معرفی رشته داروسازی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته داروسازی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته ی داروسازی رفته ایم و با خانم سارا حجازی، دانشجوی  رشته‌ی داروسازی دانشگاه جندی شاپور اهواز و آقای علی قزلسفو، فارغ‌التحصیل رشته ‌ی داروسازی دانشگاه تهران به گفت و گو پرداخته ایم.
سارا حجازی، دانشجوی رشته‌ی داروسازی دانشگاه جندی شاپور اهواز


1. رشته ی داروسازی را در چند سطر معرفی کنید.

رشته ی داروسازی به شناخت دارو در هر زمینه‌ای از قبیل شیمی، مکانیسم اثر، مصرف بالینی و سمیت می‌پردازد. یک پزشک همواره به یک داروساز جهت مشورت در خصوص دارو و معرفی آن به بیمار خود نیاز دارد. دانشجویان این رشته در طول دوره تحصیل در کنار داروشناسی انواع بیماری‌ها را نیز مورد مطالعه قرار می‌دهند.


2. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

برخلاف تفکرات عده ای، این رشته به طور کامل مرتبط به علم شیمی نیست بلکه یادگیری آن به عنوان درسی پایه و پیش نیاز مطالعه دروس اختصاصی و کاربردی اهمیت دارد و کسی که بخواهد در این رشته تحصیل کند باید بداند که با بسیاری از دروس حفظی و فرار مانند نام، مکانیسم اثر، کاربرد، عوارض و تداخلات و حتی ساختارهای شیمایی داروها مواجه هست که نمی‌توان از طریق یادگیری مفهومی آن‌ها را به خاطر سپرد. در نتیجه برای یادگیری دروس این رشته فرد باید علاقه زیادی به اینگونه دروس حفظی داشته باشد.


3. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

این رشته دارای 212 واحد است که شامل دروس عمومی، دروس علوم پایه، دروس تخصصی و پایان نامه می شوند؛ از جمله دروس تخصصی آن می توان به فارماکولوژی، فارماکگنوزی، فارماسیتوتیکس، دارو درمان، کارآموزی مقدماتی، کارآموزی در عرصه داروخانه شهری، بیمارستانی و صنعت اشاره کرد که در ابتدا دروس عمومی و علوم پایه و پس از آن دروس اختصاصی و کارآموزی ها گذرانده می شوند.


4. طول مدت تحصیل این رشته چه‌قدر است؟

طول مدت تحصیل دوره دکترای عمومی داروسازی پنج و نیم تا شش سال است و معمولا پس از 12 ترم به اتمام می رسد.


5. گرایش‌های این رشته در دوره‌ی کارشناسی چیست؟

 از جمله گرایش‌های تخصصی این رشته نیز می‌توان به شیمی دارویی، فارماکولوژی، داروسازی بالینی، فارماسیوتیکس، سم شناسی و ... اشاره کرد.


6. طول مدت طرح این رشته چه قدر است؟

طول مدت طرح بستگی به امکانات و میزان محرومیت شهری دارد که فرد انتخاب می کند؛ این مدت زمان از 24 ماه در تهران و شهرهای با امکانات بالا آغاز می شود و هرچه منطقه محروم تر باشد طول مدت کاهش یافته و به 21ماه، 19 ماه، 16 ماه و حتی 14 ماه در مناطق محروم می‌رسد.


7. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

داروسازی از جمله رشته‌هایی است که دانشجویان نسبت به سایر رشته‌های علوم پزشکی راحت‌تر می توانند برای تحصیل در خارج از ایران اقدام کنند که با مشکلاتی از جمله معدل بالا، تسلط بر زبان انگلیسی، قبولی در آزمونی که برای متقاضیان برگزار می شود و شرکت در دوره‌هایی که بسته به کشوری که برای تحصیل در آن اقدام می‌کنند دارای طول مدت متفاوتی است، همراه است.


8. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

توانایی نسخه خوانی، بررسی دارو  از نظر تداخلات دارویی و مناسب بودن داروها برای سن و جنس بیمار و توانایی مشاوره به بیمارانی که برای دریافت داروهای OTC (داروهای بدون نسخه) به داروخانه مراجعه کرده اند. همچنین به دست آوردن مهارت‌های پایه در حیطه ساخت داروها و شیمی دارویی نیز قابل حصول است.


9. دوره‌ی کارآموزی در این رشته از چه زمانی شروع می شود؟

واحدهای عملی آزمایشگاهی از ترم اول آغاز شده و هر ترم تعدادی از آن ها ارائه می شوند. واحدهای کارآموزی از ترم هفتم با عنوان کارآموزی مقدماتی و در ترم‌های بعد نیز کارآموزی در عرصه داروخانه شهری، بیمارستانی و صنعت ارائه می شود.


10. وظایف یک داروساز در محیط کار چیست؟

از جمله وظایف یک فارماسیست می‌توان به بررسی علمی و فنی نسخ ارائه شده، راهنمایی و مشاوره بیماران در مورد مقدار، زمان و فاصله‌ی مصرف داروها، عوارض جانبی تداخلات و ادامه یا قطع مصرف آن ها، ساخت داروهای ترکیبی و اطمینان از مناسب بودن داروهای تجویزی متناسب با وضعیت بیمار اشاره کرد.


11. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

این رشته داری بازار کار نسبتا خوبی است. اکثر داروسازان به عنوان مسئول فنی داروخانه و سایرین در صنعت و بیمارستان ها مشغول فعالیت هستند. تقریبا 4 درصد داروسازان با توجه به تعداد کثیر داروساز در سطح کشور و محدود بودن تعداد داروخانه‌ها و نداشتن رزومه یا علاقه در حیطه صنعت و داروسازی بیمارستانی در هیچکدام از این زمینه‌ها موفق به انجام فعالیت نمی شوند.


12. آیا در دوران دانشجویی می توان به طور مستقل کار کرد؟

در گذشته، دانشجویان ورودی 93 و ماقبل آن پس از گذراندن 140 واحد درسی و قبولی در آزمون علوم پایه در پایان ترم5 می توانستند به عنوان قائم مقام در داروخانه‌ها مشغول فعالیت شوند اما از ورودی 94 به بعد با حذف آزمون علوم پایه و جایگزین شدن آن با آزمون 180 واحدی در پایان ترم 9، دانشجویان تا پایان این ترم و قبولی در این آزمون اجازه فعالیت نخواهند داشت.


13. از جمله ها سختی‌ها و مشکلات این رشته چیست؟

بیشترین سختی این رشته در خواندن واحدهای درسی بسیار حفظی و فرار آن است و استرس‌هایی که در طول تحصیل به دانشجو وارد می شود. همچنین عدم شناخت درست نقش یک داروساز توسط عده ای از افراد ممکن است فرد را در طول تحصیل مایوس نماید.


بخش دوم:


علی قزلسفو، فارغ‌التحصیل رشته ‌ی داروسازی دانشگاه تهران


1. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

به طور کلی توانایی شناسایی و تولید اشکال مختلف داروها، آشنایی با انواع داروها به خصوص نحوه‌ی عملکرد، موارد مصرف، عوارض دارویی، منع مصرف یک دارو، شرایط نگه داری و موارد دیگری که مربوط به یک ترکیب دارویی می‌شود، از جمله مهارت‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل است.


۲.در مورد مدت زمان طرح این رشته برامون توضیح بدید.

مدت زمان طرح ۲ سال می‌باشد که به طور معمول دانشجو تحت عنوان مسئول فنی در داروخانه‌های مراکز دولتی و بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی آن را سپری می‌کند.


3. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

بله امکان ادامه تحصیل و همچنین اشتغال در صورت پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور وجود دارد که دانشجویان با اقدامات لازم و شرکت در آزمون‌های خاص می‌توانند در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شوند.


4. وظایف یک داروساز در محیط کار چیست؟

در جایگاه‌های مختلف متفاوت می‌باشد؛ مثلا در صنعت، نظارت و مدیریت بر مراحل مختلف کشف مولکول دارویی، مراحل سنتز و تولید آن، مراحل تبدیل آن به اشکال مختلف دارویی، بسته بندی و آزمایشات مختلف روی محصولات به عهده داروساز می‌باشد.

در بیمارستان‌ها نیز می‌توانند به عنوان مسئول امور دارویی بیمارستان، مسئول داروخانه و مسئول فنی داروخانه و نظارت بر نحوه تجویزهای دارویی پزشکان برای بیماران بستری به عنوان داروساز بالینی مشغول به کار شوند.

مورد سوم تاسیس داروخانه یا مسئول فنی داروخانه است که اکثر داروسازان در این حوزه مشغول به کار هستند. نظارت بر خرید دارو، انبارداری، نسخه‌پیچی بیمه‌های مختلف، نگه‌داری داروها، مشاوره دارویی و ارائه داروهای مناسب بدون نیاز به تجویز پزشک و سایر موارد از جمله وظایف آن‌ها در این حوزه می‌باشد.


5. مشکلات و سختی‌های این رشته چیست؟

از جمله سختی های این رشته در دوران تحصیل، دروس حفظی زیادی است که در این رشته وجود دارد. پایان نامه دانشجویان هم معمولا دشوار و زمان‌بر است. در زمان اشتغال نیز امکان تاسیس داروخانه تا مدتی به دلیل نیاز به کسب امتیازات لازم برای تاسیس داروخانه وجود ندارد.


6. آیا از درآمد فارغ‌التحصیلان این رشته اطلاعی دارید؟

درآمد این رشته با توجه به اینکه در چه بخشی در حال فعالیت می باشید متفاوت است. بعضی فارغ التحصیلان در بخش خصوصی و بعضی در بخش دولتی جذب می شوند. حتی در یک حوزه مانند داروخانه با توجه به میزان مراجعه کننده، میزان فعالیت، تخصص و مهارت درآمد متفاوت است.