تکنیک‌های افزایش انگیزه (1)

اولین چیزی که برای بالا بردن انگیزه نیاز دارید این است که مشخص کنید از زندگی و آینده چه می‌خواهید.

تکنیک‌های افزایش انگیزه (1)

اولین چیزی که برای بالا بردن انگیزه نیاز دارید این است که مشخص کنید از زندگی و آینده چه می‌خواهید. در ذهن خودتان فرض کنید به پنج سال بعد رسیدید. چه چیزهایی دارید؟ کسی که نمی‌تواند آینده را برای خودش دقیق و واضح مجسم کند احتمالاً انگیزه بالا برای انجام کارهای زیاد هم نمی‌تواند در خودش به وجود بیاورد.

زمانی که شما آدم‌های افسرده را می‌بینید می‌دانید که برنامه‌ای برای آینده ندارند. می‌بینید که امید زیادی به چند سال بعد ندارند. این افراد خودشان را آدم‌های ناتوانی می‌بینند. بعضی‌اوقات این افراد خودشان را لایق رسیدن به یک سری از اهداف نمی‌دانند. همین موضوع باعث می‌شود که نتوانند در خودشان انگیزه به وجود بیاورند.

یعنی یکی از ویژگی‌های آدم‌های افسرده این است که کاری نمی‌کنند. خروجی ندارند. سراغ کارهای مهم خودشان نمی‌روند. بعضی‌اوقات این انگیزه آن‌قدر در این افراد پایین است که حتی خودشان سر سفره ناهار و شام نمی‌روند غذا بخورند. خانواده غذا را برای آن‌ها می‌آورد.

بنابراین به یک‌چیزی دقت داشته باشید. با خودتان فکر کنید در پنج سال آینده، سه سال آینده تا سالِ آینده به چه چیزی رسیدم. چه مدرک تحصیلی‌ای دارم؟ چقدر درآمد دارم؟ چقدر کتاب خواندم؟ آیا مهاجرت کردم؟ آیا در دانشگاه جدیدی تحصیل می‌کنم؟ آیا شغلم را عوض کردم؟ آیا زبانِ جدیدی یاد گرفتم؟ و…

جواب شما به این سؤالات می‌تواند هر چیزی باشد. شما می‌توانید هر جوابی به این سؤالات بدهید که تا سالِ آینده تا سه سالِ آینده به چه چیزهایی در زندگی رسیدید. من اگر چشم‌انداز روشنی نسبت به آینده خودم داشته باشم می‌توانم انگیزه را در خودم بالا ببرم...

لطفاًبنشینید و جدی به آینده‌تان فکر کنید. قرار است به چه چیزهایی در زندگی برسم. به این موضوع فکر کنید که اگر من به این‌ها برسم چجور انسانی هستم؟ اگر ازدواج کنم چجور انسانی هستم؟ اگر شرکت خودم را تأسیس کنم چه اتفاق خوبی برای من می‌افتد؟ اگر در خانه موردعلاقه‌ام ساکن شوم چه اتفاقی برای من می‌افتد؟ چه حسی دارم؟

تصویری که شما از آینده در ذهن خودتان دارید چیست؟ باید دقیق و واضح این را در ذهن خودتان مجسم کنید. بازمان بندی. چیزی که من الان برای شما توصیف کردم همان هدف‌گذاری است اما هدف‌گذاری به‌تنهایی برای ایجاد انگیزه در شما کافی نیست. شما باید هدف داشته باشید. هدف شما هم باید واضح و شفاف باشد.

هدفتان را روی کاغذ بنویسید؛ اما یادتان باشد این هدف باید در شما ایجاد انگیزه کند؛ بنابراین باید چالشی هم باشد؛ یعنی این هدف باید آن‌قدر سخت باشد که شما احساس کنید من اگر تلاش زیاد کنم به آن می‌رسم و در شما ایجاد انگیزه نیز بکند.

من یک‌جمله‌ای را همیشه می‌گویم. رؤیا آن چیزی نیست که ما همیشه در خواب می‌بینیم، رؤیا آن چیزی است که نمی‌گذارد شب‌ها بخوابیم. در اصل شما باید هدفی را برای آینده انتخاب کنید که هم سخت باشد و هم جذاب. همچنین زمانی که به آن برسید احساس کنید انسان متفاوت‌تری هستید.