دو داروی گیاهی جدید رونمایی شدند

در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی از دو داروی گیاهی به نام‌های لیپوویا و ول اسلیپ رونمایی شد.

دو داروی گیاهی جدید رونمایی شدند

در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی از دو داروی گیاهی به نام‌های لیپوویا و ول اسلیپ رونمایی شد.

صبح امروز شنبه ۲۶ آذر با برگزاری مراسمی از دو داروی گیاهی «لیپوویا» که تنظیم سطح کلسترول، تری‌گلیسیرید و قند خون در بیماران مبتلا به هایپرلیپیدمیا و دیابت نوع دوم را به همراه دارد و همچنین «ول اسلیپ» که به میزان موثری به بهبود کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب کمک می‌کند، رونمایی شد.

بر اساس اعلام پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، هر کپسول لیپوویا حاوی ۴۰۰ میلی‌گرم عصاره خشک برگ گیاه مریم‌گلی است که در اندیکاسیون این داروی گیاهی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو ذکرشده که باعث کاهش کلسترول تام، LDL و تری‌گلیسیرید، افزایش HDL و کاهش قند خون در بیماران مبتلا به هایپرلیپیدمیا و دیابت نوع دوم می‌شود.

همچنین تحقیقات در این پژوهشکده نشان داده است که مصرف روزانه یک عدد کپسول وِل‌اِسلیپ، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب، به میزان موثری به بهبود کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب کمک کند. هر کپسول وِل‌اِسلیپ حاوی عصاره خشک گل گیاه رازک ۱۰۰ میلی‌گرم، گل گیاه بابونه ۱۰۰ میلی‌گرم، گل گیاه گل ساعتی ۱۰۰ میلی‌گرم و ریشه گیاه سنبل‌الطیب ۲۵ میلی‌گرم، ۶۰ میل‌گرم منیزیم گلوکونات، ۵ میلی‌گرم ویتامین B-۶ و ۳ میلی‌گرم ملاتونین است.

حرکت علمی جهاددانشگاهی در مسیر حل مشکلات مردم و جامعه

 حسن مسلمی نائینی رئیس جهاددانشگاهی در این مراسم با تبریک هفته پژوهش گفت: خوشبختانه تاکنون اقدامات خوب و کاربردی در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی انجام‌شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی نیاز کشور را به علم نافع ذکر کرد و گفت: بیش از نوآوری به علم نافع نیاز داریم که برای کشور حیاتی است؛ باید به سمت علمی برویم که نفع آن برای جامعه باشد و مشکلی را حل کند.

 مسلمی نائینی بابیان این که این دو گیاه دارویی نیز در جهت حل مشکلات کشور تولیدشده‌اند، اظهار کرد: خواب، دیابت، چربی خون و تری گلیسیرید از مسائلی است که طیف زیادی از افراد جامعه با آن درگیر هستند و این گیاهان جهت حل این مشکل روانه بازار می‌شوند.

وی بابیان این که علم بدون فرهنگ معلوم نیست به کجا ختم می‌شود ادامه داد:، اما هلم نافع مسئولیت برای خود احساس می‌کند و درصدد حل مشکلی از جامعه است.

او  با بیان این‌که جهاددانشگاهی در شروع فعالیتش را با اولویت‌های فرهنگی آغاز کرد، ادامه داد: با توسعه فناوری در تلاش هستیم کار‌های علمی را به سمتی سوق دهیم تا نیازی از کشور را برطرف کند و امیدواریم با کمک جهادگران ریل جهاددانشگاهی به این سمت سوق پیدا کند.

تلاش جهاددانشگاهی برای تولید محصولاتی که باعث افزایش کیفیت زندگی مردم شود

 یعقوب فتح الهی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی نیز در این مراسم با اشاره به کارکرد‌های نظام علمی در اقتصاد اظهار کرد: هر سیستم علمی سه زیرمجموعه دارد که اولی تولید دانش و فناوری و دومی اشاعه دانش و فناوری بوده و سومی کاربرد دانش فناوری در متن اقتصادی اجتماعی است.

وی به اهمیت پیوند دانشگاه به‌عنوان نماد علم با اقتصاد اشاره کرد و گفت: این پیوند باید به‌گونه‌ای باشد که ارزش آن را در افزایش تولید ناخالص ملی کشور مشاهده کنیم.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بابیان این‌که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساختار‌های پژوهشی و ارتباط صنعت و دانشگاه، موفق بودیم، ادامه داد:، اما این فرایند اقتباسی بوده و بومی نشده و پاسخگوی نیاز‌های کشور ما نیست.

 فتح الهی بابیان این‌که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نهاد‌های مختلفی در کشور ایجادشده‌اند، ادامه داد: جهاددانشگاهی تنها ساختاری است که می‌تواند در زمینه تولید دانش و فناوری و اشاعه آن و کاربرد آن در اقتصاد جامعه نقشی فعال ایفا کند.

وی با اشاره به متمایز بودن ساختار جهاددانشگاهی که باعث این تحول شده عنوان کرد: این نهاد باوجودآن که در ابتدا با اولویت فرهنگ ایجاد شد، اما با پررنگ شدن انجام فعالیت‌های فناورانه در تلاش است محصولات و فناوری‌هایی تولید کند که باعث افزایش کیفیت زندگی مردم شود.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در این رابطه با ذکر مثالی از دو داروی گیاهی که در این مراسم رونمایی شدند اشاره کرد و گفت: مشکلات خواب، دیابت، چربی خون و آلزایمر از موضوعات اساسی جامعه بوده که با انجام بررسی جهاددانشگاهی و پژوهشکده گیاهان دارویی برای این حل این مشکل قدم برداشته است.

فتح الهی با تشکر از مسئولان وزارت بهداشت خواستار آن شد تا این دارو‌ها وارد چرخه تولید و به‌ویژه تجویز توسط اطبا شود و گفت: این‌یک تغییر نگرش است که با کمک وزارت بهداشت باید اتفاق بیفتد.

وی همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و بیان این‌که اقتصاد ما متکی بر منابع زیرزمینی است، ادامه داد: امروز در حوزه فناوری سرمایه‌گذاری زیادی انجام نمی‌شود درصورتی‌که جوهره تحول در اقتصاد باید توجه به فناوری باشد.

تولید ۳۸ فناوری و محصول در پژوهشکده گیاهان دارویی

در این مراسم  رضا غفار زادگان رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی نیز بابیان این‌که تاکنون ۳۸ فناوری و محصول در این پژوهشکده تولیدشده است، گفت: اکثر این فناوری‌ها و محصولات تولیدشده به بهره‌برداری رسیده‌اند و در نظر داریم در دهه فجر ۵ داروی گیاهی دامی، ۵ آفت‌کش گیاهی و ۶ مکمل ورزشی گیاه‌پایه را رونمایی و بهره‌برداری برسانیم.

او یکی از مهم‌ترین برنامه‌های پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی را تجاری‌سازی فناوری‌ها و محصولات به‌دست‌آمده دانست و افزود: در تلاشیم با همکاری بخش خصوصی، تجاری‌سازی فناوری‌های تولیدشده را به سرانجام برسانیم.

منبع :

2/4/2023 2:56:16 AM