گفتگو با برترهای آزمون : آرین محبت از اصفهان

در مدرسه‌ی ما آزمونهای کانون برگزار می‌شد و موقع ثبت نام ما را در آزمونهای کانون نام نویسی می‌کردند. من از همین طریق با آزمونها و کتابهای کانون آشنا شدم.

گفتگو با برترهای آزمون : آرین محبت از اصفهان


از دوم دبستان تا برتری در آزمون‌های کانون

تمام آزمون‌‌هایم را بررسی می‌کنم.

شهر اصفهان

مدرسه‌ی دبستان: دکتر شفیعی

میانگین تراز: 6938

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا الان به مدت 5 سال

موفقیت: برتری در آزمون‌های کانون

شغل پدر: پزشک

شغل مادر: پزشک

چگونه با آزمون‌های کانون آشنا شدی؟

در مدرسه ی ما آزمونهای کانون برگزار می شد و موقع ثبت نام ما را در آزمونهای کانون نام نویسی می کردند. من از همین طریق با آزمونها و کتابهای کانون آشنا شدم.

از چه کتاب‌هایی تا به حال استفاده کرده‌ای؟

در مدرسه ی ما هر سال کتابهائی معرفی می شود که از ابتدای سال تحصیلی درسها را با همان کتابها پیش می بریم. کتاب های کار کانون و کتابهای سه سطحی جز همین کتابها هستند. من از جشنواره‌ی کتاب اصفهان از غرفه‌ی کانون نیز  فلش‌کارت هم تهیه کردم.

فلش‌‌کارت‌ها برای تو مفید بود؟

بله خیلی هر درس با نکات و تست‌های مهم در مقیاس کم‌تر داخل فلش‌ کارت‌ها بوده وقتی پدر و مادرم از من درس‌ها را می‌خواستند بپرسند، از روی فلش‌کارت‌ها از من درس می‌پرسیدند.

این‌‌که تو و همکلاسی‌هایت همه در آزمون‌های کانون شرکت می‌:نید از لحاظ رقابتی، تأثیر مثبتی داشته است؟

بله باعث می‌شود که درس‌خواندن و پیشرفت دغدغه‌‌ی همة ما شود و با هم در رقابت باشیم. مثلاً دوم دبستان که بودم، یک همکلاسی داشتیم که خیلی باهوش بود من سعی می‌کردم در درس‌هایم قوی‌تر شوم و بیش‌تر تلاش می‌کردم تا با او در تراز‌ها و رتبه‌های کشوری رقابت کنم.

این رقابت باعث شد که ترازت بیش‌تر شود؟

گاهی اوقات هم من از این دوستم بالاتر می‌شدم و گاهی مساوی می‌شدیم و به نظر من عامل این پیشرفت ترازم همین حس رقابت بوجود آمده بود.

در اولین آزمون‌ها هم ترازت مثل آلان 7000 بود؟

خیر  وقتی دوم دبستان بودیم بالاترین تراز کشوری، 6000 و خرده‌ای بود و من تراز 5800 کسب کردم.

چگونه الان تراز آزمون‌های شما تا این حد نسبت به آزمون‌ اول خودت پیشرفت کرده است؟

وقتی معلم درس می‌داد، من سر کلاس همه‌ی حواسم را جمع می‌کردم تا درس‌ها را خیلی خوب یاد بگیرم و به محض این‌که از مدرسه می‌آمدم درس‌ها را مرور می‌کردم، بعد در طی دو هفته آزمون سوال حل می‌کردم.

سر جلسه‌ی آزمون، وقت کم نمی‌آوردی؟

نه من گاهی اوقات وقت اضافه هم می‌آوردم.

چه عالی، چه کار می‌کنی که وقت کم نمی‌آوردی؟

وقتی آزمون‌ها به‌صورت حضوری بود، پشتیانم سر جلسه‌ی آزمون، از روی زمان پیشنهادی هر درس، می‌گفت که مثلاً الان باید درس ریاضی را تمام کرده باشید و به سراغ درس بعدی بروید. این‌جوری من حواسم جمع بود که با زمان پیشنهادی هر درس جلو بروم تا آخر آزمون وقت کم نیاورم. الان که آزمون‌ها آنلاین است هم من همچنان همین روش را اجرا می‌کنم.

چگونه هر درس را در زمان پیشنهادی خودش، سوال‌هایش را کامل حل می‌کنی؟

من با تمرین و تکرار خودم را عادت داده‌ام که هر سوال را زیر 60 ثانیه و نهایتاً 90 ثانیه حل کنم و اگر سر جلسه متوجه شوم سوالی بیش‌تر زمان می‌گیرد، آن سوال را آخر می‌گذارم و زمانم را با آن هدر نمی‌دهم.

بعد از هر آزمون، آن را بررسی می‌کنی؟

بله  وقتی کوچکتر بودیم، معلم ما در مدرسه بعد از هر آزمون در یک ساعت مشخصی سر کلاس برای ما سوالات را حل می‌کرد و هر کدام که مهم‌تر بود را توضیح می‌داد و ما نکته‌ی سوال را کامل یاد می‌گرفتیم. الان هم خودم آزمون‌هایم را به کمک پاسخ‌نامه بررسی می‌کنم.

سال قبل که مدارس به علت فاصله‌گذاری اجتماعی تعطیل شد، آزمون‌های کانون را شرکت می‌کردی؟

بله  به صورت آنلاین آزمون‌ها را شرکت می کردم و دقیقاً‌ مثل آزمون‌های حضوری بود و کیفیت مناسبی داشت.

ترازت تغییری نسبت به قبل داشت؟

نه تغییری نکرد و مثل قبل بود. من توانستم همان وضعیت خوب گذشته را در آزمونهای آنلاین با تلاش و برنامه ریزی حفظ کنم.

با توجه به این‌که مدارس تعطیل شده بود و سر کلاس حضوری نمی‌رفتید، چگونه وضعیت درس خودت را توانستی ثابت نگه داری؟

معلم‌ها فیلم‌های آموزشی می‌فرستادند و برای ما سوال حل می‌کردند و از ما می‌خواستند که خلاصه‌هایی از این فیلم‌ها بنویسیم و آن خلاصه‌ها را برایشان ارسال کنیم. من به این روش درس دادن معلم‌ها اعتماد کردم حتی حس می‌کردم که کیفیت تدریس هم بهتر شده است و من اگر قسمتی را متوجه نمی‌شدم، چند بار فیلم‌ها را نگاه می‌کردم. اگر سوالی هم داشتم بعد از کلاس به معلم پیام می‌دادم و سوال‌هایمان را جواب می‌دادند.

چقدر از پدر مادرت کمک می‌گرفتی؟

پدر و مادرم باعث پشتکار من هستند، آن‌ها چون مشغله‌ی کاری زیادی دارند من در کارهایم مستقل شده‌ام و به کسی وابسته نیستم و فقط در وقت‌های آزاد پدر و مادرم از آن‌ها می خواهم که از من درس بپرسند.

به نظرت مستقل شدن در بلند‌مدت چه تأثیر مثبتی روی دانش‌آموز دارد؟

من از بچگی چون پدر و مادرم سرکار بودند و من در خانه‌ی مادربزرگم بودم خودم را در درس خواندن مشروط به کمک کسی نمی‌کردم و تمام تلاشم را می‌کردم که خودم درس‌هایم را بخوانم و یاد بگیرم چگونه درس خواندن برایم مناسب ‌تر است و برنامه‌ریزی کنم.

امسال آزمون تیزهوشان داری و سال حساسی برای تو است، چه برنامه‌ای امسال داری؟

در برنامه‌ریزی‌ام برای درس‌ها ساعت مطالعه‌ام را بیش‌تر کرده‌ام و می‌خواهم  ساعت مطالعه‌‌ام را به 6 ساعت برسانم، درس ریاضی جزو نقاط قوت من است و می‌‌خواهم درس‌های حفظی را هم بیش‌تر بخوانم که ملکه‌ی ذهنم شود. تصمیم‌ دارم کتاب استعداد تحلیلی را هم کار کنم.

دوست داری چه کاره شوی؟

دوست دارم مثل پدر و مادرم پزشک شوم.

این هدف آن قدری برایت مهم هست که از الان برای آن برنامه‌ریزی کنی؟

بله من از همین الان درس خواندنم جدی است و با برنامه‌ریزی و مستمر درس می‌خوانم و تمرکزم روی درس زیاد است.
6/3/2023 5:42:58 AM
Menu