معرفی رشته پرستاری از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته پرستاری از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی پرستاری رفته ایم و با خانم فاطمه صدوقی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و خانم سمیرا آقایی، فارغ التحصیل رشته‌ی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران به گفت و گو پرداخته ایم.


بخش اول:فاطمه صدوقی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران


1. رشته ی پرستاری را در چند سطر معرفی کنید.

پرستاری یعنی مراقبت به توان عشق! پرستار جزو تیم ارتقا سلامت بیمار در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها می‌باشد که دارودرمانی، مراقبت و پیش‌بینی عوارض بعد از جراحی‌ها از مسئولیت‌های او است.


2. برای موفقیت در این رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

علاقه مندی به درس زیست‌شناسی لازمه‌ی موفقیت در این رشته است.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

این رشته روحیه‌ی قوی، پیگیر بودن، پشتکار، علاقه و صبر بسیار زیادی نیاز دارد. همچنین او باید شخصیت منظم و دقیقی داشته باشد زیرا که نظم و دقت اساس این رشته است. پرستار باید تسلط روحی و روانی کامل روی خود داشته باشد تا بتواند در سخت‌ترین شرایط جسمی و روحی رفتار مناسبی با بیماران و همراهان آن‌ها داشته باشد. همچنین توانایی ارتباط‌گیری با بیماران نیز در این رشته بسیار مهم است.


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

دوران کارشناسی در مجموع ۱۳۰ واحد است که شامل دروس تئوری،کارآموزی و کارورزی(ترم ۷ و ۸) می‌باشد. دروس پایه شامل مواردی همچون انگل شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی و فیزیولوژی تشریح است. دروس تخصصی شامل دروس داخلی جراحی (برونر)، آناتومی، فیزیولوژی، پرستاری بزرگسالان و سالمندان، پرستاری کودکان، اصول و فنون پرستاری، مدیریت پرستاری، پرستاری سلامت فرد و خانواده، بهداشت روان، کارآموزی‌های مربوطه، کارورزی‌های مربوطه و ... می‌باشد.


5. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

بله؛ در صورت گرفتن پذیرش امکان ادامه تحصیل در این رشته برای دوره‌ی دکتری و فوق دکتری و دوره‌های کوتاه مدت در خارج از کشور وجود دارد.


6. مشکلات و سختی‌های این رشته چیست؟

چالش بزرگی که در این رشته وجود دارد٬ ارتباط گرفتن با بیماران و محیط بیمارستان است. یک پرستار باید درک بالایی از محیط و اطرافیان داشته باشد. همچنین او باید توانایی جلوگیری از عواض برای بیماران را داشته باشد. دقت و هوشیاری زیاد در این بسیار مهم است که باعث می‌شود اشتباهات کادر درمان در روند بیماری تا حد زیادی کاهش پیدا کند.


بخش دوم:


سمیرا آقایی، فارغ التحصیل رشته‌ی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران


1. گرایش‌های ارشد رشته ی پرستاری چیست؟

پرستاری ویژه، اطفال، نوزادان، اورژانس، داخلی-جراحی، روان پرستاری، بهداشت گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد این رشته هستند.

2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

آگاهی در مورد فیزیولوژی، علایم و نشانه‌های درد، شناخت روش‌های بررسی درد و شدت آن، تشخیص اولیه‌ی بیماری از روی حالات بیمار از مهارت‌هایی است که پرستاران بعد از اتمام دوره‌ی کارشناسی به دست می‌آورند.


3. وظایف یک پرستار در محیط کار چیست؟

کنترل وضعیت بیمار، مراقبت از بیمار طبق دستور پزشک، یادداشت مشخصات بیمار و گزارش پرستاری در پرونده های پزشکی، چک کردن فشار خون، دمای بدن، نبض، وضعیت تنفسی و علائم حیاتی بیمار، دارو رسانی سر ساعت طبق دستور پزشک، تزریقات و پانسمان کردن زخم از جمله وظایف عمومی است که یک پرستار انجام می‌دهد. وظایف تخصصی پرستار نیز شامل مواردی است که او بسته به هر بخشی که در آن فعالیت می‌کند (بخش مراقب های ویژه، بخش اطفال، بخش جراحی زنان و …) باید انجام دهد. پرستارانی هم که سرپرست بخش هستند وظیفه‌ی کنترل، نظارت، تنظیم کردن شیفت های پرستاران را بر عهده دارند.


4. مدت زمان طرح برای این رشته چه قدر است؟ دوره‌ی طرح شما در کدام بخش می‌باشد؟

پس از اتمام دوره‌ی کارشناسی پرستاران باید حدود ۲ سال دوره‌ی طرح را بگذرانند که در این دو سال حقوق دریافت می‌کنند. دوره ی طرح بنده در بیمارستان طالقانی و در بخش مراقبت‌های ویژه بیماران مبتلا به کرونا است.


5. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

بازارکار این رشته در ایران و خارج از کشور بسیار خوب است. پرستاران می‌توانند در بیمارستان ها، کلینیک ها و پاراکلینیک ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی، ادارات و سازمان های پرستاری و به عنوان مربی در دانشکده ها مشغول به فعالیت شوند. شرایط کاری و محیط کار بخش به بخش متفاوت است.


6. آیا این رشته بیشتر مناسب خانم ها می باشد؟

به دلیل روحیه‌ی لطیف خانم‌ها و صبر، حوصله و مهربانی شاید این رشته برای خانم‌ها مناسب‌تر باشد اما به دلیل فشار کاری و حجم بالای مسئولیت‌ها مناسب آقایان هم می‌باشد.


7. ساعات کاری پرستاران چگونه است؟

این موضوع به تعداد بیماران، بیمارستان و سرپرست بخش بستگی دارد، اما به طور کلی برای هر پرستار در ماه تعدادی شیفت معین می‌کنند و زمان شیفت‌ها کاملا متغیر است. مانند رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تعطیلات در این رشته معنا ندارد و ممکن است پرستار در یک روز تعطیل هم مشغول به کار باشد.


  • 8. سختی های این رشته چیست؟

بی خوابی، حفظ خونسردی در شرایط بحرانی، گرفتن بهترین تصمیم در زمان کم، فشار کاری، حجم زیاد کار، اضطراب، احتمال ابتلا به بیماری‌های واگیردار بیماران، نامشخص بودن شیفت‌های کاری از جمله سختی‌های این رشته است.


حسام الدین تقوی پور
تهيه شده توسط : حسام الدین تقوی پور
محمد سنجری
ارسال شده توسط : محمد سنجری