راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن

یکی از مواردی که دانش آموزان هر مقطعی با آن رو به رو هستند و بعضا دنبال راه کارهایی برای تقویت آن می‌باشند تقویت حافظه در یادگیری مطالب درسی آن‌ها می‌باشد.

راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن

مغز انسان جزو پیچیده ترین مخلوقات الهی در جهان شناخته شده است که حافظه با وجود  فعل و انفعالات درون مغزی یکی از مواردی است که همیشه مورد توجه دوستداران تقویت حافظه و به ویژه دانش آموزان قرار گرفته است. بشر هر روز کارهای جدیدی را برای تقویت حافظه انجام می دهد. حافظه به عنوان ثبت اطلاعات در ذهن ،اساس و پایه یادگیری را تشکیل می دهد.

یکی از مواردی که دانش آموزان هر مقطعی با آن رو به رو هستند و بعضا دنبال راه کارهایی برای تقویت آن می باشند  تقویت حافظه در یادگیری مطالب درسی آن ها می باشد.در اصل تقویت حافظه قوی برای درس خواندن و یا به صورت کلی تقویت هوش بستگی به سلامت مغز دارد، پس چیزی به عنوان حافظه یا هوش بد وجود ندارد.دانش آموزان  با وجود حجم زیاد مطلب و مدت زمان کافی برای به خاطر سپردن اطلاعات مورد نیاز به انجام موارد اولیه ای دارند که در این مطلب به آنها اشاره می شود.
راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن

همه ما مشاوران برایمان پیش آمده است که با دانش آموزانی برخورد داشتیم که می گویند مثلا بارها و بارها درسی را می‌خوانند و تکرار می‌کنند، ولی در پایان، نتیجه‌ی خوبی نمی‌گیرند و در مقابل بعضی دیگر از دانش آموزان هستند که با وجود اینکه وقت و انرژی کمتری برای درس خواندن صرف می‌کنند، نتیجه‌ی بسیار بهتری به دست می‌آورند. این موضوع اهمیت کیفیت درس خواندن را مشخص می کند و هر دانش‌آموزی باید با روش‌های درست درس خواندن آشنا باشد تا در درس هایش، نتایج بهتری کسب کند.(البته مهم این است که ابتدا کمیت مطالعه را افزایش دهیم و سپس کیفیت را ) داشتن حافظه ای قوی می تواند به ما کمک زیادی در درس خواندن کند .در اینجا چند روش را برای تقویت حافظه برای درس خواندن به دانش آموزان معرفی می کنیم:

1- مکان مناسب برای مطالعه:

یکی از مهمترین عواملی که به تقویت حافظه برای درس خواندن کمک به سزایی می کند محیط آرام و مناسب و به دور از عواملی که حواس را پرت می کنند مثل تلویزیون، موبایل، روزنامه و غیره. همچنین نور و دمای اتاق تاثیر بسیاری بر این موضوع دارد و گاهی لازم است دانش آموزان مکان ثابت مطالعه خود را تغییر دهند تا نتیجه بهتری بگیرند.


برای مشاوره در زمینهبرنامه ریزی تحصیلی کنکور ، متوسطه و تقویت راه های یادگیری

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید

2- تغذیه مناسب:

ابتدا دانش آموزان باید  بدانند که حتما به صبحانه خود اهمیت دهند و موادی مانند  عدسی، خرما،کشکش، عسل و گردو همراه پنیر،ذرت، شیر، زرده تخم مرغ، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، بادام زمینی، آرد جو و سر، جگر در برنامه غذایی خود حتما قرار دهند.همچنین حدالامکان از موادی چون  نمک،شکر، فست فودها و خوراکی های صنعتی کمتر استفاده کنند. درعوض بهتر است از آنتی اکسیدان ها(میوه ها  و سبزی ها) که از سلول های بدن دفاع و آن ها  را تغذیه می کند استفاده شود. در کنار تغذیه مناسب، خواب مناسب و کافی، مطالعه در زمان مناسب ( نه بلافاصله بعد از صرف غذا) ، ورزش  و انجام تمرینات تنفسی و تمرکزی ماند یوگا  و مدیتیشن نیز به تقویت حافظه  برای درس خواندن کمک بسیاری می کند.

تغذیه مناسب برای درس خواندن


3- بالا بردن مهارت های یادگیری:

 اطلاعاتی که وارد حافظه می شوند  در حافظه باید سازماندهی و طبقه بندی شوند. ابتدا اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت  (S.T.M) که ویژگی این نوع حافظه گنجایش محدود است می شوند که در صورت تمرین و ممارست وارد حافظه بلند مدت (L.T.M) که به گنجایش  نامحدود معروف است، می شوند.

بالا بردن مهارت های یادگیری


یکی از قوانین طلایی یادگیری،تکرار مطالب می باشددانش آموزان باید از مطالبی که یادگیری کردند یادداشت برداری کنند تا چند مرتبه آن را بازخوانی و تکرار کنند تا مطلب ملکه ذهنشان شود و برای این کار می توانند نمودار و جدول ترسیم نمایند که ماندگاری بیشتری در حافظه دارد و به تقویت حافظه بریادگیری بیشتر کمک می کند . کتب کمک درسی در این زمینه کمک بسیاری به دانش آموزان می کند.

یکی دیگر از روشهای موثر در تقویت حافظه و بالا بردن مهارت یادگیری روش رمزگذاری می باشد که برای حفظ کردن مطالب روش بسیار مطلوبی می باشد. به خصوص در درس هایی مانند تاریخ ادبیات که می توانند بر آثار نویسندگان رمز بگذارند.

به طور کلی شرایط محیطی و روحی هر فردی در افزایش تمرکز و تقویت حافظه برای درس خواندن تاثیر به سزایی دارد که هر دانش آموزی با یادگیری این  تکنیک ها میتواند مهارت یادگیری خود را افزایش دهد.برای مشاوره در زمینهبرنامه ریزی تحصیلی کنکور ، متوسطه و تقویت راه های یادگیری

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید