سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 1 آذر 98 + فایل صوتی

در مقاله‌ی زیر، چکیده ای از سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 1 آذر 98 آمده است....

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 1 آذر 98 + فایل صوتی

مقدمه با موضوع آزمون اعتبارسنجی:

در آزمون امروز، برای ترازهای بالای 7000، به منظور اعتبارسنجی، سه درس را انتخاب کرده ایم و سوال های جداگانه داده ایم که طی 45 دقیقه آن ها را پاسخ دهند. این کار ویژه ی ترازهای بالای 7000 است ولی کسانی که تمایل داشته باشند به این جمع ملحق شوند می توانند در صفحه شخصی درخواست دهند تا برای آن ها هم این امکان فراهم شود. یکی از مزایای این کار این است که اعتبارسنجی صورت می گیرد. بعد از این برای دانش آموزان با ترازهای بالا (مخصوص هر دانش آموز با تراز برتر) یک آزمون خواهیم داشت و این وظیفه ی پدر و مادرهاست که به دانش آموزان بگویند که این آزمون ها برای شناخت خود آن هاست و با تقلب تمام جعبه ابزارهای کارنامه بی فایده می شود.

موضوع جلسه: دو نوع برنامه (برنامه راهبردی و برنامه شخصی)

دانش آموزان از جنبه ی برنامه ریزی و نیاز به مشاوره به چهار گروه تقسیم می شوند:

گروه اول کسانی هستند که روی برنامه ریزی شخصی اتکا دارند و معتقدند خودشان برنامه ریزی می کنند و به نظر دیگران کاری ندارند.

گروه دوم کسانی هستند که خودشان می دانند دقیق چه کار کنند ولی از کمک دیگران هم استفاده می کنند (کسانی که در برنامه ریزی، خودشان شروع می کنند و برنامه می نویسند و از مشاور می خواهند آن ها را تصحیح کنند).

گروه سوم کسانی هستند که می خواهند مشاور برای آن ها برنامه بنویسد و خودشان آن را کمی تغییر دهند.

گروه چهارم می گویند نمی دانند چه کار کنند و دنبال مشاوری هستند که به آن ها برنامه دهد. مشاوران اغلب با این افراد سروکار دارند.

بالاخره شما به برنامه راهبردی نیاز بیشتری دارید یا شخصی؟ برنامه راهبردی مانند اتوبان است یعنی برنامه راهبردی برای شما یک جاده فراهم می کند و برنامه شخصی نحوه ی حرکت شما به سمت مقصد است. نظر قاطع من این است که اهمیت برنامه راهبردی خیلی مهم تر است. ما از ابتدا که برنامه راهبردی را مدنظر قرار دادیم و طی سال ها آن را بهینه کرده ایم، نقشه ای است که در اختیار شما قرار گرفته است و مهمترین رکن آن هم فاصله ی دوهفته ای بین آزمون هاست. انتخاب زمان دو هفته برای آزمون ها بهینه شده است و نه زودتر از این زمان مناسب است نه دیرتر. مردم بیشتر از آن که بد باشند نادان هستند و بیشتر از آن که نادان باشند هم تنبل هستند و تلاش ما بر این است که با ایجاد ابزارهای مختلف، مطالعه را برای دانش آموزان ساده تر کنیم و برنامه راهبردی هم یکی از مهمترین ابزارها است. هر دانش آموزی به دو نوع برنامه نیاز دارد :برنامه ی کلی مشترک برای همه ی دانش آموزانی که در یک پایه درس می خوانند و برنامه ی شخصی که هر دانش آموز در دفتر برنامه ریزی تنظیم می کند. در این نوشته ، این دو نوع برنامه را برای دانش آموزان کانونی معرفی می کنیم:

برنامه ی کلی و مشترک ( یکی برای مدرسه و یکی برای خانه )

در مدرسه شما یک برنامه دارید که مشخص می کند در هر روز وا در هر ساعت برای چه درس هایی معلم دارید . برنامه ی مدرسه برای تنظیم ساعات کار شما در مدرسه است . در کانون هم یک برنامه ی راهبردی دارید که برنامه ی شما را برای خانه مشخص می کند . برنامه ی راهبردی هماهنگ با برنامه ی مدارس تنظیم شده است و البته سعی کرده ایم کمی از برنامه ی مدرسه عقب تر باشد.

