مروری بر کلیات سؤالات درس مطالعات اجتماعی آزمون تیزهوشان نهم

درس مطالعات اجتماعی از جمله درس‌هایی است که در آزمون‌های ورودی مدارس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اغلب دانش‌آموزان برای مطالعه آن با چالش زیادی روبه‌رو نمی‌شوند.

مروری بر کلیات سؤالات درس مطالعات اجتماعی آزمون تیزهوشان نهم

مروری بر کلیات سؤالات درس مطالعات اجتماعی در آزمون تیزهوشان پایه نهم

درس مطالعات اجتماعی از جمله درس‌هایی است که در آزمون‌های ورودی مدارس مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اغلب دانش‌آموزان برای مطالعه آن با چالش زیادی روبه‌رو نمی‌شوند. هر چند که درس مطالعات اجتماعی در آزمون تیزهوشان ضریب یک دارد، اما دانش‌آموزان در صورت داشتن برنامه‌ریزی و حفظ پیوستگی دوره‌های مطالعه در این درس، می‌توانند در آزمون تیزهوشان امتیاز مناسبی از این درس بگیرند.

این درس شامل سه بخش تاریخ، مدنی و جغرافیا است که معمولاً دانش‌آموزان شیوه یکسانی برای هر سه بخش دارند که البته با توجه به شباهت‌هایی که این سه موضوع با یکدیگر دارند، کار اشتباهی نیست. اما بهتر است شیوه مطالعه را متناسب با هر درس تغییر داد مثلاً در درس تاریخ توجه به روند داستانی و نت‌برداری و خلاصه‌نویسی و نوشتن شرایط و ویژگی‌ها به صورت موردی و گزینه‌ای، بسیار کمک‌کننده است. یا در درس جغرافیا استفاده از نرم افزارهای آموزشی و قرار دادن تصاویر و نقشه‌های مختلف در معرض دید کار مفیدی است. تلاش برای تطبیق دادن مطالب درس مدنی با مسائل روز در جامعه هم از جمله روش‌های کمک‌کننده در به یاد سپاری و وارد کردن مطالب این بخش به حافظه بلند مدت است.

معمولاً دانش‌آموزان حین مطالعه درس مطالعات اجتماعی از حجم زیاد این درس گله‌مند هستند. در ابتدای مطلب به این موضوع اشاره شد که دانش‌آموزان برای مطالعه این نوع دروس به یک برنامه‌ریزی منسجم نیازمندند. داشتن برنامه‌ریزی و حفظ پیوستگی در هنگام مطالعه و مرور مطالب در دوره‌های زمانی مشخص، از جمله راه‌هایی است که می‌توان به وسیله آن، هم در زمان صرفه جویی کرد و هم به درصد بالایی از سؤالات پاسخ داد.

مطالعه تمام مطالب به صورت یک جا تنها اتلاف وقت است. چرا که این مطالب تقریباً به صورت حفظی و دانشی هستند و برای این که به یاد سپرده شوند نیازمند تکرار و تمرین هستند و نمی‌توان با مطالعه یک شبه به اکثر سوالات این درس پاسخ داد. برای این که روند تکرار و تمرین آسان‌تر شود، می‌توان از نت‌برداری و یادداشت کردن کلید واژه‌ها بهره برد.

درس مطالعات اجتماعی در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان 15 سوال دارد که به طور دقیق مشخص نیست چند سؤال از درس تاریخ، چند سؤال از درس جغرافیا و چند سؤال از درس مدنی خواهد بود. از طرفی این سؤالات می‌توانند ترکیبی از هر سه موضوع تاریخ، جغرافیا و مدنی باشند. بنابراین در صورت مطالعه یکی از این سه بخش، نباید توقع زیادی برای کسب درصد بالایی از سؤالات مطالعات اجتماعی این دفترچه را داشت.

نتیجه‌گیری: این درس نیازمند مطالعه مداوم، تکرار و دقت بالا در هنگام مطالعه است.

نویسنده:

آرزو نجفی (رتبه 442 کشوری و 57 منطقه 3 کنکور 97- رشته انسانی)