معرفی رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای رفته ایم و با خانم فائزه سلیمانی دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه ایران و خانم رعنا قاسمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای گرایش عوامل فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی ایران به گفت و گو پرداخته ایم.


بخش اول:


فائزه سلیمانی دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه ایران


1. رشته ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای را در چند سطر معرفی کنید.

بهداشت حرفه ای علم و هنر تامین سلامت در محیط‌های شغلی است. محیط‌های شغلی شامل صنایع، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و به طور کلی هر محیطی که به نحوی خدمات ارائه می دهد، می باشد.

مهندسی بهداشت حرفه ای وظیفه‌ی شناسایی، ارزشیابی و حذف یا کنترل عوامل مخاطره‌آمیز شغلی به همراه یک سری مراقبت‌های بهداشتی-درمانی به منظور سالم ‌سازی محیط‌کار و حفظ سلامت نیروی کار را به عهده دارد.


2. برای موفقیت در این رشته باید در کدام درس های دبیرستانی قوی تر باشیم؟

زیست‌شناسی، ریاضیات، شیمی و فیزیک. این رشته یک رشته ی مهندسی در دانشگاه علوم پزشکی است، به همین علت باید هم در مباحث مهندسی و هم در مباحث پزشکی و بهداشتی تا حد قابل قبولی قوی باشید.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

افراد با اراده، مصمم، دلسوز، دارای روابط اجتماعی خوب، پرتلاش و با انگیزه در این رشته موفق خواهند بود.


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

دروس تخصصی شامل مبانی نمونه‌بردای از آلاینده‌های هوا، بیماری‌های شغلی، سم‌شناسی، ارزیابی ریسک، ارگونومی، حوادث ناشی از کار، ایمنی حریق، روان شناسی صنعتی، ریاضیات، فیزیک تخصصی، مدیریت صنعتی، شیمی تجزیه، بهداشت پرتوها، صدا در محیط کار، روشنایی در محیط کار، ارتعاش در محیط کار، زبان تخصصی، تنش های گرمایی و سرمایی، نقشه کشی صنعتی، مکانیک جامدات و سیالات است.


5. آیا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج برای این رشته ممکن است؟

امکان تحصیل در این رشته در کشورهای خارجی تحت عنوان کارشناس سلامت شغلی امکان پذیر می باشد‌. جایگاه شغلی این رشته در کشورهای دیگر مناسب است و بحث پیشگیری و بهداشت در کشورهای پیشرفته از اهمیت بیشتری برخوردار است.


بخش دوم:


رعنا قاسمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای گرایش عوامل فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی ایران


1. گرایش‌های ارشد رشته ی مهندسی بهداشت حرفه‌ای چیست؟

مهندسی بهداشت حرفه‌ای شاخه شاخه نمی‌شود و موضوع پایان نامه دانشجویان ارشد این رشته، تخصص آن‌ها را مشخص می‌کند. یعنی دانشجویان پس از انتخاب موضوع پایان‌نامه تخصص خود را انتخاب کرده و در مقطع بالاتر نیز در همین گرایش تحصیل خواهند کرد.

گرایش‌ها شامل عوامل فیزیکی، عوامل شیمیایی، ارگونومی، ایمنی، زمین شناسی، آموزش بهداشت، اکولوژی انسانی، فیزیولوژی، بهداشت حرفه‌ای، سم شناسی محیطی، سم شناسی پزشکی، آموزش پزشکی، مدیریت ایمنی-سلامت-محیط زیست و بهداشت محیط تحصیل می‌باشد.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

مهارت محاسباتی، طراحی، روش‌های ایمنی و ارگونومی متفاوت در محیط‌های مختلف، مهارت مدیریت کردن در زمان بحران از جمله مهارت‌هایی است که فارغ‌التحصیلان این رشته کسب می‌کنند.


3. وظایف یک کارشناس بهداشت حرفه ای در محیط کار چیست؟

پایش مستمر محیط کار از نظر مخاطرات محیطی وابسته به وسایل‌کار و آلودگی های شیمیایی و ریسک‌های فیزیکی؛ به عنوان مثال آلاینده‌های تولیدی صنایع، صدای بیش از حد مجاز دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعت و رفتار ناایمن پرسنل، که این پایش با اندازه‌گیری، آلاینده سنجی، پایش و مانیتورینگ چشمی کارشناس بهداشت حرفه‌ای انجام می‌شود و با توجه به استانداردهای موجود در هر زمینه‌ای درجه‌ی ریسک خطر ارزیابی، کنترل، حذف یا تعدیل می‌شود. در حقیقت در وهله اول مهندس بهداشت حرفه ای یک بازرس و بعد یک مهندس جهت رفع این خطرات است. همچنین کمک‌های اولیه و آموزش نیز جزو وظایف این کارشناسان است.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

بازار کار این رشته هنوز اشباع نشده است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در شهرهای صنعتی مشغول به کار شوند. مرکز بهداشت، شرکت‌های خصوصی، شرکت‌های عمرانی، شرکت‌های حوزه نفت و گاز، شرکت های اندازه گیری آلاینده ها از جمله محیط‌هایی است که می‌توان در آن‌ها به فعالیت پرداخت.

بازارکار این رشته در شهرها و شهرک‌های صنعتی مانند ساوه، اراک، مشهد، عسلویه و ... بیشتر است.


5. آیا برای اشتغال در این رشته بحث جنسیت مطرح است؟

خیلی مطرح نیست اما در شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ که کارشناس بهداشت حرفه‌ای آقا جذب می‌کنند، فرصت شغلی برای خانم‌ها وجود ندارد.


6. آیا امکان ایجاد کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

بله، بسیار زیاد. در صورت داشتن خلاقیت و نوع آوری میتوان از این طریق درآمد زیادی هم کسب کرد.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار

حسام الدین تقوی پور
تهيه شده توسط : حسام الدین تقوی پور
محمد سنجری
ارسال شده توسط : محمد سنجری