فراشناخت چیست و تاثیر آن روی دانش آموزان کنکوری- فاطمه قدرتی

فراشناخت چیست و تاثیر آن روی دانش آموزان کنکوری- فاطمه قدرتی کانون فرهنگی آموزش قلم چی

فراشناخت چیست و تاثیر آن روی دانش آموزان کنکوری- فاطمه قدرتی

فاطمه قدرتی، رتبه 128 کنکور ریاضی، دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر 

  فراشناخت، به دانش فرد درباره خود و چگونگی کنترل آن گفته میشود. فراشناخت میتواند به درک بهتر، یادگیری بهتر، دستیابی به نتایج تحصیلی بهتر، گرفتن تصمیمات آگاهانه در زندگی کمک می کند.

فراشناخت تاثیر بسیار مهمی در سال کنکور من داشت و باعث شد اشکالات خود را متوجه شوم و بتوانم آن ها در زمان مناسب اصلاح کنم.

از اواخر سال یازدهم، دچار افت درصد در درس عربی شده بودم و این موضوع بسیار باعث افزایش استرس من شده بود زیرا تمرین ها و تست ها را می توانستم به طور کامل انجام دهم و از نظر مفهوم و زمان مشکلی نداشتم. پس از بررسی های فراوان متوجه شدم که باید کتاب کمک آموزشی رو عوض کنم و پس از جست و جو میان کتاب های کمک آموزشی، کتاب مناسب را تهیه کنم. این امر باعث شد در این درس پیشرفت زیادی کنم و بالاترین درصد من در کنکور به این درس اختصاص یافت.

اوایل سال دوازدهم در تست های درس فیزیک در دروس پایه (دهم و یازدهم) به مشکل خوردم و فکر می کردم که تست های آزمون های قلم چی برایم سخت شده اند و نمی توانستم درصد خوبی کسب کنم؛ ابتدا سعی کردم هر تستی که از کتاب کمک آموزشی پاسخ می دادم سه مرتبه تکرار کنم تا تسلطم را در مبحث های مختلف بالا ببرم. پس از چند هفته متوجه شدم که این روش جواب گو نیست و بهبودی در تراز این درس نداشته ام. پس از بررسی دوباره روی نحوه خواندن این درس و همچنین تحلیل دقیق تر این درس پس آزمون، پی بردم که به بعضی مفاهیم به درستی و به طور کامل نپرداخته ام و برای هر مبحث چندین مثال حل شده را بررسی کردم و در نتیجه تسلطم بر روی این درس افزایش یافت.

در اواخر سال کنکور و نزدیک به آزمون کنکور، تراز هایم ثابت مانده بود و نمی توانستم آن را افزایش بدهم در صورتی که پس از پاسخ دادن به کنکور های سال گذشته و پس از تخمین رتبه، نتیجه مطلوبی را کسب می کردم. در آزمون ها دقت کردم و متوجه شدم که اصلی ترین موضوع، مدیریت نکردن استرس است که باعث می شود نتوانم زمان را هم مدیریت کنم و چون در آزمون های کنکور که در خانه می دادم استرسی نداشتم، نتیجه مطلوب را هم کسب می کردم. در نتیجه راه کار هایی برای کاهش استرسم استفاده کردم و سعی کردم با صحبت کردن با دیگران و همچینین با خودم و امیدواری دادن به خودم توانستم اضطرابم را مهار کنم و در کنکور هم موفق شم.  فراشناخت این کمک را به دانش آموزان می کند که بتوانند اشکالات خود را پیدا کنند و راهی که مناسب خودشان هست را بیابند و به هدف دلخواه خود برسند.6/1/2023 1:49:55 AM
Menu