ویژگی های برنامه ی راهبردی

برنامه ی راهبردی برای هر دو هفته تنظیم شده است و شما می توانید درس های مدرسه را مطابق برنامه ی راهبردی مطالعه کنید .

خیلی ها دوست دارند و تصمیم می گیرند که شب امتحانی نباشند و در طول سال درس بخوانند اما نمی توانند آهسته و پیوسته درس بخوانند .برنامه ی راهبردی کمک می کند تا این آرزوی همیشگی پدران و مادران و دانش آموزان و معلمان به درستی اجرا شود. شما وقتی در هر دو هفته همه ی درس ها را طبق برنامه ی راهبردی امتحان می دهید آهسته و پیوسته با برنامه ی مدرسه هماهنگ می شوید و درس هایتان برای شب امتحان تل انبار نمی شود .

هماهنگی برنامه ی راهبردی با مدرسه

برنامه ی راهبردی با برنامه ی مدرسه هماهنگ است . برای بعضی درس ها که احتمال دارد در مدرسه عقب تر باشید سوال های موازی طرح می کنیم تا دانش آموزانی که در مدرسه عقب تر هستند مشکلی نداشته باشند . سوال های موازی برای دانش آموزان دبستانی و متوسطه است . دانش آموزان دوازدهمی سوال موازی ندارند زیرا مدارس سعی می کنند برنامه ی دوازدهمی ها را زودتر و مثلا تا قبل از عید تمام کنند. اما به هر حال مدارس مختلف ممکن است در یکی دو درس از برنامه ی آزمون عقب بمانند و شاید خود دانش آموزان از برنامه عقب بمانند . برای حل این مشکل چند روش را در برنامه ی راهبردی در نظر گرفته ایم تا هیچ دانش آموزی مشکل نداشته باشد. وظیفه ی پدر و مادرها این است که به فرزندانشان بگویند که لزوما هر چه زودتر بهتر نیست و مناسب نیست که دانش آموزان درس ها را قبل از عید تمام کنند. قطاری که از ریل جدا شده به ظاهر رهاست ولی به هیچ مقصدی نمی رسد. از ریل جدا نشوید به ویژه بعد از عید. آخر تصادف ها در انتهای مسیر رخ می دهد. در انتهای زمان نزدیک به کنکور از برنامه جدا نشوید.

از مباحث جدید سوال های کمتری مطرح می شود.این کار سبب می شود اگر دانش آموزی چند صفحه از برنامه عقب تر باشد بتواند به سوال های مبحث های قبلی پاسخ بدهد.

ایستگاه های جبرانی حلال مشکلات است

یکی از ویژگی های مهم برنامه ی راهبردی ، ایستگاه های جبرانی است . توصیه ی ما به دانش آموزان این است که اگر به هر علتی از برنامه عقب ماندید به عقب برنگردید و برنامه را ادامه دهید زیرا به طور متوسط برای هر مبحث چهار بار ایستگاه جبرانی داریم و شما می توانید در ایستگاه های جبرانی بعدی مبحث های عقب مانده را مطالعه کنید و ضعف هایتان را جبران کنید .

نظم فوق العاده در برنامه ی راهبردی : فاصله های دوهفته ای

برنامه ی راهبردی در فاصله های دو هفته ای تنظیم شده اند . شما هر دو هفته یک بار یک آزمون از همه ی درس ها می دهید و با کارنامه ای که می گیرید خودتان را بهتر می شناسید و برای دو هفته ی بعدی هدف گذاری می کنید و برنامه ی راهبردی را برای خودتان شخصی سازی می کنید . فاصله ی دو هفته ، فاصله ای کاملا منطقی و مناسب است اگر در یک آزمون غیبت کنید یک ماه از وضع خودتان بی خبر می مانید . فاصله ی دوهفته ای سبب می شود ذهن و برنامه و عملکرد شما منظم شود.

پروژه ها در برنامه ی راهبردی


برنامه ی راهبردی به یک پروژه ی تابستان و هشت پروژه در طول سال تقسیم شده است .

نیم سال اول به دو پروژه و نیم سال دوم هم به دو پروژه تقسیم شده اند . این پروژه ها هر کدام شامل سه آزمون هستند . ممکن است در یک آزمون شما شرایط مناسبی نداشته باشید اما وقتی پروژه ها را با هم مقایسه می کنید می توانید پیشرفت خود را در هر پروژه با پروژه های قبلی مقایسه کنید .

