گفتگو با هادی ملک زاده ؛ رتبه برتر مقطع هشتم

کانون ، ابزار‌های لازم برای رسیدن به هدف هایم را دارد .

گفتگو با هادی ملک زاده ؛ رتبه برتر مقطع هشتم

نام و نام خانوادگی:  هادی ملک زاده

مقطع: هشتم

نام شهر و استان: اردبیل – اردبیل 

شغل مادر : دبیر

شغل پدر:مهندس عمران

نام مدرسه: استعداد درخشان شهید بهشتی 

سال های حضور در کانون : ششم و هشتم- 2 سال میانگین تراز: 7281

تعداد  آزمون های شرکت کرده   : 31

مصاحبه‌گر: هوشنگ پناهی

آیا پدر یا مادرتان کانونی بودند؟
بله مادرم کانونی بودند .

از مقطع  ابتدایی خود بگویید ابتدایی را چگونه درس خواندید؟ 
 دوران ابتدایی درس های من خوب بود و از تابستان ششم با توجه به آزمون تیزهوشان ، تصمیم گرفتم  جدی تر درس بخوانم و نیاز به ارزیابی و رقابت و برنامه ریزی جدی تر داشتم به توصیه مادرم در آزمون های کانون ثبت نام کردم .

 از چه سالی  جدی تر  درس خواندید و چه سالی برای قبولی در تیزهوشان برنامه ریزی کردید  ؟

 از تابستان ششم با توجه به آزمون تیزهوشان ، تصمیم گرفتم  جدی تر درس بخوانم و چون نیاز به ارزیابی و برنامه ریزی جدی تر داشتم و می‌خواستم وضعیت درسی‌ام را با سایر ششمی ها مقایسه کنم و در فضای رقابتی قرار داشته باشم به توصیه مادرم کانون ثبت نام کردم.

 شما چگونه با کانون آشنا شدید؟ 
 مادرم کانونی بودند و با توجه به شناختی که از کانون و برنامه های کانون داشتند برای پیشرفت و ارتقای سطح کیفی درس های خود در کانون ثبت نام کردم  

دستاورد شما از شرکت در آزمون های کانون چه بود؟
 با توجه به هدفم که موفقیت در آزمون تیزهوشان بود  نیاز به فضایی داشتم که دارای برنامه ریزی و آزمون هایی با کیفیت داشته باشد  که بتوانم از طریق شرکت در آزمون و دریافت کارنامه ، با خودم و دیگران رقابت داشته باشم. من با شرکت در آزمون های کانون کیفیت مطالعه خود را ارزیابی می کنم و مسیر برای بهبود و ارتقاء درس‌ها را به من نشان داده و وضعیت خود را نسبت به خودم و دیگران در آزمون های کانون می توانم مشاهده کنم.

چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟
کانون قدمت بیشتری دارد جامعه آماری بالایی دارد و با چند نفر مشورت کردم کانون را پیشنهاد کردند .

پشتیبان تحصیلی شما در منزل چه کسی است؟
 در منزل مادر پشتیبان تحصیلی من هست و با دقت کارنامه باهم بررسی و ارزیابی می کنیم .

آیا در آزمون هدف‌گذاری و مشابه پارسال هم شرکت می کنید؟ دلیل آن چیست؟ 
بله در هر دو آزمون شرکت می کنم ،  در آزمون های مشابه پارسال شرکت می کنم بخاطر اینکه سطح یادگیری خودم را بسنجم و مباحثی را اگر بلد نبودم به سراغ آن مطالب می روم و برای آزمون اصلی آماده شوم.

 با شرکت در آزمون های هدفگذاری نقاط ضعف و قدرت خود را ارزیابی می کنم و در مطالبی که یادگیری کامل ندارم بیشتر وقت گذاشته و آن‌ها را تقویت می کنم.

از کدام یک از کارنامه‌های جعبه ابزار کارنامه استفاده می‌کنید؟
 از کارنامه اشتباهات برای بررسی اشتباهات خود ، از کارنامه پروژه ای برای مقایسه تراز خودم در پروژه های مختلف و از کارنامه آزمون ها برای بررسی وضعیت پاسخ های خود در آزمون ها استفاده می کنم  .

مطابق برنامه‌ی راهبردی درس می‌خوانید؟ چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟
 بله، با توجه به اینکه مدرسه من تیزهوشان هست و درس ها را در سطح بالاتر کار می کنند مثلا با علوم پیشرفته پیش می رویم. با برنامه کانون      هماهنگ است و از این نظر مشکلی ندارم.

برنامه مدرسه را چگونه با برنامه راهبردی کانون هماهنگ می کنید ؟ 

همانطور که گفتم برنامه مدرسه با برنامه کانون هماهنگ هست اگر در درسی هم مدرسه عقب‌تر باشد مربوط به نحوه تدریس معلم مربوطه هست ، در کل هماهنگی خوبی دارد .

