سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 22 اسفند 99 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 22 اسفند 99 را در ادامه مشاهده کنید..

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 22 اسفند 99 + فایل صوتی

چکیده ای از سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 22 اسفند 99  را در ادامه مطالعه کنید.

فایل صوتی را در قسمت فایل های ضمیمه دانلود کنید.


امروز آخرین آزمون سال 99 را برگزار کردیم.

موضوعات جلسه:

سوال های دسته دوم و آزمون امروز

کلاس های نوروز: 5 نوع کلاس برای 5 نوع سلیقه

پاسخ به سوالات پیرامون دوران طلایی نوروز

موضوع آزمون 22 اسفند

با توجه به گستردگی تعداد دانش آموزان کانون که در تمام نقاط کشور هستند و هم چنین گستردگی نحوه آزمون دادن دانش آموزان در نقاط مختلف (آزمون ها در برخی از مراکز حضوری، در برخی فقط آنلاین، در برخی در مدارس و در برخی در منزل برگزار می شود.)

درواقع کانون طیف گسترده ای را هم به لحاظ جغرافیایی در بر دارد هم به لحاظ وضعیت کرونایی تنوع روش های آزمون دادن در کانون مطرح است به طور مثال در آزمون امروز در 80 شهر دانش آموزان به صورت حضوری امتحان دادند. نوع دانش آموزان هم متفاوت هستند. متناسب با این قضیه در برنامه ای که ما در نظر گرفته ایم سعی شده تا این تنوع پوشش داده شود.

ما حتی وقتی یک سوال یک سوال سوالات آزمون ها را در سایت قرار می دهیم باز هم نمی توانیم به طور کامل جلوی تقلب را بگیریم.

در سراسر جهان همه با موضوع تقلب مواجه هستند، تقلب در ایام کرونا نیز مانند کرونا موضوع جهانی است.

وقتی که دفترچه را ارائه می کنیم به دلیل محدودیت های کرونایی مجبوریم کمی زودتر ارسال کنیم و شما تصور کنید در بیش از 400 نمایندگی کانون در هزاران مرکز این دفترچه های سوال توزیع می شود و کافی است در یک مورد یا بیشتر دفترچه ای به دست متقلب ها برسد. اگر سخت گیری های سال های قبل را داشتیم دسترسی را به حداقل می رساندیم ولی وقتی یک تعداد حضوری امتحان می دهند و ما باید به آن ها دفترچه کاغذی ارائه کنیم امکان تقلب مجدد وجود دارد. اگر فایل pdf را هم در همان ساعات اولیه آزمون در اختیار شما قرار دهیم ممکن است برخی از دانش آموزان به هم اطلاع رسانی کنند و مشارکتی پاسخ دهند. یکی از روش هایی که در برخی از دانش آموزان برای امتحانات مدارس استفاده می کنند و تقلب است این است که در چنین شرایطی هر کدام یک قسمت را جواب می دهند پس حتی اگر در همان روز هم فایل را ارائه کنیم باز امکان تقلب هست. همه دانش آموزان به ابزارهای سطح بالا دسترسی ندارند. ما برای این که طیف گسترده ای از بچه ها بتوانند استفاده کنند امکان pdf را در نظر گرفته ایم.

از این آزمون سوال های دسته دوم را مطرح کردیم و برنامه های مفصلی داریم برای دانش آموزان بدون غیبت یا یک غیبت و اگر هم بیشتر از یک غیبت داشت کسی ولی خیلی جدی بود آزمون های ویژه جایزه برای آن ها در نظر می گیریم. در رشته تجربی از ترازهای بالای 7000 فقط 9 نفر به آزمون دسته دوم پاسخ ندادند یعنی 2% دانش آموزان با تراز بالای 7000. حدود 18% دانش آموزان با تراز بین 6000 تا 7000 به این سوالات پاسخ ندادند و در رشته ریاضی حتی یک نفر بالای 7000 نداشتیم که به این سوالات پاسخ ندهد. در رشته انسانی 60 نفر پاسخ ندادند یعنی 80% دانش آموزان با تراز بالای 7000 به سوالات دسته دوم پاسخ دادند. هر چقدر به ترازهای پایین می آییم تعداد کسانی که به سوال های دسته دوم پاسخ نداده اند کمتر شده است. همان طور که مشاهده می کنید. همان طور که مشاهده می کنید وضعیت شرکت دانش آموزان در پاسخ دادن به سوالات دسته دوم هم مثل حضور در آزمون است. دانش آموزان جدی تر و قهرمانان پیشرفت غیبت نمی کنند. ما برای تهیه و ارائه سوالات دسته دوم هم مشکل حتما داشتیم ولی در تلاشیم یک راه حل جامع داشته باشیم برای تمام دانش آموزان با تمام شرایط مختلف.

