کنکور 98

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

ادبیات نمایشی از بخش‌های اصلی و پایه ای هنرهای نمایشی می‌باشد. رشته ادبیات نمایشی ضمن پرداختن به سنت‌ها و تاریخ ادبیات نمایشی در ایران و جهان...

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

معرفی رشته های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشیمعرفی رشته کارشناسی ادبیات نمایشی:

ادبیات نمایشی از بخش های اصلی و پایه ای هنرهای نمایشی می باشد. رشته ادبیات نمایشی ضمن پرداختن به سنت ها و تاریخ ادبیات نمایشی در ایران و جهان، به اصول و فنون و شیوه های نگارش متون دراماتیک هم می پردازد. ادبیات نمایشی واسطه ادبیات و صحنه نمایش است و رویکردی ادبی- نمایشی دارد.
هدف رشته ادبیات نمایشی در ایران تربیت متخصصانی است که توانایی نگارش انواع متون نمایشی در حوزه فرهنگ پارسی را داشته و در حوزه نقد و بررسی و پژوهش نیز توانمند باشند.داوطلبان رشته ادبیات نمایشی باید به ادبیات فارسی تسلط و ذهنی پویا، مبتکر و خلاق داشته باشند.

ادبیات نمایشی، در واقع ایجاد ارتباط میان افراد در قرن 21 و مهم ترین عامل در زندگی استد. در هنر تأتر بخش نمایش نامه یاادبیات نمایش از بخش های اصلی و پایه ای است که به نوعی واسطه ادبیات و صحنه نمایش است و رویکردی ادبی نمایشی دارد.

هنر متن نمایش علاوه بر هدفی که متن به خاطر دست یافتن به آن به رشته تحریر در می اید، متکی و پایدار بر سه عامل اساسی ،شخص بازیگر،عمل و بیاناست که ترکیب با یکدیگر نمایش نامه ایجاد می کند. در رشته ادبیات نمایشی دانشجو می آموزد که چگونه یک نمایش نامه را برای اجرا بر روی صحنه بنویسد.
به طور کلی می توان گفت: چگونه خود را جای یک یک افراد نمایش بگذارد و شخصیت انها را بدرستی خلق کند و با ایجاد گره های نمایشی و باز کردن آنها،نمایش را از اول تا آخر به جلو ببرد.

توانایی های لازم جهت تحصیل در ادبیات نمایشی:

دانشجوی این رشتهباید قلم خوبی داشته باشدو اطلاعات دقیقی در مورد اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی، فرهنگ و ادبیات ایران و جهان داشته باشد. همچنین صبور و باحوصله باشد،چون نوشتن یک نمایش نامه روزها و حتی ماه ها طول می کشد..فارغ التحصیلان ادبیات نمایشیمی توانند به عنوان فیلمنامه نویس، پژوهشگر، نویسنده و سر دبیر مشغول به فعالیت شوند.

براینوشتن متون نمایشی، علاوه بر یادگیری اصول و فنون نگارش، داشتن ذهنی خلاق برای نوشتن متونی جذاب لازم است.

با توجه ظرفیت دانشگاه ها در سال های گذشته، این رشته در دانشگاه های روزانه، شبانه و غیرانتفاعی پذیرش دارد و دانشجویان به دو صورت بدون آزمون و شرکت در آزمون می توانند در این رشته تحصیل کنند.

مطلب زیر در مورد انتخاب رشته ادبیات نمایشی و شرایط تحصیل و بازار کار در این رشته می باشد.

درس های رشته ادبیات نمایشیدر طول تحصیل:

دروس پایه:

 • جامعه شناسی

 • اصول و مبانی ارتباطات

 • اشنایی با تاریخ کهن و معاصر جهان

 • فرهنگ و ادبیات عامه

 • فلسفه مقدماتی شرق

 • شناخت موسیقی

 • فلسفه مقدماتی غرب

 • شناخت موسیقی

 • جامعه شناسی هنر

 • تمثیل شناسی و…

دروس تخصصی:

 • مکتب های ادبی

 • ادبیات نمایشی شرق

 • اسطوره و نمایش

 • فیلنامه نویسی

 • ادبیات نمایشی کلاسیک

 • داستان نویسی

 • کارگاه نمایش نویسی

 • ادبیات نمایشی معاصر اروپا

 • دیدن و تحلیل نمایش و…

گرایش‌ ادبیات‌ نمایشی‌:

هر متن‌ نمایش‌ علاوه‌ بر هدفی‌ که‌ متن‌ به‌ خاطر دست‌یافتن‌ به‌ آن‌ به‌ رشته‌ تحریر درمی‌آید، متکی‌ و پایدار بر سه‌ عامل‌ اساسی‌ شخص‌ بازیگر، عمل‌ و بیان‌ است‌ که‌ در ترکیب‌ با یکدیگر نمایشنامه‌ را ایجاد می‌کند.

