معرفی رشته اتاق عمل از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته اتاق عمل از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی اتاق عمل رفته ایم و با خانم فرشته حیدری، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی ایران و خانم حانیه حیدری، فارغ‌التحصیل رشته‌ی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به گفت و گو پرداخته ایم.همچنین میتوانید برای مشاهده معرفی سایر رشته ها به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی ( لیست رشته ها )بخش اول:


فرشته حیدری، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی ایران


1.رشته ی اتاق عمل را در چند سطر معرفی کنید.

رشته‌ی اتاق عمل شاخه ای از علوم پزشکی است. دانشجویان این رشته با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی‌های نوین جراحی در جراحی‌های تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و مراقبت و کمک به اداره بیمار را قبل، حین و بعد عمل می‌آموزند . دانش‌آموختگان این رشته عضوی از تیم بهداشتی-درمانی خواهند بود که به عنوان بخشی از تیم جراحی برای کمک به اجرای یک عمل جراحی با نتایج مطلوب در بخش‌های اتاق عمل بیمارستان، بخش‌های مداخله تشخیصی درمانی و مراکز مراقبتی سیار ایفای نقش می‌کنند.


2. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

یک کارشناس اتاق عمل باید در وهله اول روحیه‌ی کار و حضور در اتاق عمل را داشته باشد. افرادی که از جراحی، خون و مواردی از این قبیل واهمه دارند، نمی‌توانند در این رشته موفق شوند. مورد دیگر، حس مسئولیت پذیری است؛ چرا که مشاغل مربوط به این رشته با جان انسان‌ها در ارتباط هستند و کوچک‌ترین سهل انگاری و بی‌مسئولیتی می‌تواند عواقب سنگینی را به دنبال داشته باشد.

داشتن صداقت و پایبندی به اصول اخلاقی برای یک کارشناس اتاق عمل لازم بوده و همواره باید نگاه مراقبتی نسبت به بیماران و همکارانش داشته باشد. علاقه مندان به این رشته باید از سرعت عمل و دقت بالایی در انجام امور برخوردار باشند تا بتوانند در شرایط بحرانی و حساس، کارها را اولویت بندی نمایند. صبور بودن، علاقه‌مندی به کمک کردن و رفع نیازهای دیگران از جمله ویژگی‌های لازم برای اشتغال در این رشته است.

علاوه بر موارد فوق، فرد باید توانایی جسمی بالایی داشته باشد. چرا که شرایطی همچون ایستادن طولانی مدت، جابه‌جایی و بلند کردن وسایل سنگین، بیماری‌های مسری، بوهای نامطبوع، مواد خطرناک و … جزو موارد اجتناب ناپذیر این رشته هستند.


3. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

واحدهای درسی این رشته آناتومی، فیزیولوژی، بافت و آسیب شناسی، میکروب و باکتری، فارماکولوژی، اصطلاحات پزشکی، رادیولوژی، هوشبری، فیزیک پزشکی، تکنولوژی جراحی عمومی، قلب، اورولوژی، پلاستیک، اعصاب، چشم، ENT ، اطفال و زنان و ... است.


4. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

بله، این امکان وجود دارد و شرایط بسیار خوبی هم برای ادامه تحصیل فراهم است.


5. کارآموزی در این رشته از چه زمانی آغاز می‌شود؟

از ترم 2 کارشناسی کارآموزی‌های بیمارستان آغاز می شود که ترم دو در بخش و از ترم سه تا ترم هشت در اتاق عمل‌های مختلف می‌باشد.


6. سختی‌ها و مشکلات این رشته چیست؟

کارشناس اتاق عمل در بسیاری از عمل‌ها باید چند ساعت سرپا در کنار جراح در اتاق عمل حضور داشته باشد. ممکن است بعد از چند سال فعالیت در این شغل دچار بیماری‌هایی همچون آرتروز و کمردرد شود. خطر آلوده شدن به بیماری‌های واگیر دار را به همراه دارد. ممکن است با دیدن صحنه‌های ناخوشایندی همچون خون و اعضای داخلی بدن، بوی بد خون، بریدگی، زخم، عفونت و ... مواجه شود که باید بتواند همه این‌ها رو تحمل کند. فعالیت در شیفت‌های طولانی، کشیک های شب و حتی در تعطیلات و حقوق کم نسبت به وظیفه و کار نیز از دیگر مشکلات و معایب این رشته هستند.


7. مدت زمان طرح در این رشته چه قدر است؟

مدت زمان طرح در این رشته دو سال است.


بخش دوم:


حانیه حیدری، فارغ‌التحصیل رشته‌ی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


1. گرایش‌های ارشد رشته ی اتاق عمل چیست؟

گرایش قلب و عروق و توراکس، ارتوپدی و مغز و اعصاب، فک و صورت و ENT و سر و گردن، عمومی، ارولوژی، زنان و زایمان، اطفال و نوزادان گرایش‌های ارشد این رشته هستند.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

توانایی راه‌اندازی عمل‌هایی که طی دوران کارآموزی آموزش داده شده، توانایی ارتباط با بیمار، پزشکان و همراهان از جمله مهارت‌هایی است که در این رشته کسب می‌شود. البته این کار بیش از هر چیزی به تجربه نیاز دارد.


3. وظایف یک کارشناس اتاق عمل در محیط کار چیست؟

وظایف کارشناسان اتاق عمل در اتاق عمل به دو بخش تقسیم می‌شود. او می‌تواند به عنوان سیرکولر (فردی که خود را استریل نکرده است و حق نزدیک شدن به بیمار را ندارد) فقط وسایل ضروری که حین عمل جراحی مورد نیاز است را بیاورد. همچنین او می‌تواند به عنوان اسکراب (فردی که خود را استریل کرده است) در یک محیط یک متری نزد جراح قرار بگیرد و در عمل جراحی کمک حال او باشد.

کارشناسان اتاق عمل وظایف بسیار زیاد و متنوعی دارند. اسکراب باید چندین ساعت نزد پزشک جراح، پرستارها و متخصص بیهوشی سرپا بایستد و به جراح کمک کند. برش‌های بدن بیمار را ضدعفونی و در پانسمان بیمار کمک کند یا در صورت نیاز بخیه بزند. سیرکولر پرونده بیمار و مدارک پزشکی او را قبل از عمل چک کند که حتما اجازه‌ی عمل داشته باشد. در صورتی که بیمار وسایل مصنوعی مانند طلا و جواهرات به همراه داشته باشد باید آن‌ها را از او جدا کند. وسایل جراحی را آماده و از قبل آن‌ها را استریل کرده و دستگاه‌ها و تجهیزات جراحی را قبل از عمل چک کند. در صورتی که پزشک جراح نمونه آزمایشگاهی از بیمار گرفته باشد، باید این نمونه توسط کارشناس اتاق عمل به آزمایشگاه ارسال شود. پس از عمل نیز بیمار را به اتاق ریکاوری برده و اتاق عمل را مرتب و استریل کرده و در نهایت گزارش جراحی را بنویسد.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

بازار کار این رشته در حال حاضر نسبت به بقیه ی رشته ها بیشتر هست ولی نسبت به سال های قبل کمتر شده اما می‌توان در کلینیک، بیمارستان‌های خصوصی و دولتی و شرکت‌های جراحی مشغول به کار شد.


5. آیا برای اشتغال در این رشته بحث جنسیت مطرح است؟

خیر، این مساله خیلی مطرح نیست. اما ممکن است این رشته با توجه به وجود عمل‌های چندین ساعته، برای خانم‌ها تا حدی سخت و سنگین باشد.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی رشته ی اتاق عمل