یکی دیگر از کارهای ما در نظر گرفتن چندین پردازش است. در هر صورت این فضا را برای دانش آموزان در نظر گرفته ایم که همه آزمون دهند .

همه که مشکل ابزار و اینترنت ندارند. این دانش آموز وقتی برایشان 5 ساعت در نظر می گیریم 1 الی 2 ساعت زمان بیشتری دارید ممکن است نتیجه بهتری از حالت زمان استاندارد کسب کند. درصد تقلب زیاد نیست ولی برای کسانی که سالم آزمون می دهند آزاردهنده است. کسانی که تقلب می کنند باید قانع شوند که به صلاح خودشان است که نمره واقعی خودشان را داشته باشند تا این که نتایج کارنامه های خودشان را بی ارزش کنند و هزینه ای را هم که پدر و مادر آن ها صرف آزمون آن ها  کرده اند را هم هدر دهند. یک دلیل این که برخی تقلب می کنند این است که از سرزنش پدر یا مادر یا دیگران ترس دارند و دیگران اغلب از آن ها توقع زیادی دارند.

در هر صورت باید این دانش آموزان به این نقطه برسند که بگویند من انگیزه تقلب ندارم و ما تا زمانی که دانش آموزان به این باور برسند تلاش می کنیم آن ها را آگاه و متقاعد کنیم.

کسانی که تقلب نکرده اند وقتی کارنامه و جزوه هوشمندشان را دریافت می کنند کارنامه دقیقی دارند و می توانند از این ابزارها درست استفاده کنند چون این کارنامه مشخص کننده وضعیت خودشان است.

در 14 فروردین یک آزمون بسیار عالی از درس های عمومی به صورت رایگان در نظر گرفته ایم ولی هنوز برخی ثبت نام نکرده اند. کسانی که انگیزه بیشتری دارند در آزمون ها حضور دارند و در این آزمون هم ثبت نام کرده اند.

ما تعداد جهش ترازی ها را هم می گوییم. در این آزمون جهش ترازی ها در رشته تجربی 286 نفر بود درحالی که در آزمون 8 اسفند 2389 نفر جهش تراز داشتند. در رشته ریاضی در آزمون 22 بهمن 126 نفر و در آزمون 8 اسفند 94 نفر و در آزمون امروز 76 نفر جهش تراز داشتند. در رشته انسانی از 465 نفر در آزمون 22 بهمن به 128 در آزمون 8 اسفند کاهش پیدا کرد و در آزمون امروز به 92 نفر رسید. بیشترین رقابت در تجربی است و روند خیلی عالی شده و جهش غیرعادی تراز کاهش پیدا کرده با همین روش که دانش آموزان می دادند باید به تعدادی سوال دسته دوم پاسخ دهند و نتیجه دو آزمون  آن ها با هم مقایسه خواهند شد. در رشته انسانی ها به یک پنجم کاهش پیدا کرده است. در رشته هنر تعداد جهش ترازی ها با ثبات است و 4 و 6 و 3 بوده. برخی می گفتند زودتر اطلاع رسانی می کردید. ما چندین پیامک ارسال کردیم شما باید حتما شماره ها را صحیح وارد کنید. در سایت کانون گذاشتیم در اپ کانون هم مطرح کردیم. اپ کانونی ها را حتما نصب کنید. در ضمن صحیح نمی دانستیم اطلاعات این آزمون دسته دوم را بگوییم، خود دانش آموزان هم استقبال می کردند از این که نوع سوالات مشخص نشود تا برخی از دانش آموزان به فکر تقلب نباشند. در هر صورت عادی شد. متن اطلاعیه ها را دقیق بخوانید و تمام اطلاعات در اطلاعیه اول با دقت قید کرده بودیم. در آزمون های بعدی هم 20 الی 30 سوال امتحان می دهید و باید اختلاف معقولی باشد و این سبب می شود انگیزه دانش آموزان برای سالم آزمون دادن بیشتر می شود.

موضوع عید نوروز و 5 نوع کلاس برای 5 نوع سلیقه

دسته اول- اردوهای نوروزی با مدیریت دکتر خوش کیش برگزار می شود و هم کنکوری ها هم پایه می توانند شرکت کنند. 20% این کلاس ها برای دانش آموزان بورسیه رایگان است.