در گرایش‌ نمایشنامه‌نویسی‌، دانشجو می‌آموزد که‌ چگونه‌ یک‌ نمایشنامه‌ را برای‌ اجرا بر روی‌ صحنه‌ بنویسد؛ یعنی‌ چگونه‌ خود را جای‌ یک‌ یک‌ افراد نمایش‌ گذاشته‌ و شخصیت‌ آنها را به درستی‌ خلق‌ کند‌ و با ایجاد گره‌های‌ نمایشی‌ و بازکردن‌ آنها، نمایش‌ را از اول‌ تا آخر به‌ جلو ببرد.
از بزرگترین نمایشنامه نویسان تاریخ

ویلیام شکسپیر

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی که وی را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند. «سخن سرای آون» (Bard of Avon) لقبی است که به خاطر محل تولدش در آون واقع در استراتفورد انگلیس به وی داده‌اند.

شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامه نویس منحصربه‌فرد است و برخی او رابزرگ ترین نمایشنامه نویس تاریخمی‌دانند، اما بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است.

اتللو

مکبث

هملت

ژولیوس سزار

رومئو و ژولیت

شاه لیر

تاجر ونیزی

رویای شب نیمه تابستان

هنری ششم

و....

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


چارلز دیکنز

 معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا و یک فعال اجتماعی توانمند بود. به عقیده جیمز جویس، نویسنده بزرگ معاصر، ازشکسپیربه این سو، دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی بوده‌است.

از او برای داستان‌سرایی و نثر توانمندش و خلق شخصیت‌های به یادماندنی، بسیار تحسین به عمل آمده‌است. دیکنز در طول زندگی خویش، محبوبیت جهانی بسیاری کسب کرده‌است. از آثارش می‌تواند یوید کاپرفیلد، آرزوهای بزرگ، الیور تویست و داستان دو شهر اشاره کرد.

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


استیون کینگ

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


نویسندهٔ آمریکایی خالق بیش از ۲۰۰ اثر ادبی درگونه‌های وحشت وخیال‌پردازی است. بیش‌ از هفتاد فیلم‌ سینمایی‌، تلویزیونی‌ و سریال های‌ کوچک‌ بر اساس‌ کتابها و داستانهای‌ کوتاه‌ استیفن‌ کینگ‌ ساخته‌ شده‌اند و حضور او در میان‌ نویسندگان‌ مشهور نظ‌یر جان‌ گریشام‌ و تام‌ کلنسی‌ رقابت‌ شدیدی‌ ایجاد نموده‌ است‌. او نویسنده ژرانر وحشت و ترسناک است. این جنایی‌نویس آمریکایی که به «دیکنز مدرن» شهرت دارد،‌ مجموع رمان‌های تریلر بسیاری را به نگارش درآورده و از محبوبیت بالایی برخوردار است. آثار کینگ که در ژانرهای مختلف ادبی نوشته شده‌اند‌، بارها و بارها دستمایه‌ی ساخت سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی شده‌اند که از آن میان می‌توان به «مسیر سبز»، «رستگاری در شائوشنگ»، «درخشش» و «زیر گنبد» اشاره کرد.

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


داستایوفسکی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


نویسنده مشهور و تأثیرگذار اهل روسیه بود. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است.سوررئالیست های مانیفست خود را بر اساس نوشته‌های داستایوسکی ارائه کرده‌اند.

اکثر داستان‌های وی همچون شخصیت خودش سرگذشت مردمی‌ست عصیان زده، بیمار و روان‌پریش. او ابتدا برای امرار معاش به کار ترجمه پرداخت و آثاری چون اورژنی گرانده اثر بالزاک و دون کارلوس اثر فریدریش شیلر را ترجمه کرد.

 جنایت و مکافات- ابله - بیچارگان.جن زدگان یا شیاطین.ا- قمارباز.آزردگان یا توهین و تحقیرشدگان..برادران کارامازوف

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


جورج اورول

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


داستان‌نویس،روزنامه‌نگار،منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی بود. او را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴می‌شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتابِ دیگری از یک نویسندهٔقرن بیستمی، فروش داشته‌اند.او همچنین با نقدهای پرشماری که بر کتاب‌ها می‌نوشت، بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می‌شود.

معرفی برترین نمایشنامه نویسان ایرانی


بهرام بیضایی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


 کارگردان سینما و تئاتر، نمایش‌نامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و پژوهشگر ایرانی است.

در طول سال‌های فعالیتش ۱۰ فیلم بلند و چهار فیلم کوتاه ساخت و ۱۴ نمایش روی صحنه برد و همه این‌ها علاوه بر چیزی حدود ۹۰ کتاب فارسی چاپ شده اوست که گنجینه عظیمی از ادبیات و دانش او به شمار می‌روند.


عباس معروفی


معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشی


نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، ناشر و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی مقیم آلمان است.

سمفونی مردگان

سال بلوا

فریدون سه پسر داشت


نادر ابراهیمی

معرفی رشته‌های دانشگاهی هنر- ادبیات نمایشیداستان‌نویس، مقاله‌نویس، ترانه‌سرا، مؤلف، مترجم و فیلم‌ساز ایرانی بود.

یک عاشقانه آرام


نمايش‌نامه‌ها
اجازه هست آقاي برشت؟، وسعت معناي انتظار (سه قصه‌ي نمايشي)، يك قصه‌ي معمولي و قديمي در باب جنايت.

فيلم‌نامه‌ها
صداي صحرا، آخرين عادل غرب.


تهیه شده توسط: نسیم پوراحمد