گفت‌و‌گو با زهرا مرتضوی ؛ از تراز 5582 تا تراز 6610

مادرم بهترین مشاور زندگی من هستند که همیشه ایشان را الگو قرار می‌دهم .

گفت‌و‌گو با زهرا مرتضوی ؛ از تراز 5582 تا تراز 6610


«مادرم بهترین مشاور زندگی من هستند که همیشه ایشان را الگو قرار می دهم.»


 نام و نام خانوادگی : زهرا مرتضوی 

نام شهر ، استان : فریمان ، خراسان رضوی 

رشته و منطقه کنکور : علوم تجربی منطقه 3 

رتبه سال 1401 : رتبه 441 منطقه 3 و 1983 کشوری کنکور تجربی

رشته‌ و دانشگاه قبولی : پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

میانگین تراز : 6140

تحصیلات و شغل مادر : لیسانس تاریخ ، معلم 

تحصیلات و شغل پدر : دیپلم ، آزاد

درصدهای کنکور 1401

ادبیات فارسی: 78%      زبان عربی:  76%        فرهنگ و معارف اسلامی: 82%     زبان خارجی: 39%

ریاضیات:‌ 53%            زیست شناسی:  70%          فیزیک:  69 %       شیمی:  50%


 

 

 1. مهم‌ترین چیزی که از کانون و آزمون‌ها یاد گرفته اید چیست؟
 2. من با ورود به کانون مدیریت جلسه آزمون و کنترل استرس را به خوبی یاد گرفتم. شبیه سازی آزمون ها با سطح سوالات کنکور باعث شد تا به درستی با سوالات برخورد کنم . 


 1. شرکت در این تعداد آزمون چه دستاوردی برایتان داشت؟

آزمون های کانون با برنامه منظم و حساب شده خود به داوطلب این اطمینان را می دهد که به مطالعه تمام مباحث می رسد و مرور به خوبی انجام می گیرد . آزمون ها باعث شد که متوجه شوم در هر درس چه نقاط ضعف و قوتی دارم و چه مدت زمان برای پاسخ گویی نیاز است .

 

 1. نقاط قوت شما کدام درس ها بودند؟
 2. در بین دروس عمومی در عربی بسیار قوی بودم . برای این درس ،‌ متن کتاب را با دقت می خواندم و بعد از یادگیری قواعد هر درس، قواعد را روی متن درس هم مرور می کردم . برای ترجمه خوب باید به قواعد مسلط بود و برای یادگیری قواعد هم ترجمه تاثیر زیادی دارد.
 3. برای زیست هم متن کتاب را همراه با درسنامه پیش می بردم. نکات مربوط به شکل های کتاب را یادداشت می کردم و بعد از تسلط نسبی تست کار می کردم و مواردی را که توجه نکرده بودم می نوشتم. مباحث را به صورت ترکیبی از دهم و یازدهم و دوازدهم می خواندم و فصل های مرتبط باهم را کنار هم می خواندم. نکته ی دیگر اینکه سوالات کنکور و کانون را به دقت تحلیل می کردم . 

 

 1. در چه درس هایی با تغییر روش تغییر رادیکال داشتید؟
 2. در درس ادبیات اوایل چندان قوی نبودم و زیر 40درصد پاسخ می دادم. در آرایه ها و دستور مشکل داشتم. وقتی درس ها را به صورت مبحثی خواندم و جزوه نوشتم و تست های کانون و کنکور چند سال اخیر را بررسی کردم درصدم بهتر شد و در کنکور این درس را 78درصد زدم.

 

 در طول سال خسته نشدید؟ چه چالش هایی امسال داشتید؟ 

قطعاً خستگی و ناامیدی برای همه پیش می آید که باید با توکل به خدا و تلاش بیشتر بر آن غلبه کرد. برای من چندبار افت تراز پیش آمد و از بودجه بندی عقب افتادم اما برنامه ریزی ام را تغییر دادم و سعی کردم با برنامه کانون منطبق باشد تا نتیجه بگیرم. وقتی خسته می شدم سعی می کردم در جمع خانواده باشم و از آنها روحیه بگیرم .

 

 1. چرا کانون را انتخاب کردید؟ چگونه با کانون آشنا شدید؟
 2. کانون را به دلیل سطح سوالات بالا و برنامه ریزی دقیق انتخاب کردم. جمعیت داوطلبان کانون به نسبت بالاست و باعث می شد به خوبی خودم را با بقیه مقایسه کنم. اطرافیان و همکلاسی هایم به من پیشنهاد دادند تا ثبت نام کنم .

 

مطابق برنامه‌ی راهبردی حرکت می کردید؟ چگونه برای دو هفته برنامه ریزی می کردید؟ برنامه‌ی مدرسه و آزمون‌ها هماهنگ بود؟

با برنامه ی راهبردی به خوبی پیش می رفتم و به آزمون های مدرسه هم می رسیدم. همیشه سعی می کردم برنامه ی شخصی ام را با کانون منطبق کنم .                                                                                                                                

نقش آموزشی خانواده، بالاخص پدر و مادر در این سال ها چگونه بود؟

پدر و مادرم در طی این سال ها همیشه یار و پشتیبان من بوده اند و به من روحیه می دادند. پیگیر برنامه های درسی و نتایج آزمون هایم بودند .

 

 1. آیا پدر یا مادر نتایج آزمون را می دیدند؟ در صورت افت خودتان یا خانواده چه عکس العملی داشتند؟

نتایج آزمون ها را به مادرم نشان می دادم. وقتی افت داشتم به هیچ عنوان سرزنشم نکردند و با صحبت کردن به من روحیه می دادند. برای هر درس راهکارهای مفیدی پیشنهاد می کردند. مادرم بهترین مشاور زندگی من هستند که همیشه ایشان را الگو قرار می دهم .

 

 1. تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟ 

هر جمعه بعد آزمون کمی استراحت می کردم و بعد شروع می کردم به تحلیل درس هایی که مشکل بیشتری داشتم. همه ی سوالات را بررسی می کردم و نکاتی را که نمی دانستم یا دقت نکرده بودم یادداشت می کردم. در طول هفته ی بعد سعی می کردم برای مباحثی که مشکل داشتم تست کار کنم .

 

 1. شما از چه منابع کانون استفاده می کردید؟ این منابع چه ویژگی هایی داشتند؟

من از کتاب های سه سطحی استفاده می کردم چون سطح سوالات بسیار بالایی دارد. در دوران جمع بندی هم برای شبیه سازی از کتاب های جمع بندی در چهارسطح استفاده کردم .

 

 1. دفتر برنامه ریزی داشتید؟ تکمیل دفتر چه کمکی به شما می کرد؟

بله، برنامه ریزی طولانی مدت داشتم که آن را به ماهانه و هفتگی و روزانه تقسیم می کردم. تکمیل دفتر باعث آرامشم می شد و اراده ام را تقویت می کرد .

 

 1. از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردید؟ کدام بخش ها برای شما جالب تر بود؟
 2. مجله آزمون نکات مشاوره ای بسیار خوبی نسبت به آزمون های آینده به من می داد. همین طور قسمت تجربه های رتبه های برتر را مطالعه می کردم و روحیه می گرفتم. سایت کانون انواع کارنامه ها را در صفحه ی شخصی قرار می دهد که داوطلب به خوبی می تواند عملکرد خود را بررسی کند . برای من بخشی از سایت که سوالات اشتباه و نزده هر درسم را دسته بندی کرده بود از همه جالب تر بود و من از آن ها در جمع بندی استفاده کردم .

 

 تکنیک ها و روش‌های مدیریت زمان را، تمرین و استفاده می کردید؟

بله، تکنیک زمان های نقصانی و ضربدر منها را سر جلسه ی آزمون ها تمرین می کردم و به تدریج روش و ترتیب پاسخ گویی به درس ها را یاد گرفتم و زمان مورد نیاز برای هر درس را فهمیدم.


 1. فکر می کردید چنین رتبه ای کسب کنید؟ خاطره لحظه اعلام نتایج را برای ما تعریف می کنید.

همیشه آرزوی قبولی در این رشته و دانشگاه را داشتم. وقتی رتبه ام را دیدم خیلی خوشحال شدم. بیشتر به خاطر شادی خانواده ام خوشحال بودم .


 1. به نظرت مهم‌ترین خود ویژگی مثبت شما چه بود که باعث شد به اینجا برسید؟

وقتی مشکلی پیش می آمد و ناامید می شدم بلافاصله به خودم تلنگر می زدم که من حق ندارم تلاش های گذشته ام را ضایع کنم و عقب بکشم. به جای دست کشیدن از درس برنامه ام را تغییر می دادم و تلاشم را بیشتر می کردم .

 

 1. توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟ 

من به همه ی دوستانم توصیه می کنم منفی بافی و نگاه به گذشته را کنار بگذارند و با توکل به خدای متعال مسیر پیش رو را با قدرت طی کنند. داشتن امید به آینده از همه چیز مهم تر است. انشالله همگی موفق باشند .مصاحبه گر :‌ لیلا محمدی

2/4/2023 1:47:26 AM