کامنت های(علت نرسیدن به بودجه بندی آزمون) به انتخاب بهاره اخوت

کمک و مشورت گرفتن از همتای خود در بین تمام مشاوره‌ها لذت دیگری به آدم می‌دهد. علاوه بر این، مشورت بر پایه‌ی مشکلی خاص و منحصر به فرد یقینا از بقیه‌ی روش‌ها جلوتر است. از این رو قصد داریم تا روز کنکور

کامنت های(علت نرسیدن به بودجه بندی آزمون) به انتخاب بهاره اخوت

کمک و مشورت گرفتن از همتای خود در بین تمام مشاوره ها لذت دیگری به آدم می دهد. علاوه بر این، مشورت بر پایه ی مشکلی خاص و منحصر به فرد یقینا از بقیه ی روش ها جلوتر است.

از این رو قصد داریم تا روز کنکور از دریچه ی مشاوره های ناب همراهتان باشیم.

در این بخش موضوعات مهمی از قبیل برنامه ریزی، روش مطالعه، بی دقتی، اراده و انگیزه و .... از بین کامنت های شما مطرح می شود.

در این سری از کامنت های مشاوره ای منتخب شما عزیزان به اهمیت "نرسیدن به بودجه بندی آزمون" پرداخته شده است.


کامنت  مازیار شیروانی مقدم: دو نكته است اينكه به عقب برنگرديد، اولين نكته اين است چون بعضي از دانش آموزان مي گويند حالا كه من آن درس ها را عقب افتاده ام بگذار برگردم آن ها را سر و  سامان بدهم بعد ادامه دهم، در حالي كه به اين فكر نمي كنند زماني كه داريد به آن درس هاي عقب افتاده اختصاص مي دهيد، آن زمان يك سري موضوعات ديگر را مي خواندي، اما حالا آن ها را هم تبديل كرده اي به درس هايي كه عقب ماندي، پس اگر الان موضوعي را عقب هستم مي گذارم كنار چون به برنامه راهبردي اطمينان مي كنم، و رو به جلو حركت مي كنم و برنامه حال حاضرم را مي خوانم و آن مباحث عقب مانده را مي گذارم براي جبران و دومين نكته اينكه مايوس نشوم، و اينكه اگر عقب افتاده‌ام دنيا تمام شده است و من خيلي مشكل دارم، در حالي كه اكثر دانش آموزان بالاخره داراي مباحث و موضوعاتي هستند كه گذاشته اند در آن دوران جبران بخوانند اما با اطمينان.

کامنت  مجید آوخ: اگر می‌بینید به سرفصل های تعیین شده برای آزمون نمی‌رسید، ایرادی ندارد. هرگز «کیفیت را فدای کمیت نکنید» مطمئنا این منطقی است که وقتی زمان زیادی تا آزمون ندارید، باید گزینشی بخوانید و برخی مباحث را کنار بگذارید. کیفیت، همیشه بهتر از کمیت است. هفتاد درصد حجم مطالعاتی را در نظر بگیرید و خیلی خوب و عمیق همان مقدار را مطالعه کنید. یادتان باشد، در بحث مطالعه و یادگیری، تالابی کوچک و عمیق از دریاچه ای وسیع و کم عمق به مراتب بهتر است.

 

سلام دوستان خوبم، امیدوارم حال دلتون خوب باشه... قراره این بار درباره ی اینکه چه طور به برنامه ی آزمون ها برسیم صحبت کنیم. حتما برات اتفاق افتاده که مثلا چهارشنبه ی هفته ی دوم آزمون رسیده و تو بین حجم زیادی از مباحث نخونده ی آزمون موندی و نمی دونی کدوم رو بخونی. 

حالا بریم ببینیم چه جوری برنامه ریزی کنیم تا بتونیم طی دو هفته به برنامه ی راهبردی برسیم.

یکی از موانعی که باعث میشه از برنامه عقب بمونیم چند منبعی هست، لطفا برای هر درس با یک منبع پیش برو و از منبع دوم به عنوان منبع تکمیلی در آزمون های پیش روی و منبع اصلی در آزمون های جمع بندی استفاده کن. مثلا اگه می بینی نیاز داری برای یه مبحث تست بیشتری بزنی تا تسلط بهتری پیدا کنی از منبع دوم کمک بگیر. در غیر این صورت اجباری به تکمیل هر دو منبع برای یک آزمون نیست.

