تکنیک‌های افزایش انگیزه (2)

به این موضوع فکر کنید که هدفی که گذاشتید برای چیست؟ چرا می‌خواهید ادامه تحصیل بدهید.

تکنیک‌های افزایش انگیزه (2)

بیایید مشخص کنید که دلیل شما از رسیدن به این اهداف چیست؟ چرا می‌خواهید یک ماشین مدل‌بالا بخرید؟ چرا می‌خواهید در فلان دانشگاه در فلان رشته قبول شوید؟ چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟ چرا می‌خواهید مهاجرت کنید؟ چرا می‌خواهید شرکت خودتان را راه بیندازید؟

به این چراها فکر کنید Stat whit Why. این اسم یک کتاب است. با چرا شروع کنید. اینکه من چرا می‌خواهم لاغر شوم؟ چون می‌خواهم فلان لباس اندازه‌ام بشود یا لاغر شوم که سکته نکنم. دو دلیل مختلف برای ورزش کردن. چرا می‌خواهم فلان ماشین را بخرم؟ چون باجناقم این ماشین را خریده و من می‌خواهم یک ماشین مدل‌بالاتر بخرم. یا می‌خواهم این ماشین را بخرم چون خودم حس بهتری دارم. خانواده‌ام راحت‌تر هستند. یا خریدن این ماشین در کسب‌وکارم تأثیر دارد و به افزایش درآمدم کمک می‌کند.

چرا؟!

به این موضوع فکر کنید که هدفی که گذاشتید برای چیست؟ چرا می‌خواهید ادامه تحصیل بدهید. چون می‌خواهید از سربازی فرار کنید یا می‌خواهید ادامه تحصیل بدهید چون درآمد بالاتری خواهید داشت. چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟ چون احساس تنهایی می‌کنید و می‌خواهید از تنهایی دربیایید یا می‌خواهید ازدواج کنید که احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

بسیاری از اوقات انسان‌ها یک رفتار دارند با دلایل مختلف. باید عمیقاً به این موضوع فکر کنید که چرا می‌خواهید کاری را انجام بدهید. چرا می‌خواهید به این هدف برسید. این چراها به شما کمک می‌کند تا درمسیر رسیدن به هدف کم نیاورید.

چرا می‌خواهم پزشکی قبول شوم؟ چون پدرم اصرار می‌کند و می‌گوید من پزشک نشدم تو پزشک شو؛ یعنی این هدف نیابتی است. یا من خودم دوست دارم پزشک شوم که به انسان‌ها بیشتر کمک کنم.

خواهشی که از شما دارم این است که دلایل خودتان را برای رسیدن به هدف مشخص کنید. حداقل پنج دلیل برای رسیدن به خواسته خودتان بنویسید؛ زیرا هدف ساختمان است و این دلایل فونداسیون و پایه این ساختمان. اگر می‌خواهید این ساختمان استوار باقی بماند باید

یک‌پایه محکم و یک پی قوی برای آن در نظر بگیرید.

گلناز محمدی گچساران