براتونمشخص شود چه ساعتی مطالعه کرده اید و چند ساعت میتوانستید مطالعه کنید ولی بخاطر موارد گفته شدهوقتتان را هدر داده اید. حالا بصورت یک الگو هوشمند میتوانید چند ساعت مطالعه اضافه بصورت تدریجی را جایگزین زمان هدر رفته کنید.

5) عدم تاخیر در مطالعه دروس

سعی کنید برنامه را در اولین فرصت اجرا کنید و خود را سرگرم کارهای بیهوده نکنید ، اولویت خود را برای انجامبرنامه درسی و کامل کردن آن قرار دهید و حجم کارهای غیر مطالعاتی را فشرده نمایید مثلا تایم نهار و شام و یا بعضی افراد بعد نهار سراغ مطالعه نمی روند و می گویند وقت زیاد است و یک ساعت دیگر شروع می کنم.تمامی موارد مشابه فشرده نموده و هدف اصلی شما مطالعه باشد.


  • ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور


  • خیلی از دانش آموزان کنجکاوند بدانند ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر بوده که توانسته موفقیت بزرگی در این آزمون بزرگ بدست بیاورند. 

محمد احمدی رتبه اول تجربی ۹۵:من فارغ التحصیل رشته ریاضی هستم که در سال ۹1 در کنکور ریاضی رتبه ۳ را کسب کردم و در رشته یمهندسی برق دانشگاه شریف سه سال تحصیل کردم. درس خواندن برای کنکور تجربی را از مهر آغاز کردم که۷۰ تا ۸۰ درصد وقت را به درس زیست شناسی از مهر ماه تا اوایل فروردین اختصاص دادم. پس از این دوره بیندرسهای دیگر و زیست شناسی تعادل برقرار کردم و به طور متوسط روزانه بین 1۰ تا 12 ساعت به مطالعه اختصاصمی دادم.


امید روانبخش رتبه دوم کنکور تجربی ۹۵: روزانه بین 1۰ تا 12 ساعت و به ویژه در روزهای تعطیل درس میخواندم و در روزهای عادی نیز 6 ساعت درسمیخواندم و به دلیل علاقه ای که به رشته تجربی داشتم برای آن انرژی صرف کردم.


پارسا خلفی رتبه چهارم کنکور تجربی ۹۵:به طور معمول در روز های تعطیل 1۰ ساعت و در روزهای غیر تعطیل 6 ساعت برای مطالعه کنکور اختصاصداده بودم که با راهنمایی های لازم و برنامه ریزی اساسی توانستم به این موفقیت دست یابم.


آرمین گلچین رتبه هفتم کنکور علوم تجربی ۹۵:هفتگی برنامه ریزی می کردم و با معلمانم هم مشورت میکردم که چه روزی چه درسی را برای جبران کدام نقاطضعف بخوانم که شکر خدا با این برنامه موفق شدم. میزان مطالعه من برای کنکور، از مهرماه تا نوروز، بین ۸ الی۹ ساعت بود. بعد از عید نوروز و با نزدیک شدن به کنکور، میزان مطالعه را به 1۰ الی 11 ساعت رساندم.

مهشاد افشارزاده رتبه هشتم کنکور تجربی ۹۵:زمان مطالعه من برای کنکور متغیر بود، از روزی ۵،6 ساعت شروع کردم و به تدریج زمان را افزایش دادم تا بهزودی حدود 12 ساعت هم رسیدم. البته تابستان پارسال با ساعات کمتری درس خواندن را شروع کردم، چونمیدانستم فرآیند کنکور طولانی و خسته کننده است، بنابراین با روزی حدود ۵ ساعت شروع کردم.

فراز فرح وش رتبه پنجم کنکور ریاضی ۹۵:در روزهایی که مدرسه بودم، بین ۵ تا 6 ساعت و در روزهایی که در خانه بودم، بین ۸ الی 1۰ ساعت مطالعهمیکردم.

سجاد قاسمی رتبه دوم کنکور انسانی ۹۵:مطالعه برای کنکور را از سوم دبیرستان به طور جدی شروع کردم. در سال چهارم مطالعاتم بیشتر شد به طوریکه در روزهایی که مدرسه میرفتم به طور مفید ۳ تا ۴ ساعت و در روزهای تعطیل ۹ تا 1۰ ساعت مطالعات درسیداشتم. 


برای خواندن مطلب به صورت کامل به فایل پیوست مراجعه کنید.