علاوه بر چهار پروژه ای که مربوط به نیم سال اول و دوم می شوند چهار پروژه ی دیگر هم دارید .

در زمان هایی که مدرسه تعطیل است یا با تمام ظرفیت کار نمی کند ما پروژه های مخصوص داریم این پروژه ها مربوط به پنجره های باز و پنجره های نیمه باز است.

دوران نوروز زمانی است که مدارس تعطیل هستند برای دوازدهمی ها و یازدهمی ها یک پروژه در ایام نوروز داریم : پروژه ی دوران طلایی .

بین دونیم سال هم یک پروژه برای اولین جمع بندی داریم .پس از امتحانات مدرسه ، یک آزمون جامع از نیم سال اول خواهید داشت . دانش آموزان دوازدهمی ضمنا یک آزمون جمع بندی از درس های پایه خواهند داشت

در پایان هر پروژه و در هر ایستگاه جبرانی ، کارنامه ی پروژه ای شما به روز می شود . کارنامه ی پروژه ای و کارنامه ی پنج نوع درس را در جلسه های پنج نفره همراه با اولیا بررسی می کنید و از میزان پیشرفت خود در هر دو ماه آگاه می شوید .

دو پروژه ی دیگرهم در ابتدا و در پایان سال وجود دارد:

پروژه ی اول ،پروژه ی تعین سطح نام دارد و برای آن است که شما از وضعیت خودتان در ابتدای دوره آگاه شوید و در طی یک سال متوجه شوید که واقعا چقدر پیشرفت کرده اید پروژه ی پایانی مربوط به دوران جمع بندی و در پایان سال است .که شامل سه آزمون جمع بندی می شود .

تفاوت پروژه ها و برنامه ی راهبردی برای دوازدهمی ها ، نهمی ها و ششمی ها با سایر پایه ها

برنامه ی راهبردی برای پایه ها ی دوازدهم و نهم و ششم ویژگی های اضافی در مقایسه با سایرپایه ها دارد . دوازدهمی قرار است علاوه بر درس های سال دوازدهم درس های دهم و یازدهم را هم مطالعه کنند و در کنکور شرکت کنند . دانش آموزان نهم و ششم نیز علاوه بر شرکت در امتحانات مدرسه ، معمولا در آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی هم شرکت می کنند . بنابراین برای این پایه ها علاوه بر چهار پروژه ی مربوط به نیم سال اول و دوم ، برنامه های ویژه و تکمیلی در پروژه های دیگر در نظر می گیریم .

حل مشکلات ذهنی دانش آموزان دوازدهمی در برنامه ی راهبردی

حجم مطالب برای دوازدهمی ها زیاد است. مهمترین مشکل برنامه ریزی برای شما کنکوری ها این است که باید سه برابر دیگران درس بخوانید چون باید هم به درس های پایه برسید هم دوازدهم. برنامه ی راهبردی مشکل را برای دانش آموزان دوازدهمی حل کرده است : درس های پایه را تا پایان اسفند به پایان می رسانید . پس از عید درس های پایه را به صورت موضوعی جمع بندی می کنید . درس های دوازدهم را تا عید به پایان نمی رسانیم بلکه در اردی بهشت سال بعد تمام می کنید . برنامه به گونه ای تنظیم شده که دچار افراط و تفریط نشوید و با آرامش و تعادل هر مبحث را چند بار مطالعه کنید .

شخصی سازی برنامه ی راهبردی

گرچه برنامه ی راهبردی برای همه ی دانش آموزان یک پایه مشترک است اما خود شما هم نقش مهمی در شخصی سازی برنامه ی راهبردی دارید . پس از هر آزمون برنامه ی راهبردی را با برنامه ی مدرسه و با نیازها و برنامه ی شخصی خودتان مقایسه کنید و برخی قسمت ها را برای خودتان کم رنگ تر یا پررنگ تر کنید یعنی روی برخی قسمت های برنامه بیشتر و روی برخی دیگر کمتر تاکید کنید . حتی ممکن است به دلیل عقب بودن برنامه ی مدرسه تصمیم بگیرید یک قسمت را اصلا مطالعه نکنید . در هر صورت تصمیمات خود را در جایی بنویسید یا اولیا و پشتیبان خود در میان بگذارید . زندگی سراسر حل مساله است و یکی از مساله های مهم هر شما ، برنامه ریزی و تشخیص اولویت های خود شماست . برنامه ی راهبردی بخش مهمی از بار برنامه ریزی را برای شما سبک می کند اما خود شما هم در شخصی سازی برنامه نقش و سهم مهمی دارید.

