گفت‌و‌گو با بیتا مهرین؛ از نهم تا قبولی در تیزهوشان

حضور در این آزمون‌ها به من کمک می‌کرد که آمادگی بیشتر داشته باشم و مدیریت زمان داشته باشم

گفت‌و‌گو با بیتا مهرین؛ از نهم تا قبولی در تیزهوشان


«حضور در این آزمون ها به من کمک می کرد که آمادگی بیشتر داشته باشم و مدیریت زمان داشته باشم.»


نام و نام خانوادگی : بیتا مهرین 

مقطع تحصیلی : دهم تجربی 

شهر ، استان : همدان ، همدان

میانگین تراز : 6300 

سال های حضور در کانون : 2 سال (نهم و دهم)

تعداد کل آزمون ها : 48 آزمون

 شغل مادر : معلم متوسطه اول

 شغل پدر : آزاد 

 

 

شما چگونه با کانون آشنا شدید؟

از طریق برادرم که قبلا کانونی بودند و در حال حاضر دانشجوی داروسازی اردبیل هستند.

 

دستاورد شما از شرکت در آزمون های کانون چه بود؟

شرکت در آزمون ها در مقطع نهم باعث شد پایه قوی تر داشته باشم و امسال(دهم) می فهمم کجا نقص دارم که برطرف کنم و کجا نقطه قوت من هست که حفظش کنم و پایه قوی تری بسازم برای کنکوری که در پیش دارم.


آیا در طول مدت درس خواندن احساس خستگی می کردید؟ 

نه اصلاً ، به عقیده من کسی که از دهم شروع می کند می تواند از اول خوب شروع کند و به دوازدهم که برسد خیالش آسوده تر است و به ثبات ترازی می رسد ولی اگر از دوازدهم شروع کنیم ممکن است نوسان ترازی داشته باشیم.


در منزل چه کسی پیگیر آموزشی شما بود؟

برادرم روز جمعه که ترازها اعلام می شود به من کمک می کنند که نقاط ضعف و قوتم را شناسایی کنم و به برنامه ریزی من کمک می کنند. 


آیا در آزمون مشابه پارسال و هدف گذاری شرکت می کنید؟

اکثریت این آزمون ها را روز قبل از آزمون شرکت می کردم.

حضور در این آزمون ها به من کمک می کرد که آمادگی بیشتر داشته باشم و مدیریت زمان داشته باشم و شناسایی کنم سرعتم در کدام درس بیشتر است و در کدام درس کمتر تا زمان درسی که سریعتر جواب می دهم را به درس کندترم تزریق کنم.


از کدام کارنامه ها استفاده می کنید؟

کارنامه اشتباهات و پروژه ای 

کارنامه پروژه ای به من کمک می کند بدانم در هر پروژه چقدر رشد داشتم و در کجا پسرفت داشتم، در کدام درس ها و قسمت های کتاب ایراد دارم که روی آن بیشتر کار کنم.


نقاط قوت شما چه درس هایی است؟

زیست و شیمی


برای مطالعه آنها چه راهکاری دارید؟

برای زیست اولین کارم این است که خط به خط کتاب را می خوانم. درسنامه کتاب و نکات معلم را می خوانم و حل تمرین تشریحی دارم. یک سوال را پاسخ می دهم و همان موقع جواب را چک می کنم و نکاتش را در کتاب یادداشت می کنم و سپس تست زماندار می زنم، بعد از آن غلط هایم را چک می کنم که ببینم در کدام قسمت اشکالاتم بیشتر بوده و اول آنها را می خوانم و مجددا چند روز بعد از همان ها تست می زنم.

در درس شیمی هم روش مطالعه ام همین است.


برای قوی کردن درس های ضعیف چه راهکاری دارید؟

تست زدن خیلی بیشتر و تلاش برای بیشتر کردن سرعت تست زنی 


چند ساعت در روز مطالعه می کنید؟

سال دهم روزهای عادی ۷ساعت روزهای تعطیل ۸ ساعت

سال قبل هم روزی ۵ ساعت که شامل تست هوش می شد منابع تست هوش هم کتاب های هوش کلامی و غیرکلامی بودند.

 

منابع کانونی شما چه بود؟

هوش کلامی و غیرکلامی ، کتاب های آبی و کتاب های سه سطحی که سطح دشوار و دشوارتر کتاب های سه سطحی را می زدم تا بتوانم قسمت استعداد تحصیلی را در آزمون تیزهوشان راحت تر جواب بدهم چون سطح سوالات بالا و خوب بود.


بعد از قبول شدن در تیزهوشان چگونه برنامه ریزی کردید؟

بعد از عدم قبولی شروع کردم به برنامه ریزی کردن و جدی تر شدم ، روزانه تست می زدم و زمان مشخص می کردم که یک روز هم بی برنامه نبودم، هیچ وقت زمانی که ترازم پایین آمد ناامید نشدم و قوی تر ادامه دادم.


هدف شما از رفتن به رشته تجربی چه بود؟

زیست و شیمی را خیلی دوست داشتم و می خواستم بیشتر این دو درس را ببینم.

از بچگی دوست داشتم به دیگران کمک کنم و احساس می کنم با قبولی در رشته پزشکی ، دندان یا دارو به افراد کمک می کنم و می توانم به آرزوهاِی بچگی ام برسم.


چه زمانی آزمون را تحلیل می کنید؟

تحلیل آزمون را روز جمعه انجام می دهم.

سوال های نزده و غلط هایم را از اول تلاش می کنم حل کنم اگر نتوانستم تستی را بزنم یعنی ضعف علمی دارم پاسخنامه را می خوانم که یاد بگیرم غلط ها را بررسی می کنم که ضعف علمی بود یا بی دقتی اگر نکته ای بود یادداشت می کنم. برای رفع بی دقتی سعی می کنم در آزمون بیشتر تمرکز کنم تا این بی دقتی تکرار نشود تست های شمارشی زیست را حتی اگر درست پاسخ داده باشم دوباره حل می کنم که شانسی نزده باشم.


آیا بودجه بندی آزمون های کانون با مدرسه هماهنگ بود؟

در اکثر موارد بله بعضی از اوقات در بعضی از درس ها مثل زیست یا شیمی عقب تر است ، که اگر عقب تر باشیم خودم می خوانم و از درسنامه کمک می گیرم و اگر نفهمیدم از ویدیوی آموزشی کمک می گیرم و بعدسوال تشریحی حل می کنم و تست زمان دار می زنم.


در عید چه برنامه ریزی داشتید؟

مرور کلی نیم سال اول و پیش روی نیم سال دوم و پیش خوانی مطالب. برای هوش نیم ساعت بیشتر تست می زدم و روزی ۴۰ تا تست کار می کردم و ساعت مطالعه هم روزی ۸ ساعت بود.


در پایان از چه کسانی تشکر می کنید؟

از پدر و مادرم تشکر می کنم که همیشه کنارم بودند و راه درست را به من نشان دادند و برادرم که همه تجربیاتش را در اختیارم گذاشتد و به من امید و انگیزه دادند.

 

اگر دوست دارید یک نوشته انگیزشی بگویید...

همیشه هر رویایی که دارید فرقی نمی کند چی هست برایش تلاش کنید و اگر شکست خوردید برایتان پله می شود که به آرزویتان برسید.مصاحبه گر : نسیم افتخاری زاده 

3/27/2023 5:24:10 PM