قرار نیست برای یک آزمون همه ی تست های یک مبحث رو بزنی کافیه از تیپ های مختلف حداقل یک تست بزنی و حداقل این یک تست رو دو بار مرور کرده باشی. پس لازم نیست مثلا بیست تا تست مشابه که صرفا عدداش متفاوتن رو برای بار اول بزنی، بلکه میتونی به صورت مضربی تمرینشون کنی تا زمانت ذخیره بشه.

توی برنامه ای که برای خودت می نویسی فرصت جبران بذار مثلا هر دو روز یکبار حدود دو ساعت اضافه در نظر بگیر تا اگه دو روز قبل مبحثی رو به برنامه نرسیده بودی، بتونی توی این دو ساعت جبران کنی.

سرعت پیشروی مطالعت رو طی دو هفته ثابت نگه دار مثلا اینطوری نباشه که هفته ی اول بگی حالا کو تا دو هفته ی دیگه، بذار این هفته رو با حوصله ی بیشتری بخونم. به خاطر همین دلیل تراشیه که معمولا شنبه و یکشنبه اولین هفته از دستمون میره. البته زرنگ کسیه که هفته ی اول رو جدی بگیره و حدود 60 درصد بودجه آزمون رو بخونه و تست بزنه.

وسواس رو بذار کنار! این طرز فکر رو که برای بار اول باید تمام نکات یه مبحث رو متوجه بشی بذار کنار.

اگه برای درسی فیلم آموزشی می بینی دیگه زمان جداگانه ای برای خوندن درسنامه نذار بلکه همزمان با دیدن فیلم، درسنامه رو هم بخون. پس چیزی به عنوان دیدن فیلم و خوندن درسنامه به صورت جدا نباید توی برنامت داشته باشی.

بگرد ببین آیا واقعا کمبود وقت داری یا اتلاف وقت؟ برای اینکه به جواب این سوال برسی باید خیلی دقیق بعد از هر زمان مطالعاتیت یادداشت کنی که چه قدر خوندی و ثبتش کنی اون وقت ببین واقعا مجموع ساعتی که خوندی چه قدره. یعنی باید ساعت های پرت و مرده رو از ساعتی که ظاهرا درس خوندی کم کنی.

خیلی ایده آل برنامه نریز مثلا ننویس برای ریاضی این آزمون 300 تا تست کتاب رو حتما باید بزنم اینجوری باعث میشه وقتی به برنامه نرسی استرس بگیری و اثر معکوس روی سرعت مطالعات بذاره. پس واقع بین باش و حساب کن ببین تو هر تست رو توی چندثانیه می زنی و قراره توی دو هفته چند واحد مطالعاتی برای ریاضی بذاری اون وقت با کمک یه محاسبه ی ساده می تونی بفهمی واقعا چندتا تست می تونی تمرین کنی.

مثلا: من هر تست ریاضی رو معمولا توی دو دقیقه می زنم و قراره پنج واحد (75دقیقه ای) ریاضی توی دو هفته داشته باشم:    

حدود 190 تست = 2÷375  دقیقه375=5×75

پس من به طور واقع بینانه می تونم 190 تست بزنم. *دقت کن که توی این مثال 45 دقیقه برای تحلیل تست ها در نظر گرفته شده.

برای هر مبحث مطابق با درجه ی سختیش توی برنامت زمان بذار اینطوری نباشه که زمان یه مبحث سخت با یه مبحث ساده برابر باشه پس شیوه ای که بعضیا میان بر اساس تعداد صفحات کتاب برنامه ریزی میکنن نادرسته. پس درست نیست زمانی که برای ده صفحه ی اول کتاب می ذاریم برای ده صفحه ی دوم هم همون زمان رو در نظر بگیریم.

بعد از هر آزمون ببین به چند درصد بودجه ی برنامه رسیدی و هر دفعه سعی کن این درصد رو افزایش بدی و نذاری مباحث روی هم تلنبار بشه. اگه مبحثی از آزمون قبل مونده و پیش نیاز آزمون بعدی هست مجبوری که توی برنامه ی این آزمونت قرار بدی اما اگه کاملا جدا هستن بهتره بی خیالش بشی و به آزمون های جمع بندی موکولش کنی.دوست عزیزم از طریق پیج اینستاگرام رتبه برترهای کانون میتونی با من و همکارانم در ارتباط باشی تا هر جا نیاز به راهنمایی داشتی،کمکت کنیم.

پیج رتبه برترهای کانون


بهاره اخوت - دانشجوی پزشکی دانشگاه ایران

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )