اهداف در مسیر یادگیری دانش‌آموزان

این اهداف، به‌خصوص اگر به‌دست‌آمدنی و واقع‌بینانه باشند، به شما احساس رضایت خوبی می‌دهد.

اهداف در مسیر یادگیری دانش‌آموزان

اهداف کوتاه‌مدت

این اهداف، به‌خصوص اگر به‌دست‌آمدنی و واقع‌بینانه باشند، به شما احساس رضایت خوبی می‌دهد. این نقاط عطف کوچک، زمینه را برای دستیابی به اهداف طولانی‌مدت فراهم می‌کنند و معیاری برای نزدیک‌شدن به اهداف بزرگ‌تر هستند. احساس موفقیتی که از رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت به دست می‌آید، انرژی و انگیزه‌ی لازم را برای تلاش بیشتر و رسیدن به هدف متعالی تأمین می‌کند. مثلاً نمره‌هایی که دانش‌آموز در طول نیم‌سال کسب می‌کند، هدف‌های کوتاه‌مدتی هستند که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کند و این تلاش‌ها درنهایت او را برای رسیدن به هدف اصلی‌اش یاری می‌رسانند.

اهداف بلندمدت

برای رسیدن به هدف بزرگ‌تر باید مسیر خود را برای مدت‌زمان طولانی‌تری برای خودتان شفاف کنید. هدف بلندمدت هدفی است که در طول چند سال یا در طول یک سال یا حداقل در طول یک نیم‌سال برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنید. برای اینکه مطمئن باشید در طولانی‌مدت، از مسیر خارج نمی‌شوید، نیاز است که از عملکرد خود با کمک آزمون‌های منظم، بازخوردهای به‌موقع بگیرید تا چنانچه از مسیر منحرف شدید، دوباره در مسیر اصلی قرار بگیرید و روش‌هایتان را اصلاح کنید. یکی دیگر از منابع ایجاد انگیزه در رسیدن به اهداف بلندمدت، تشویق است. تشویق ممکن است از جانب خودتان با دادن پاداش‌های متنوع باشد یا ممکن است از سوی خانواده و معلمان مدرسه باشد. تنها کافی است واقع‌بین باشید و از هیچ نکته‌ی کوچکی چشم‌پوشی نکنید. هر کاری را که شما را از هدفتان دور می‌کند، حذف کنید و بر کارهایی که به شما در رسیدن به هدف کمک می‌کند، تمرکز کنید.

اهداف عادت‌آفرین

گاهی برای انجام کاری به انجام پیوسته و منظم فعالیت‌ها نیاز دارید. مثلاً برای موفقیت در درس زبان، نیاز است در مدت‌زمان معین، روزی یک ساعت این درس را تمرین کنید. بعضی از دانش‌آموزان کارهای مهم را به آخرین فرصت‌ها موکول می‌کنند و دائم انجام کارها را به تعویق می‌اندازند. اهداف عادت‌آفرین، اهدافی هستند که برای خودتان تعیین می‌کنید تا به انجام‌دادن کار منظم و مؤثری عادت کنید. مثلاً هدف‌گذاری می‌کنید تا هرشب 20 تست ریاضی کار کنید. این هدف مهمی برای پیشرفت است و در شما عادت به نظم را تقویت می‌کند.

منبع: www.classcraft.com