تحلیلی بر کتاب 15 آزمون طرح نو زیست‌شناسی

این مطلب را خانم ناهید محمدی، دبیر زیست از شهرستان گچساران در مورد کتاب 15 آزمون زیست طرح نو کانون نوشته‌اند. ایشان مادر امیرمهدی طاهری‌نژاد، رتبه‌ی 26 تجربی کنکور سال 99 هستند.

تحلیلی بر کتاب 15 آزمون طرح نو زیست‌شناسی


این مطلب را خانم ناهید محمدی، دبیر زیست از شهرستان گچساران در مورد کتاب 15 آزمون زیست طرح نو کانون نوشته‌اند. ایشان مادر امیرمهدی طاهری‌نژاد، رتبه‌ی 26 تجربی کنکور سال 99 هستند.

 

کتاب 15 آزمون طرح نو زیست‌شناسی به قلم امیررضا پاشاپور یگانه و نشر کانون فرهنگی آموزش کتابی است مشتمل بر 6 آزمون جمع‌بندی مقطع‌محور و 9 آزمون جامع در درس زیست‌شناسی که در آن سعی بر این شده است تا تمامی آزمون‌ها از نظر تعداد، سختی سؤالات، زمان پاسخ‌گویی و تیپ‌های تستی مطابق با کنکور باشند. 

مؤلف به خوبی توانسته با الگوگیری از طراحان کنکورهای سراسری سال‌های اخیر و به‌قولی با حفظ حال و هوای کنکورهای اخیر، آزمون‌هایی تمام تألیفی طرح کند که در آن سؤالات تکراری کنکور و آزمون‌های برنامه‌ای به‌چشم نمی‌خورد. در نتیجه تمام سؤالات برای دانش‌آموزان جدید هستند و این تازگی سؤالات به آن‌ها کمک می‌کند تا وضعیت فنی خود را در درس زیست‌شناسی به‌خوبی محک بزند. 

در 6 آزمون اول که حالت جمع‌بندی نیم‌سال به نیم‌سال دارند، طراح به صورت دقیق‌تری مباحث را بررسی کرده و به دانش‌آموز امکان جمع‌بندی پایه‌به‌پایه را داده است. سپس با ارائه‌ی 9 آزمون جامع به او کمک کرده تا بتواند نکات ترکیبی بین سه کتاب را در قالب آزمون‌دادن فرا بگیرد. 

درجه‌ی دشواری سؤالات در هر آزمون به‌خوبی تنظیم شده است تا هر آزمون بیش از حد سخت یا بیش از حد آسان نباشد. به‌علاوه تعداد انواع تیپ تست‌های به کار رفته در هر آزمون تطابق بسیار مناسبی با کنکور سراسری دارد. به‌طور مثال از سؤالات شمارشی (چندموردی) به تعداد مناسب در هر آزمون استفاده شده است. کیفیت تست‌ها مطلوب و استاندارد است و سعی شده است از پرداختن به نکاتی که ارزش کنکوری نداشته و صرفاً دانش‌آموز را اذیت می‌کنند پرهیز گردد. تعداد سؤالات شکل دار در هر آزمون، مطابق کنکور است. در هر آزمون درصد سؤالات سخت و متوسط و آسان به‌گونه‌ای تنظیم شده است تا بیشترین شباهت را به کنکور سراسری داشته باشد. پخش تست‌ها در سرفصل‌های کتاب درسی منطقی صورت گرفته و سعی شده است به مباحث و فصل‌های سخت‌تر و تست‌خیزتر اهمیت بیشتری داده شود. 

پاسخ‌نامه‌ی کتاب هر چهار گزینه‌ی تست‌ها را به صورت دقیق بررسی کرده و در صورت لزوم سعی کرده با آوردن شکل و متن کتاب درسی در لا‌به‌لای پاسخ‌ها دانش‌آموز را به خوبی به کتاب درسی ارجاع بدهد و نکته‌ی کنکوری را با ابزاری که کتاب درسی در اختیارش گذاشته به دانش‌‌آموز آموزش دهد. 

اما این سؤال پیش می‌آید که چه زمان، به چه منظور و چگونه از این کتاب استفاده کنیم؟ 

این کتاب مخصوص دانش‌آموزان کنکوری است. به این علت که حالت جمع‌بندی دارد و تمام آزمون‌ها حاوی سؤالات ترکیبی هستند. از این رو دانش‌آموزان پایه‌ی دوازدهم و کنکوری می‌توانند برای جمع‌بندی جامع درس زیست‌شناسی آن هم به کمک تست و در قالب آزمون از این کتاب بهره ببرند. این کتاب برای مرور زیست‌شناسی در نزدیکی کنکور و تقویت مهارت آزمون‌دادن در این درس مفید است. به‌طوری که دانش‌آموز می‌تواند با بهره بردن از 9 آزمون جامع این کتاب برای درس زیست‌شناسی خود، استراتژی مناسبی برای حل سؤالات سر جلسه‌ی ‌کنکور اتخاذ کند. 

مطلب مهم دیگر، نحوه‌ی استفاده از کتاب است. ابتدا دانش‌آموز باید در یک مکان آرام و خلوت قرار گیرد و از نظر جسمانی و تغذیه‌ای خود را در سطح مطلوبی قرار دهد؛ به‌گونه‌ای که خیلی سیر یا گرسنه نباشد. از یک ساعت مچی برای کنترل زمان مجاز (36 دقیقه برای هر آزمون) استفاده کند و همه‌ی شرایط لازم برای کنکور را رعایت کند. در پایان آزمون پس از یک استراحت کوتاه به تحلیل دقیق سؤالات و یادداشت نکات فرا گرفته بپردازد و سپس درصدگیری کند. توجه شود که در مضیقه‌ی کمبود زمان قرار گرفتن از الزامات پاسخ‌گویی به این کتاب و کتاب‌های آزمون محور است تا دانش‌آموز ذهن و دقت خود را برای روز کنکور آماده کند. در نتیجه تست‌ها و آزمون‌های این کتاب نه به صورت آموزشی بلکه باید به صورت زمان‌دار پاسخ داده شوند. به‌علاوه دقت کنید که 36 دقیقه زمان پیشنهادی مؤلف و طراحان کنکور سراسری برای پاسخ به این 50 سؤال است و ممکن است برای این تعداد سؤال زمانی کافی نباشد، اما تمرین کردن پاسخ‌گویی به سؤالات در این زمان اندک اهمیت فراوانی دارد.