معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی از طریق گفت‌و‌گو با دانشجویان

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. برای این منظور باید رشته‌ی مورد علاقه خود را به طور کامل بشناسید. در این مطلب از طریق مصاحبه با دانشجویان دانشگاه‌های برتر در هر رشته سعی کرده ایم شما را به شناخت کافی در مورد آن رشته برسانیم.

در این مطلب سراغ رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی رفته ایم و با خانم فاطمه واحدی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی و خانم فاطمه رهایی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی گرایش محض دانشگاه شهید بهشتی به گفت و گو پرداخته ایم.


همچنین می توانید برای مشاهده ی معرفی سایر رشته های دانشگاهی به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی (لیست رشته ها)


بخش اول:


فاطمه واحدی، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی


1. رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی را در چند سطر معرفی کنید.

رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی پیش از هر چیز دیگری رشته‌‌ی مطالعه‌ی متون نظم و نثر فارسی و تحقیق در آن‌ها است اما گاهی از این تعریف فراتر می‌رود. وقتی تحصیلات آکادمیک در رشته‌ی ادبیات فارسی را آغاز می‌کنید، علاوه بر یادگیری مطالعه‌ی متون کهن نظم و نثر باید بر تاریخ ادبیات فارسی، دستور زبان فارسی، عروض و قافیه و فنون ادبی (بلاغت) نیز تسلط پیدا کنید. در کنار ادبیات کهن، یادگیری ادبیات معاصر و نقد ادبی  و همچنین زبان عربی و انگلیسی نیز لازم و مهم است. نکته‌ی مهم در انتخاب این رشته این است که به خیال تقویت فن شاعری و داستان‌نویسی یا حافظ‌خوانی و تفأل و ... وارد این رشته نشوید. این رشته نیاز به مطالعه‌ی بسیار زیاد دارد. سختیِ رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی در  موضوعات و مفاهیم درسی نیست، بلکه در حجم زیاد منابع آن است. پس اگر وارد این رشته شدید از حجم منابع امتحانی که گاهی تا 500 صفحه‌ یا بیشتر هم می‌رود تعجب نکنید.

در نهایت لازم است بدانید که رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی شما را به ادیب تبدیل نمی‌کند بلکه از شما یک متخصص ادبیات می‌سازد.


2. برای موفقیت در این رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

دروس ادبیات فارسی، زبان فارسی، آرایه‌های ادبی، تاریخ ادبیات و  در کنار این‌ها زبان عربی.

در 6 ترم از 8 ترم مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، گذراندن 2 واحد عربی الزامی است، یعنی جمعاً 12 واحد عربی. در متون کهن نیز به وفور از واژه‌ها، ابیات و عبارت‌های عربی استفاده شده‌است. پس به نفع دانشجوی ادبیات فارسی است که با یادگیری زبان عربی کنار بیاید. اگر به زبان عربی علاقه‎مند نیستید حداقل از آن بیزار نباشید، همین کافی است.


3. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

توانایی مطالعه‌ی منابع زیاد و خسته نشدن از یادگیری موضوعات مختلف، مهم‌ترین چیزی است که در این رشته به شما کمک می‌کند. علاوه بر حجم زیاد منابع که پیش‌تر به آن اشاره شد، حوزه‌ی وسیع مطالب نیز مورد بحث است. گاهی برای فهم اشعار شاعری مثل «خاقانی» دانستن مقداری نجوم و طب نیز لازم است. برای فهم اشعار «مولانا» یا «سنایی» باید عرفان و کلام بدانید و همواره برای فهم همه‌‌ی متون، حد قابل قبولی از تاریخ، علوم اجتماعی، سیاست، فلسفه و مقادیر زیادی اطلاعات عمومی در ذهن داشته باشید.

در یک کلام: از خواندنِ زیاد خسته نشوید!


4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

جزئیات واحدها در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است ولی مهم‌ترین واحدها از این قرار است:

پیشگامان نظم فارسی، شاعران سبک خراسانی، شاعران سبک عراقی، شاعران سبک هندی، فردوسی، ناصرخسرو، نظامی، خاقانی، سنایی، عطار، مولوی، سعدی، حافظ، صائب، تاریخ بیهقی، قابوس‌نامه، مسعودسعد، کلیله و دمنه، مرصادالعباد، کشف‌الاسرار، دستور زبان فارسی، تاریخ زبان فارسی، تاریخ ادبیات فارسی، بلاغت، آیین نگارش و ویرایش، مرجع‌شناسی و روش تحقیق، عروض و قافیه، جریان‌شناسی شعر و نثر معاصر، نقد ادبی، علوم قرآنی، مبانی عرفان و تصوف، سبک‌شناسی نظم و نثر، زبان عربی و زبان انگلیسی.


5. آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود دارد؟ چگونه؟

بعضی از دانشگاه‌های خارج از کشور در حوزه‌های زبان فارسی و ادبیات دانشجو می‌پذیرند اما این موقعیت به فراوانیِ سایر رشته‌ها نیست.


6. زمینه‌های شغلی این رشته چیست؟

تدریس زبان و ادبیات فارسی، کارشناس فرهنگی مراکز مختلف، فعالیت در چاپ و نشر، منتقد ادبی، ویراستاری، تولید محتوا ، پژوهشگری و فعالیت‌های فرهنگی از جمله زمینه‌های شغلی این رشته است.بخش دوم:


فاطمه رهایی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی گرایش محض دانشگاه شهید بهشتی


1. گرایش‌های ارشد رشته ی زبان و ادبیات فارسی چیست؟

زبان و ادبیات فارسی (محض)، ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات پایداری، ادبیات تطبیقی، ویرایش و نگارش، ادبیات معاصر، ادبیات عامه، آموزش زبان فارسی، ادبیات روایی، نظریه و نقد ادبی گرایش‌های ارشد این رشته هستند.


2. مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

آشنایی با نمونه‌های برجسته و غنی انواع ادبی غنایی، تعلیمی، حماسی، عرفانی و ...، آشنایی با ویرایش و نگارش صحیح، آشنایی با دستور زبان فارسی، معرفی نحله‌های گوناگون نقد ادبی، توانایی به‌کارگیری دانش زبان‌شناسی در متون ادبی، توانایی تصحیح نسخ؛ در صورت آموختن دید انتقادی در طی دوران تحصیل مهارت هایی کسب شده پس از فراغت از تحصیل هستند.


3. زمینه‌های شغلی این رشته چیست؟

فعالیت در مراکز چاپ و نشر، روزنامه‌ها، مجلات و مطبوعات، فعالیت به صورت ویراستار علمی و ادبی، فعالیت به صورت کارشناس تولید محتوا (با تسلط بر نگارش فارسی و آشنایی با ویراستاری)، تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی، جذب در برخی دانشگاه‌ها و مؤسسات با مدرک کارشناسی ارشد از جمله زمینه‌های شغلی این رشته هستند.


4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟

متأسفانه در کشور ما، به طور کلی به علوم انسانی و به طور ویژه به ادبیات، همواره به عنوان رشته‌ی جانبی نگریسته شده و ارزش خود را در جامعه نیافته‌است.

تدریس ادبیات، سهل‌ترین راه کسب درآمد از این رشته است. برخی از ابتدا وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند، برخی از طریق آزمون استخدامی، و برخی به صورت تدریس کنکور به صورت انفرادی یا جذب در مؤسسات مشغول به فعالیت می‌شوند. البته این روزها، با توجه به شرایط حاکم، به شرط دارا بودن اندکی دانش مرتبط با فضای مجازی و امکانات تدریس آنلاین، فرصت خوبی برای افراد فراهم می‌شود. همچنین وضعیت کتاب و کتابخوانی چندان خوشایند نیست؛ اما با تلاش‌های صورت گرفته و رونق صنعت مطبوعات، امکان زیادی برای ورود به این حوزه هم وجود دارد.


5. آیا امکان ایجاد کارآفرینی در این رشته وجود دارد؟

اخیراً فضاهای آنلاین، زمینه‌ی خوبی برای کارآفرینی فراهم نموده‌است. تولید محتوا برای شبکه‌های مجازی، وب‌سایت‌ مؤسسات و شرکت‌ها، تولید محتوای متنی، صوتی و تصویری همچون پادکست‌ها از جمله فرصت‌های کارآفرینی در این رشته به شمار می‌آیند.


برای مشاهده چند از ده قبولی در این رشته به لینک زیر مراجعه کنید.

چند از ده قبولی رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی

حسام الدین تقوی پور
تهيه شده توسط : حسام الدین تقوی پور
فرشید کامرانی
ارسال شده توسط : فرشید کامرانی