کتاب های جمع بندی ویژه ی دوران جمع بندی

طی این هفته کتاب های جمع بندی به چاپ می رسند و شما می توانید این دو کتاب (جمع بندی پایه و جمع بندی دوازدهم) را برای آزمون های جمع بندی استفاده کنید.کتاب های جمع بندی و نوروز و زرد به صورت آزمون محور هستند و شما می توانید از آن ها از خودتان آزمون بگیرید و استفاده کنید. حتی می توانید پاسخ آزمون های کتاب جمع بندی را در سایت نیز وارد کنید و کارنامه دریافت کنید.

هم چنین، در حال حاضر در سایت کانون در هر روز برای یک درس محتوای آموزشی مخصوص آن درس قرار داده می شود. درواقع به هر روز یک درس اختصاص داده شده است که به شرح زیر هستند:

شنبه فارسی

یکشنبه ریاضی

دوشنبه فیزیک

سه شنبه شیمی

چهارشنبه زیست شناسی

پنج شنبه زبان عربی و انگلیسی

جمعه دین و زندگی

شما می توانید در صفحه مقطع یا صفحه شخصی خودتان این مطالب را ببینید و هر روز مطالب آن روز را مطالعه کنید. هم چنین 150 نفر از برترها برای شما سوال ها را طبقه بندی کرده اند و در اختیار شما قرار داده اند و شما می توانید از آن ها طی دو هفته آزمون، منطبق با برنامه آزمون که همان برنامه مدرسه شما هم هست استفاده کنید.

  1. .................................................................................

کدام قسمت از برنامه راهبردی برای حاضران قابل توجه بود:

این که پیمانه ها را مشخص کرده است.

ایستگاه های جبرانی برای درس ها لحاظ شده است.

مسیر را کاملا مشخص کرده است.

مرحله به مرحله و بخش بخش است.

یک برنامه کلی برای دو هفته آینده می دهد که در عین این کلی بودن جز به جز هم می توانم ساعت به ساعت استفاده کنم.

تعداد آزمون های جمع بندی که نشان دهنده درصد تثبیت مطالب است.

داشتن توانایی اولویت بندی.

آزاد شدن ذهن از این که اگر به مبحثی نرسیدیم به دلیل وجود ایستگاه جبرانی نگران آن نباشیم

 همین که خیلی ها از برنامه راهبردی نتیجه گرفته اند به من آرامش و اطمینان می دهد.

انگیزه ای که برنامه راهبردی به ما می دهد برای  دو هفته بعد خیلی مناسب است.

ایستگاه های جبرانی که باعث می شود به عقب برنگردیم.

اولویت بندی با استفاده از پیمانه ها و تعیین زمان.

تدریجی بودن و دوره مباحث.

مهمترین ویژگی برنامه راهبردی از نظر من پیوستگی آن است.

اصول چیدمان پروژه ها و این که بعد عید از پروژه ها جدا نشویم.

یک سری از آزمون ها وجود دارند که در آن ها تعداد درس ها بیشتر می شوتد و در این آزمون ها از دید بالاتری می توانیم به مباحث نگاه داشته باشیم.

این که در برنامه راهبردی زمان کافی هم برای دوران طلایی لحاظ شده برای من قابل توجه است.

آهستگی و پیوستگی و حفظ تعادل و کاهش آشفتگی حاصل از اتمام سریع تر از موعد دروس برای من مهم بود.

فشار سال آخر را به حداقل می رساند، من از 5200 به 6000 رسیدم.

.................................................................................

سوال حاضران و پاسخ کاظم قلم چی به آن ها:

برای یادگیری، مطالب کتاب را بخوانم یا دی وی دی ها را ببینم؟

دی وی دی می تواند برای شروع یا پایان مطالعه باشد ولی این ها هیچ کدام جای کتاب درسی را نمی گیرد. یکی از همکاران کانون، بررسی ای انجام داده بود و شباهت های یکی از کتاب های آبی کانون را با سوالات کنکور بررسی کرده بود و نتیجه نشان می داد که شباهت زیادی بین آن ها وجود داشت. از آن جایی که هر دوی این ها به کتاب درسی سنجاق شده اند این شباهت منطقی است. هیچ موقع کتاب درسی را کنار نگذارید چون طراح سوال هم از کتاب درسی سوال می دهد، می توانید با خودتان تصور کنید اگر طراح سوال بودید از کدام قسمت های کتاب سوال می دادید.  ما خودمان یک اصلی که در کانون داریم این است که سوالات، پوشش مطالب داشته باشد و جایی از کتاب نباشد که ما سوال نداده باشیم.

.................................................................................

من مباحث بین دو آزمون را تمام می کنم ولی می ترسم نتوانم ترازم را به آن حد ممکن تا کنکور برسانم. من از تراز 6600 شروع کردم و الان ترازم 6750 است.

بعد از هر آزمون باید اشتباهاتتان را پیدا کنید و روی آن ها کار کنید و به آن ها مسلط شوید.

شما هم چنین می توانید جزوه هوشمند را تهیه کنید و به آن ها مسلط شوید.

باید بررسی کنید که چه سوال هایی را اشتباه جواب داده اید و در آن ها یادگیری ناقص داشته اید و آن ها را به یادگیری کامل تبدیل کنید.

بررسی کنید ببینید در کدام درس به هدف گذاری چند از ده رسیدید، آن روش را ادامه دهید و آنجا دچار خوش خیالی نشوید و جایی که نرسیدید بررسی کنید و دلیل آن را پیدا کنید.

به جای فکر کردن به تراز به طور کلی به چند از ده فکر کنید. درواقع تمرکز خودتان را از تراز به سمت چند از ده ببرید. فایل جلسه برتر قبلی را هم گوش کنید.

.................................................................................

برای افزایش تراز فقط باید از روی میانگین ترازمان هدف گذاری چند از ده را تعیین کنیم یا هر آزمون نسبت به آزمون قبل؟

در کارنامه هدف گذاری، چند از ده شما را از اول تا آخر به صورت نواری نوشته ایم، در آنجا مباحث را هم در نظر می گیریم چون اگر فقط آزمون قبل را در نظر بگیریم درست نیست چون مباحث عوض شده، پنج الی شش آزمون را پشت سر هم در نظر می گیریم. پس اول این که به صورت کلی می توانید ببینید شما در هر درس دارید بین چه عددهایی نوسان می کنید، دوم این که مبحث آزمون بعدی را هم در نظر بگیرید سپس یک هدف گذاری واقع بینانه انجام دهید. برای این کار هم می توانید با پدر و مادر و دوستان و پشتیبان خودتان هم صحبت کنید. هدف بدون برنامه رویا است. ذهنتان را نباید درگیر موارد بیهوده کنید بلکه به آزمون بعدی فکر کنید. زمانی که آقای کیروش مربی فوتبال بود یک عبارت خیلی رایج شده بود و آن این که فینال ما بازی بعدی است الان هم برای شما فینال، آزمون بعدی است. با این کار هم به رویاهایتان فکر کرده اید هم قدم به قدم پیش رفته اید.

دانش آموز: پس من به نظرم نقاط قوتم را حفظ کنم و سعی کنم در دو درس پیشرفت کنم.

بله یک یا دو درس، باید روش خاص خودتان را پیدا کنید. با این کار بعد از مدتی به این نتیجه می رسید که وقتی هدف می گذارم به آن می رسم. مهمترین کار این است که به جای حدس آینده، آن را بسازید.

.................................................................................

خیلی از سوال هایی که غلط زده بودم را مثلا در حد 80 درصد بلد هستم ولی 60 درصد جواب می دهم و وقتی آن سوال ها را در منزل جواب می دهم می بینم برخی از آن ها را بلد بودم.

