گفت‌و‌گو با مائده فرخ؛ از تراز 5719 تا تراز 6399

شرکت در آزمون‌های هدف‌گذاری باعث می‌شود یادگیری‌های ناقص خود را شناسایی کنم و آزمون مشابه پارسال هم باعث می‌شد در آزمون‌های اصلی ام ، زمان را بهتر مدیریت کنم.

گفت‌و‌گو با مائده فرخ؛ از تراز 5719 تا تراز 6399

شرکت در آزمون‌های هدف‌گذاری باعث می‌شود یادگیری های ناقص خود را شناسایی کنم و آزمون مشابه پارسال هم باعث می‌شد در آزمون های اصلی ام ، زمان را بهتر مدیریت کنم.


نام و نام خانوادگی : مائده فرخ

نام شهر ، استان : اسفراین ، خراسان شمالی

رتبه سال 1401 : رتبه 1114 منطقه 3 و 3255 کشوری کنکور انسانی

رشته و دانشگاه قبولی : آموزش ابتدايي دانشگاه فرهنگيان-پرديس امام جعفرصادق(ع) بجنورد

سال های حضور در کانون : 4 سال (نهم تا دوازدهم)

تعداد کل آزمون ها : 73 آزمون

میانگین تراز : 6419

شغل و تحصیلات مادر : خانه دار ، متوسطه

شغل و تحصیلات پدر : فرهنگی ، کارشناسی ارشد زبان انگلیسی  1. آیا در آزمون هدف‌گذاری و مشابه پارسال هم شرکت می کردید؟ دلیل آن چیست؟

بله اکثر اوقات شرکت می‌کردم چون شرکت در آزمون‌های هدف‌گذاری باعث می‌شود یادگیری های ناقص خود را شناسایی کنم و برنامه‌ریزی بهتری برای هفته بعد داشته باشم. آزمون مشابه پارسال هم باعث می‌شد در آزمون های اصلی ام ، زمان را بهتر مدیریت کنم و بعضی از اشتباهاتم را تکرار نکنم.

 

 1. مطابق برنامه‌ی راهبردی درس می خواندید؟ چگونه برنامه‌ریزی می کردید؟

بله من همیشه مطابق برنامه راهبردی کانون درس می خواندم. به نظر من برنامه راهبردی کانون بهترین برنامه است و کمک زیادی به دانش آموزان می‌کند. سعی می کردم در هفته اول طبق بودجه بندی کانون درس ها را مطالعه کنم و هفته دوم هم به حل تست و مرور اختصاص می‌دادم.


 1. دستاورد شما از شرکت در آزمون های کانون چه بود؟

مهم ترین دستاورد من از شرکت در آزمون های کانون این بود که به هیچ عنوان از برنامه مدرسه عقب نمی ماندم و باعث میشد با نظم و انضباط بسیار درس هایم را مطالعه کنم.

 

 1. پشتیبان تحصیلی شما در منزل چه کسی بود؟ پدر و مادر یا خواهر و برادر؟ چه کمکی به شما می کردند؟

پدر و مادرم. بی شک آنها بهترین حامی و پشتیبان من بودند و هستند در سال کنکور پدر و مادرم امکانات زیادی مثل محیط آرام برای مطالعه کتاب های کمک درسی و غیره را در اختیارم قرار دادند همیشه به من انگیزه می دادند و من بخش اعظمی از موفقیت خودم را مدیون آنها هستم.


 1. شما چگونه با کانون آشنا شدید؟ فرد خاصی توصیه کرد؟ آیا فردی در خانواده شما عضو کانون بوده یا هست؟ چه نتیجه ای کسب کردند؟

از طریق دوستانم و بعد به توصیه معلم هایم با کانون آشنا شدم و از کلاس نهم در آزمون های کانون شرکت کردم.

بله یکی از اقوام مان ( پسر عمویم ) قبل از من در آزمون های کانون شرکت می کرد و موفق به کسب رتبه ۲۲۱ در رشته ریاضی شد.

 

 1. چرا این تعداد آزمون شرکت کردید؟ خسته نشدید؟ 

با برنامه بودن آزمون ها باعث می شود که اگر در یک آزمون غیبت کنیم مباحث آن آزمون کامل نشود و خیلی سخت جمع بندی شود به همین دلیل با جدیت در همه آزمون ها شرکت می کردم و شرکت در آزمون ها باعث خستگی من نمی شد و باعث پیشرفت من میشد.

 

 1. کدام درس ها نقطه قوت شما بودند؟ روش مطالعه این درس ها چگونه است؟ در مدرسه یا آزمون ها چه نمره ای برای این درس ها کسب می کردید؟

درس اقتصاد و روانشناسی نقطه قوت من بود. در هر دو این درس ابتدا کتاب را به طور کامل و دقیق مطالعه می کردم بعد درسنامه کتاب را که نکات بیشتری داشت را می‌خواندم و سپس به حل تست می‌پرداختم در نهایت اقتصاد را در کنکور ۸۲% و روانشناسی را هم ۸۶% زدم.

 

 1. در طول این سال ها درسی بوده که ضعیف باشید اما با تغییر روش، آن را به نقطه قوت تبدیل کرده باشید؟ کدام درس؟ چه کاری کردید؟

ابتدا در درس عربی کمی ضعف داشتم ولی با تلاش زیاد توانستم در این درس پیشرفت کنم روشی که برای خواندن عربی در پیش گرفتم این بود که لغات عربی از هفتم تا دوازدهم را کامل مطالعه کردم.

ابتدا کتاب را می‌خواندم سپس جزوه کتاب عربی که معلم در اختیارم می‌گذاشت و نکات کتابم را مطالعه می کردم و بعد از آن هم تست می زدم. به نظرم بهترین روش درس خواندن برای درس عربی تست زدن است.

 

 1. روزی چند ساعت درس می خواندید؟ چند درصد زمان خودتان را به تست زدن اختصاص می دادید؟

به طور میانگین روزی ۸ ساعت درس می خواندم و حدود ۵۰درصد زمان مطالعه من به تست زدن اختصاص داشت.


 1. در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس ها می رفتید؟ ایرادات هر درس را چگونه برطرف می کردید؟

درصد همه درس هایم برایم اهمیت داشت ولی اول درصد درسی را می‌دیدم که در آزمون قبل در آن درصد کمتری کسب کرده بودم تا ببینم در این آزمون پیشرفت داشتم یا نه.


 1. آیا اعضای خانواده کارنامه‌ی شما را می دیدند؟ اگر افت داشتید برخورد آن ها با این افت چگونه بود؟

بله پدر و مادرم کارنامه ام را بررسی می کردند آنها مرا تشویق می‌کردند برای ادامه راه و انگیزه زیادی به من می دادند. اگر هم در درسی افت داشتم هرگز سرزنشم نمی کردند بلکه سعی می کردیم با هم چاره ای برای مشکلم در آن درس پیدا کنیم.

 

 1. دفتر برنامه ریزی داشتید؟ تکمیل این دفتر چه کمکی به شما از لحاظ درسی و غیر درسی کرده است؟

از دفتر برنامه ریزی استفاده می‌کردم، این دفتر باعث میشد برنامه‌ریزی بهتری در درس خواندنم داشته باشم و اشتباهات روزهای گذشته را تکرار نکنم. یکی از فایده های مهم این دفتر رقیب قرار دادن خود فرد است که یکی از سالم ترین و بهترین نوع رقابت است و باعث پیشرفت چشمگیر دانش آموز می شود.


 1. کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می کردید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

من از کتاب های آبی کانون و کتاب زرد استفاده کردم. در کتاب آبی سعی شده از هیچ موضوعی در کتاب درسی چشم پوشی نشود و نکات همه مباحث کتاب درسی استخراج شده و مورد سوال قرار می گیرد در این کتاب همچنین ضریب تناسب و توازن سوالات مورد نیاز گردآوری شده تا هم به نیاز آموزشی داوطلب به طور دقیق و کامل توجه شود و هم از اتلاف وقت جلوگیری شود. کتاب زرد هم یک منبع عالی برای دوران جمع بندی است.

 

 1. دلیل این که در آزمون‌های تابستان شرکت کرده اید چه بود؟

برای اینکه درس ها را کامل مرور کنم و به تسلط بالایی برسم و همچنین کمی هم پیش خوانی برای درس های سال آینده داشته باشم در آزمون های تابستان شرکت کردم.

 

 1. چه تصمیماتی برای بهتر شدن در نیم سال دوم گرفته بودید؟ 

موثرترین کارها برای نیم سال دوم که جزو ماه های سرنوشت‌ساز است افزایش تلاش و ساعت مطالعه است و همچنین باید برای این دوران برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم و نکته مهم این است که با توجه به نزدیک شدن به کنکور و امتحانات نهایی توجه ویژه به شرایط روحی و روانی نیاز است.

 

 1. فکر می کنید مهم ترین ویژگی که شما دارید و باعث می شود خوب درس بخوانید، چیست؟

مهم ترین ویژگی من که باعث شد خوب درس بخوانم تلاش زیادم بود و اینکه هرگز ناامید نشدم، در طول مسیر همیشه به خداوند توکل کردم و مطمئن بودم خداوند هیچ زحمتی را بی پاسخ نمی گذارد.


 1. آیا در برنامه ریزی زمانی را به استراحت و تفریح اختصاص می دادید؟ چه کارهایی می کردید؟

تفریح و استراحت به اندازه و بدون افراط برای افراد مفید و کمک کننده است. بعضی روزها حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی می کردم و همچنین جمعه های بعد آزمون هم حدود ۲ ساعت از وقتم را با دوستانم می گذراندم و استراحت می کردم.

 

 1. قبل از دوران دبستان پدر و مادر برای شما کتاب می خواندند؟ چه کتاب‌هایی؟ الان مطالعه غیردرسی دارید؟

بله، پدرم همیشه برایم کتاب داستان و شعر می‌خواندند و الان هم علاقه زیادی به مطالعه آزاد دارم و بخشی از روزها به خواندن کتاب اختصاص می‌دهم.

 

 1. آیا برای درس خواندن با دوستان صمیمی خود در ارتباط بودید؟ در مورد چه چیزی با هم گفت و گو می کردید؟ وضعیت درسی دوستان شما چگونه بود؟

بله در ارتباط بودم و مشکلات درسی خود را با هم در میان می‌گذاشتیم و کمک زیادی به همدیگر می کردیم. دوستان من وضعیت درسی خوب و مطلوبی داشتند و توانستند رتبه های عالی در کنکور کسب کنند.

 

 

مصاحبه گر : مریم حضرتی

3/20/2023 8:21:40 PM