سنجشگری در تفکر - منطق - نکات درسی - مهرشاد ایمانی نسب

سلام به دوستان عزیز ! در این مطلب می‌خواهیم نکات و مطالب مهم درس دهم منطق را با هم بررسی و مطالعه کنیم . امیدواریم مطالب بیان شده ، شما را در یادگیری بهتر این درس ، یاری کند .

سنجشگری در تفکر - منطق - نکات درسی - مهرشاد ایمانی نسب

سلام دوستان عزیز ! 

در این مطلب می خواهیم نکات و مطالب مهم درس دهم منطق را با هم بررسی و مطالعه کنیم .

امیدواریم مطالب بیان شده ، شما را در یادگیری بهتر این درس ، یاری کند .


 انواع خطاهای ذهنی 

1 )  خطاهای صوری : خطاهای ناشی از به کار بردن استدلال های نامعتبر

2 ) خطاهای غیر صوری : خطاهای ناشی از به کار بردن مقدمات غلط و خطاهای ناشی از عوامل روانی تفاوت های میان متفکر نقاد و غیرنقاد 

1 ) جدی گرفتن فرایند تفکر  2 ) توجه آگاهانه به تفکر   3 ) پرسیدن سوالات درست و به جا


 

بار ارزشی کلمات : کلمات و الفاظی که در زندگی روزمره به کار می بریم ، دارای بارهای ارزشی متفاوتی هستند که شامل بار مثبت ، بار منفی ، بار خنثی است . به کار بردن اشتباهی یا عمدی کلماتی که دارای بار ارزشی متفاوتی هستند ، می تواند منشا خطای اندیشه ای باشد که به آن ، مغالطه بار ارزشی کلمات می گویند .مغالطه در اثر عوامل روانی : در این نوع مغالطات ، با استفاده از احساسات و تاثیر عوامل روانی ، نوعی فریب کاری و مغالطه صورت می گیرد . عوامل روانی مانند تملق ، ترس ، تطمیع و . . . از ابزارهای فریب هستند . البته توجه داشته باشید که اگر گوینده در ابتدا دلایل منطقی سخن خود را بیان کند و سپس از عوامل روانی جهت اقناع شنوندگان استفاده کند ، دچار مغالطه نشده است .


 انواع مغالطه های در اثر عوامل روانی 

1 ) مغالطه مسموم کردن چاه    2 ) مغالطه تله گذاری    3 ) مغالطه توسل به احساسات    4 ) مغالطه بزرگ نمایی و کوچک نماییدر این نوع مغالطه ، فرد مغالطه گر بدون ذکر دلیل ، تنها ویژگی های نامناسبی را به یک نظریه یا پیروان آن نسبت می دهد تا کسی جرأت نکند به آن نظر توجه کند یا آن را بپذیرد . مثال : هر انسانی به جز افراد خشن و بی ذوق تشخیص می دهد که برای رشد فکری و ذهنی ، خواندن مداوم رمان ضروری است .این مغالطه ، در نقطه مقابل و مخالف مغالطه اول است . در این نوع مغالطه ، صفات مثبت و مناسبی به نظریه ای باطل یا معتقدان به آن نسبت داده می شود و برای افراد تله می گذارد تا آن نظریه را بپذیرند.در اصطلاح عامیانه به این مغالطه (( هندوانه زیر بغل کسی گذاشتن )) می گویند . مثال : جز انسان های مظلوم و پاک دل ، کسی با عقیده ما موافقت نمی کند .در این نوع مغالطه ، بدون ذکر دلیل معتبر از احساسات و عواطف افراد سوء استفاده می شود . عباراتی مانند تملق و چاپلوسی ، تطمیع ، تهدید ، ترس ، ترحم و . . . به این مغالطه اشاره دارند . مثال : اگر برادر من با پسر همسایه دعوا کرده است ، حتما حق با برادر من است .در این نوع مغالطه ، با بزرگ نمایی به دنبال تایید نظری هستیم یا با کوچک نمایی به دنبال مخفی کردن حقیقتی هستیم . مثال : همه مقالات علمی او به اندازه یک کتاب 300 صفحه ای هم نیست !!! در حالی که دوست من پنج کتاب رمان 500 صفحه ای نوشته است .


 دو تست برای تثبیت مطلب 


به ترتیب (( تمجید ، تهمت ، تبلیغ و تطمیع )) در کدام مغالطه ها کاربرد دارند ؟

1 ) تله گذاری- مسموم کردن چاه – بزرگ نمایی – توسل به احساسات           

2 ) مسموم کردن چاه – تله گذاری – بزرگ نمایی – توسل به احساسات

3 ) تله گذاری – مسموم کردن چاه – توسل به احساسات – کوچک نمایی     

4 ) توسل به احساسات – مسموم کردن چاه – کوچک نمایی – تله گذاری


در کدام گزینه نوع مغالطه نادرست مشخص شده است ؟

1 ) فردی می گوید : هر انسان منطقی ، به راحتی متوجه نادرست بودن حرف های این شخص می شود . (( تله گذاری ))

2 ) راننده ای می گوید : عجله دارم ، من که همه روز نمی توانم پشت چراغ قرمز منتظر بمانم . (( بزرگ نمایی )) 

3 ) یک موسسه اعتباری بدون مجوز برای جذب سرمایه های مردم وعده بهره بیشتر می دهد . (( توسل به احساسات )) 

4 ) خواهی نشوی رسوا ، همرنگ جماعت شو . (( مسموم کردن چاه )) برای ارتباط با رتبه برتر ها و همچنین دریافت مطالب بیشتر ، به صفحه زیر وارد شوید :


برای دریافت مطلب با کیفیت بهتر ، میتوانید فایل پی دی اف را دانلود کنید . 

تهیه کننده : مهرشاد ایمانی نسب - رتبه 57 کشوری کنکور انسانی 1400

سپاس از توجه شما 🌹


برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )