معرفی رشته مامایی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته مامایی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته ی مامایی رفته ایم و با خانم آیدا غفاری، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مامایی دانشگاه تهران و خانم ادیبه کریمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران به گفت و گو پرداخته ایم.همچنین می توانید برای مشاهده ی معرفی سایر رشته ها به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی ( لیست رشته ها )


بخش اول:


آیدا غفاری، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی مامایی دانشگاه تهران


1. رشته ی مامایی را در چند سطر معرفی کنید.

مامایی دانشی است که بر مشاهده،‌ آموزش، پیشگیری، تحقیق، تشخیص و درمان استوار شده است. فعالیت متخصصان این رشته از قبل از بارداری شروع شده و تا پس از زایمان و ۶ سالگی کودک ادامه پیدا می‌کند. ماما شخصی است که این رشته‌ی آموزشی را گذرانده و توانایی نظارت و مراقبت، توصیه به زنان در دوران بارداری، زایمان و دوره بعد از زایمان، هدایت زایمان‌ها با مسئولیت خود و مراقبت از نوزاد و شیرخوار و کودک زیر ۶ سال را دارد. این مراقبت شامل پیشگیری، کشف حالات غیر طبیعی در مادر و کودک، فراهم ساختن کمک‌های پزشکی و اجرای اقدامات اورژانس در نبود کمک پزشکی است.


2. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

رشته‌ی مامایی عشق، علاقه، صبر و حوصله‌ی بسیار بالایی می‌خواهد؛ چون یک خانم در حال زایمان شرایط بسیار حساسی دارد و بسیاری از حرف‌ها یا حرکاتش در اختیار خودش نیست و یک ماما باید در حد امکان با صبر و حوصله بسیار به او آرامش و قوت قلب بدهد و توجه داشته باشد که مسئولیت جان دو نفر یعنی مادر و جنین را بر عهده دارد. همچنین یک ماما باید بسیار باهوش و نکته‌ سنج باشد و از مقابل مسائل هر چند کوچک به سادگی نگذرد؛ زیرا خیلی از مسائل یا علائم کوچکی که در هنگام بارداری یا زایمان ظاهر می‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرات جانی برای نوزاد یا مادر به دنبال داشته باشد. دانشجوی این رشته باید به کار عملی نیز علاقه‌مند باشد چون دروس این رشته بیشتر عملی است و کمتر جنبه تئوری دارد.


3. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

مامایی مانند سایر رشته‌های پیراپزشکی شامل دروس علوم پایه و دروس اختصاصی است. دروس اختصاصی شامل بارداری و زایمان، بیماری‌های زنان، بهداشت مادر و کودک، نوزادان و بیماری‌های مربوطه، داخلی جراحی، کودکان و ...است. از ترم دوم نیز دوره‌های کارآموزی آغاز می‌شود.


4. مدت زمان طرح در این رشته چه قدر است؟

مدت طرح دو سال است، اگه طرح در مرکز استان گذرانده شود 2 سال و اگر طرح در روستا و مناطق محروم گذرانده شود 1 سال است. در واقع بسته به محلی که کار می کنیم متفاوت است.


بخش دوم:


ادیبه کریمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران


1. گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته‌ی مامایی چیست؟

گرایش‌های ارشد شامل دو دسته کلی مشاوره در مامایی و آموزش در مامایی که خود شامل پنج زیرگروه پزشکی قانونی، مامایی جامعه نگر، بهداشت مادر و کودک، آموزش مامایی و مدیریت در مامایی است.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

انجام عمل زایمان طبیعی، درمان عفونت‌ها، معاینه فیزیکی نوزاد، گرفتن و تحلیل تست پاپ اسمیر، تست های prenatal و تحلیل آن‌ها، تحلیل آزمایش‌های کامل مادر باردار، آموزش های بعد از زایمان و...


3. وظایف یک ماما در محیط کار چیست؟

برگزاری کلاس‌های آموزشی درمورد بارداری و پدر و مادر شدن، بررسی سلامت مادر و کودک در طول بارداری، کنترل کودک در طول مراحل زایمان، تسکین درد و توصیه‌هایی در مورد روش‌های مدیریت درد، انجام عمل زایمان (طبیعی)، تماس با دکتر متخصص در هنگام روبرو شدن با هر مشکل، راهنمایی و مشاوره بهداشتی زنان و دختران و راهنمایی زنان در امر تنظیم خانواده از جمله وظایف یک ماما است.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

یک ماما می‌تواند در مراکز بهداشتی و طرح پزشک خانواده، بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها و درمانگاه‌ها به عنوان مربی خدمات بهداشتی، مربی بهداشت مدارس و کارشناس بهداشت خانواده مشغول به کار شود. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌توانند تحت عنوان سرپرست و مدیر بخش‌های درمانی سوپروایزر آموزشی در بیمارستان‌ها و ستادهای بهداشتی درمانی فعالیت کنند.


5. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

کشور های سوئد و انگلیس برای تحصیل و اشتغال در رشته‌ی مامایی ایده‌آل هستند.


6. مزیت این رشته نسبت به سایر رشته های پیراپزشکی چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای این رشته استقلال است. پس از گذراندن دوره‌ی کارشناسی در این رشته می‌توان مطب پزشکی ثبت کرد و به طور مستقل فعالیت نمود.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید:

چند از ده قبولی رشته‌ی مامایی