کدام درس ها نقطه قوت شماست؟ روش مطالعه این درس ها چگونه است؟ 

درس ریاضی و زیست نقطه قوت من هست ، برای این درس ها از سوال های کتاب آبی و سه سطحی زیاد کار می کنم  ، سوال های نشان‌دار را می خوانم و تست می زنم  سوال‌ های دام‌دار را مجدد بعد از دریافت کارنامه بررسی می کنم، اگر اشتباهی داشته باشم مجدد کار می کنم تا مسلط شوم .

روزی چند ساعت درس می خوانید؟
 چند درصد زمان خودتان را به تست زدن اختصاص می‌دهید؟ روزانه متوسط 5 ساعت مطالعه دارم و روزانه تعداد 30  تا 40 تست کار می کنم و روزهایی که زمان داشته باشم بیشتر تست می زنم .

 در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس ها می روید؟
 ایرادات هر درس را چگونه برطرف می کنید؟  ابتدا تراز کل و میانگین درصدها را نگاه می‌کنم سپس به سراغ سوال‌هایی که  اشتباه زده‌ام وهمچنین سوال‌های پاسخ نداده می‌روم و این سوال‌ها را در کتاب خودآموز خود می نویسم، در کتاب خودآموز برای هر کدام  از سوال‌های اشتباه و پاسخ نداده یک صفحه اختصاص می دهم . سوال های دامدار را در قسمت دیگری از کتاب خودآموز می نویسم تا در طول هفته روی این موارد بیشتر کار کنم و ضعف‌های خودم را جبران کنم .

 

آیا اعضای خانواده کارنامه‌ی شما را می‌بینند؟
 اگر افت داشته باشید برخورد آن ها با این افت چگونه است؟ بله اولیای من کارنامه آزمون‌های کانون را نگاه می‌کنند در مواردی که افت تراز داشته باشم   ناراحت می شوند در عین حال  تشویق می‌کنند تا برای آزمون های بعد بهتر بشوم و جبران کنم .

دفتر برنامه ریزی دارید؟ تکمیل این دفتر چه کمکی به شما از لحاظ درسی و غیر درسی کرده است؟ 
بله برای برنامه های درسی و مطالعه‌ی درسی از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنم که کمک خیلی خوبی برای برنامه ریزی و ارزیابی به من می‌کند .

 کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می کنید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟
برای مواقعی که سوالی را اشتباه جواب می‌دهم یا جواب نمی‌دهم برای بهبود کیفیت یادگیری خودم از کتاب های آبی و سه سطحی در طول هفته استفاده می کنم. در دوران امتحان‌های مدرسه  کتاب‌های پرتکرار را استفاده می‌کنم  و در موارد سوال های دام‌دار و پاسخ اشتباه به سراغ کتاب  اشتباهات متداول می روم .

 فکر می کنید مهم ترین ویژگی که شما دارید و باعث می شود خوب درس بخوانید، چیست؟ 
علاقه به درس خواندن و هدف بزرگ من که  موفقیت در کنکور هست؛ انگیزه من را برای ادامه راه  چند برابر می کند  همچنین جنگیدن و موفقیت را دوست دارم و رقابتی که بین هم شاگردی ها هست این انگیزه من را برای مطالعه مضاعف می کند .

آیا در برنامه ریزی زمانی را به استراحت و تفریح اختصاص می دهید؟ چه کارهایی می کنید؟ 
بله تلویزیون می بینم  و زمان هایی را  با خواهر کوچکترم می گذرانم. خواندن کتاب های علمی از جمله کارهایی هست که در زمان استراحت خود انجام میدهم .
 

آیا برای درس خواندن با دوستان صمیمی خود در ارتباط هستید؟

بله با دوستان خود ارتباط دارم اگر موردی پیش بیاید و یا کسی به دلیلی در کلاس غایب باشد جزوه ها و مواردی که در آن روز معلم ها با ما کار کردند به فرد غایب انتقال می‌دهم و به او درس را یاد می‌دهم.  

توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟ 
 به آن‌ها پیشنهاد می‌کنم در آزمون های هدف گذاری و مشابه پارسال شرکت کنند تا با نوع سوال‌ها آشنا شوند، نقاط ضعف خود را پیدا کنند.

 دفتربرنامه ریزی حتما تکمیل کنند برایشان حتماً بسیار مفید خواهد بود و از کتاب های تستی کانون که برای ارزیابی آنها بسیار مفید است، استفاده کنند.

 کانون امکانات و برنامه جامع و کامل دارد اگر دانش آموزی بخواهد موفق شود می تواند از این امکانات استفاده کند .

زمان های فراغت از درس خواندن را چگونه می‌گذرانید؟

در زمینه مهارت های هنری و ورزشی  کار می کنم .

برای نیم سال دوم چه برنامه‌ای دارید ؟
 قصد دارم در دوران نوروز تلاش خود را زیاد کنم و به امید خدا رتبه برتر کشور بشوم.

در پایان اگر مطلبی هست که می خواهید اضافه کنید بفرمایید ؟
در پایان می خواهم از مادر و پدر خود قدردانی کنم همچنین  از کانون و مخصوصاً آقای قلم چی که در این سال ها برای دانش آموزان زحمات زیادی کشیدند فضا و امکاناتی را فراهم کردند که بتوانیم برای موفقیت خود استفاده کنیم .

6/5/2023 8:44:32 PM
Menu