مطالب جلسه نفرات برتر قبل را گوش کنید (چندین بار هم گوش کنید.). شما می گویید در منزل می بینید که آن ها را بلد بودید ولی باید یاد بگیرید که سر جلسه آزمون آن ها را ارزیابی کنید. باید ریشه را پیدا کنید. فرق رتبه های برتر با دیگران این است که آن ها به برنامه راهبردی مسلط هستند و کسی که مسلط تر است کمتر اشتباه می کند. شما باید بروید ببینید چه سوالاتی را اشتباه جواب داده اید یا در آن لحظه نتوانستید جواب دهید. تمام آنچه را که فکر می کنید بی دقتی کردید علتشان را بنویسید بعد از یک مدتی آن ها را طبقه بندی کنید. بی دقتی را هم از اشتباه جدا کنید. اکثر چیزهایی که نام آن را بی دقتی می گذارید بی سوادی است و این هم مشکل فقط شما نیست اکثر بچه ها این طوری هستند وقتی بررسی کنید متوجه می شوید مثلا در ریاضیات متوسطه و سال های پایه ضعیف بوده اید و این ضعف ها در حل سوال ها مشکل ساز شده اند مثلا گاه ساده کردن کسر را بلد نیستید.

.................................................................................

کتاب جمع بندی را برای آزمون بعدی باید تهیه کنیم؟

کتاب جمع بندی دوازدهم سه آزمون دارد که برای نیم سال اول است، یک آزمون برای نصف نیم سال دوم است که برای آزمون آخر اسفند مناسب شماست و برای جمع بندی پایه دو آزمون از دهم و دو آزمون از یازدهم و دو آزمون از دهم و یازدهم با هم هستند. برای دوران جمع بندی می توانید از این کتاب ها استفاده کنید. با وارد کردن پاسخ هایتان در سایت کانون، آنلاین هم می توانید کارنامه را دریافت کنید.

.................................................................................

من آزمون اول (یعنی تعیین سطح) را در کانون شرکت نکردم و سکوی مقایسه ای ندارم آیا می توانم کنکور خودم را تعیین سطح در نظر بگیرم؟

ایده خوبی است. اکثر دانش آموزان هم آزمون تعیین سطح را جدی نمی گیرند ولی مهم است. خود آزمون های جمع بندی هم سکویی برای نوروز است و می توانید این ها را با هم مقایسه کنید.

آزمون 7فروردین را که شامل مباحث پایه است با دومین آزمون جمع بندی که مربوط به پایه است با هم مقایسه کنید.

مباحث آزمون اولی که در جمع بندی بین دو نیم سال می گیریم با آزمون دوم فروردین یکسان است. این آزمون ها را دو به دو با هم مقایسه می کنیم. سکوی آخر هم سه آزمون جامع هستند.

.................................................................................

برای این که در تعداد دفعاتی که کتاب درسی را می خوانیم دچار وسواس زیاد خواندن نشویم چه کار باید کنیم؟

از خودتان آزمون بگیرید، این کار دو توهم را رفع می کند توهم فراموشی و توهم یادگیری را. مهارت فراشناختی شما پایین است چون اگر بالا بود متوجه می شدید چه مباحثی را یاد گرفته اید. امتحان دادن خیلی از این مشکلات را رفع می کند.

.................................................................................

چطور هدف گذاری را واقع بینانه کنیم؟

آزمون و خطا. آنقدر باید تمرین کنید تا متوجه شوید. به همین دلیل هم می گویم با پدر و مادر صحبت کنید، علاوه بر آن ها با چند نفر دیگر هم صحبت کنید، چون مثلا یک زمانی شما زیادی بلندپروازی می کنید، البته به این شرط که آن ها هم بلندپروازی نکنند و به مرور متوجه می شوید که در چه درس هایی هدف گذاری شما درست درمی آید و بعد از یک مدتی قلق خودتان را به دست می آورید. این ساده نیست که شما چیزی را تصور کنید و آن هدف گذاری رخ دهد.

دانش آموز: مثلا برای درس فیزیک در منزل که تست می زنم هدف گذاری ام را می گذارم 9 از 10 ولی وقتی سر جلسه آزمون می آیم می شود 4 از 10:

بین 9 و 4 از 10 اختلاف زیاد است شما آن جا مشکل جدی دارید و باید آن را حل کنید راهش هم این  نیست که به هدف گذاری فکر کنید راهش این است که ببینید مشکل دانشی شما در سوال هایی که درست جواب نداده اید در کجا بوده است ولی حسن بزرگی که دارید آن که دستپاچه نیستید. فاصله زیاد است ولی خوب است که دستپاچه نیستید.

.................................................................................

این که برخی از وقت ها دانش آموزان خیلی نتایج خوبی کسب می کنند ولی گاه خیلی افت می کنند ناشی از چیست؟

دقیقا دانش آموز یک آزمون که نتیجه خوبی می گیرد مغرور می شود فکر می کند روی دور افتاده است و همان جا آسیب می خورد و نمی خواند و اغلب افت می کند. شما هر کدام از این آزمون ها را که می دهید باید بنشینید ببینید الان من علت این نتیجه ام چه بوده است.

مصاحبه های من با رتبه های برتر را ببینید، در آن جا برترها می گویند که مثلا برای عید خیلی خوانده بودم ولی نتیجه مطابق انتظارم نشد بعد از آن هم مجددا همین طور. خیلی از مواقع بچه ها می گویند بیشتر خواندم بدتر شد و متاسفانه گاه به این نتیجه می رسند که وقتی می خوانند نتیجه بدتر می شود و نمی خوانند.

یک فرمول کلی ندارد ولی یک نکته هست دچار خرافات نباید شد حتما دلیل دارد و باید ریشه آن را پیدا کنید. در کارنامه 5 نوع درس، درس ها را طبقه بندی می کنیم و شما باید روی درس هایی که نوسانی هستند به صورت موردی تمرکز کنید. باز هم تاکید می کنم روی هر درسی باید تمرکز کنید.

ما درس های نوسانی را یک پدیده رایج می بینیم برای بچه ها. راهش این است که باید روی آن عمیق شویم ما شاید این را جز سوژه هایی بگذاریم که در مصاحبه ها حل کنیم که بررسی کنیم ببینیم مثلا اگر کسی درس نوسانی داشت چطوری از عهده آن برآمده است. باید در هر درس تمرکز کنید و سپس در آن درس روی مباحث و بعد هم روی تک تک سوال ها.

وقتی تراز روی 5700 ثابت است چه کار باید کرد؟

برای رشد باید هدف گذاری کرد، درس های قوی را نگه داشت و روی یک درس برای افزایش تراز تمرکز کرد.

.................................................................................

چه آزمونی شبیه تر است به آزمون قلمچی؟ من آزمون های سال قبل را خوب جواب می دهم ولی در آزمون دوباره می بینم نتوانستم نتیجه خوبی کسب کنم.

باید آن آزمون را ببینید میزان تسلط شما به آن مبحث چگونه بوده است و آزمون دیگر را هم بررسی کند که چرا نتوانستید. وقتی موضوع را تبدیل می کنید به یک موضوع کلی نمی توان نتیجه گرفت باید تک تک سوال ها را ریز کنید و جلوی آن ها علت را بنویسید. جلوی هر سوالی که غلط جواب دادید یا جواب ندادید علت را بنویسید. از خودتان بپرسید این سوال را چرا درست جواب دادم و چرا سوال دیگر را غلط جواب دادم. با ذهنی نقاد و تحلیلی ارتباط درونی این ها را پیدا کنید با این کار به مرور متوجه می شوید به چه دلیلی یک دسته از سوال ها را نتوانستید درست پاسخ دهید. یک نگاه از جز به کل داریم و برعکس، نباید کلی گویی کرد.

.................................................................................

برای افزایش سرعت چه پیشنهادی دارید؟

اگر جلسه قبل بودید متوجه پاسخ این سوال می شدید. روش های مدیریت زمان را که جلسه قبل مطرح کردم اجرا کنید. کنکور مساله ی دقت است نه سرعت. کنکور نبرد دقیقه ها و ثانیه ها نیست. اگر سواد شما بالا برود سرعت شما هم بهتر می شود. تک تک سوال ها را هم آنالیز کنید.

.................................................................................

یک مشکل اساسی دارم و ترسم از این است که من الان درسی را خوانده ام از کجا به این یقین برسم که وضعیت من ثابت شده است و نتیجه دلخواهم را می گیرم؟ سال قبل در آزمون های کانون به طور کامل شرکت نمی کردم.

چون در آزمون ها سال قبل منظم شرکت نمی کردید نگران هستید چون این موضوع با زیاد آزمون دادن رفع می شود. یک آزمون جامع می دهید وضعیت شما مشخص می شود، اگر دو بار بدهید اطمینان شما بیشتر می شود سه بار بدهید مطمئن تر می شوید.

ما چند ایستگاه جبرانی داریم چند بار که آزمون جامع دهید وضعیت کلی شما مشخص می شود و با تجربه خودتان باید به این نتیجه برسید. وقتی چند بار تمرین کنید می توانید. هم چنین باید وقتی درسی را می خوانید بدانید که یاد گرفتید یا نه و یا تصادفی به سوالی پاسخ صحیح داده اید یا نه و این یکی از عناصر مهارت فراشناختی است، این که بفهمید یاد گرفته اید یا نه.

.................................................................................

خواب بعدظهر مناسب است یا نه؟ من مثلا 4 ساعت 5 ساعت گاهی بعدظهرها می خوابم.

نه. زیاد است و غیرعادی. به احتمال هم شب بیدار می مانید که آن هم غیرعادی است. بهترین خواب زمانی است که ساعت 12 وسط خواب شما باشد. با این روال خواب، شما زمان مفید خواب را از دست می دهید. کار غیرعادی نباید انجام دهید. وضعیت خوابتان را هم به تدریج درست کنید. کتاب 5 عامل موثر در یادگیری را بخوانید در این کتاب به عوامل موثر در یادگیری اشاره شده است که یکی از آن ها خواب و دیگری تغذیه است.

بهترین بازه مطالعه چه زمانی است؟

شخصی است. هر کسی ساعاتی را دارد که در آن ها بهترین بازده را دارد. زمان های مناسب خودتان را پیدا کنید.

..................................................................................

پدر یکی از دانش آموزان: ما از شما ممنونیم که ثانیه های عمرتان را صرف کردید و در قالب یک مقاله مطالب را ارائه کرده اید این کار وقت ما را جلو می اندازید. ما را یک ماه در هر جلسه جلو می اندازید. از شما ممنونم. از شما سوالی که دارم این است که وقتی ترازها آمده بود پس از مدتی عوض شد مثلا بعد ظهر ساعت 3 یک تراز بود و بعد از 24 ساعت یک تراز دیگر بود.

اولین پردازش همین الان انجام شده است یعنی بعد از آزمون و 70 الی 80 درصد نتایج مشخص شده است، ساعت 5 پردازش بعدی است و پردازش بعدی هم 8 شب و بعدی روز بعد. در هر پردازشی ترازها کمی جابه جا می شود تاکید ما این است که با سرعت کارنامه را بدهیم ما سعی می کنیم معطل یک درصد آخر باشیم چون آن تغییرات جزئی هستند. کارنامه نردبانی هم که  هدف گذاری را نشان می دهد.

.................................................................................

برنامه ام را شخصی سازی کرده ام ساعت هایی که باید می خواندم را نوشتم و متوجه شدم باید 14 ساعت مطالعه کنم در بازه های 2 ساعته. نظر شما چیست؟

با 14 ساعت موافق نیستم اگر بخواهید یک کار پیوسته باشد هفته ای 70 الی 80 ساعت مطالعه کنید. افراط است. یک هفته می شود این کار را کرد ولی در بلندمدت نمی توان. الان که تراز شما 5600 است روی درس هایتان هدف گذاری چند از ده را انجام دهید. به نظرم باید کمتر بخوانید و جمع ساعت مطالعه را هم بنویسید، بین 70 الی 80 ساعت خوب است. 10 ساعت را پیوسته بخوانید. با این کار که برنامه می نویسید مخالف هستم چون یک بار می نویسید و اجرا نمی کنید و از خودتان بدتان می آید.


حاضران جلسه نفرات برتر 1 آذر 98- دختران رشته ریاضی و انسانی 

حاضران جلسه نفرات برتر 1 آذر 98- دختران رشته تجربی (گروه اول)

حاضران جلسه نفرات برتر 1 آذر 98- دختران رشته تجربی (گروه دوم )

حاضران جلسه نفرات برتر 1 آذر 98- پسران رشته ریاضی و انسانی


حاضران جلسه نفرات برتر 1 آذر 98- پسران رشته تجربی (گروه اول )

حاضران جلسه نفرات برتر 1 آذر 98- پسران رشته تجربی (گروه دوم)


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید ( قسمت اول - 22 دقیقه)
کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید ( قسمت دوم - 30 دقیقه)
کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید ( قسمت سوم - 35 دقیقه)