دسته دوم- کلاس های دیگر با رتبه های برتر کنکور 99 است و دانش آموزان می توانند در آن ثبت می کنند و با نظارت آقای اردوان دهبوده برگزار می شود که از دانشجویان برتر بودند و عضو هیات علمی هستند. بورسیه سهمیه رایگان شرکت کردن هم برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

دسته سوم- کلاس های صبح زود است که قبلا با شیمی توسط دکتر شفیعی شروع شد و الان برای زیست توسط آقای روزبهانی و برای درس های ریاضی و فیزیک برگزار خواهد شد.

دسته چهارم- کلاسی است که در آن پشتیبان های علمی تدریس می کنند و در آن تدریس و مشاوره با پشتیبان خودتان است و روی جزوه هوشمند یا اشتباهات متداول کار کند.

دسته پنجم- برنامه پلکان، برنامه ای که خیلی از آن استقبال شد، این برنامه تا 22 اسفند رایگان بود با مدیریت تاج فرد و آقای جعفری که از نخبگان جامعه علمی هستند برگزار می شود و قسمتی که مربوط به نیم سال دوم است کماکان رایگان است. قسمت مربوط به نیم سال اول و پایه را با هزینه مختصر می توانید استفاده کنید به طور مثال برای هر آزمون فروردین 70 هزار تومان و برای ثبت نام هر دو آزمون با هم فقط 100 هزار تومان می پردازید.


پاسخ کاظم قلم چی به سوالات دانش آموزان :

محمد مهیار کرمی: چرا سوال های عمومی کانون 20 تاست ولی در کنکور 25 تا؟

کاظم قلم چی: ما همیشه شبیه سازی نمی کنیم، تعداد سوال ها در آزمون ها لزوما در تمام آزمون ها مطابق کنکور نیست و در آزمون های آنلاین زمان آزمون حداقل یک ساعت و ربع بیشتر است. این که 20 سوال گذاشته ایم دلایل متعددی دارد از جمله این که ضریب آن 10 باشد و اشتباهی در طراحی سوال نباشد، در آزمون های ابتدایی سال که نقش آموزشی دارند تعداد سوالات کمتر است.

آزمون 7 فروردین را در یک زمان دیگر نمی گذارید؟

کاظم قلم چی: در سال های اول تاسیس کانون ما می خواستیم فقط دانش آموزان جدی در عید شرکت کنند و در آن سال ها (سال های 72 الی 76) اولین آزمون را 2 فروردین برگزار می کردیم و می دیدیم درصد غیبت کمتر است شما اگر منتظر باشید همه درس ها را یاد بگیرید این اتفاق نمی افتد حتی همان رتبه های 1 هم هنوز برخی از قسمت ها را نخوانده اند، باید دائم بهتر شوید هر چقدر رسیدید بخوانید باقی را به مرور در ایستگاه های جبرانی و آزمون های جمع بندی کامل کنید.


فائز الماسی: آیا می توانیم از کتاب جمع بندی که قبلا تهیه کردیم در نوروز استفاده کنیم؟

کاظم قلم چی: بله حتما. هم از کتاب نوروز هم از این کتاب می توانید در نوروز استفاده کنید.

 

اسماعیل محمدی: جزوه هوشمند را توصیه می کنید چه زمان هایی استفاده کنیم؟

کاظم قلم چی: جزوه هوشمند ویژه خود شماست، اشتباهات خودتان را طبقه بندی کرده است، سوالات نزده خودتان را طبقه بندی کرده است و شما مثلا می توانید در سوالات نزده آسان ها را کار کنید من پیشنهادم این است که هر مبحثی را که می خوانید همان زمان که آن قسمت ها را می خوانید، یک سر به این جزوه بزنید و روی آن هایی که اشتباه کرده اید مسلط شوید. پس متناسب با برنامه درسی از جزوه هوشمند استفاده کنید و یادگیری های ناقص خودتان را کامل کنید.


محمد محمدی: برای آزمون بعد آیا به روش جمع بندی 3 روز یکبار، جمع بندی کنیم؟

کاظم قلم چی: این یک روشی است برای دوران جمع بندی و می توانید آن را با کتاب نوروز تست کنید و در سایت هم می توانید نتایج خودتان را وارد کنید و تراز هم بگیرید و بسته به شرایط خودتان 2 یا 3 روز یکبار آن را اجرا کنید. البته ما الان توضیه غالبمان الان نیست.

ر. ف: به نظر شما نباید در ترازهای بالاتر تقلب شود؟ دانش آموزان به هر طریق می خواهند ترازشان بیشتر شود.

کاظم قلم چی: هوشمندانه ترین تقلب را ترازهای بالاتر انجام می دهند، تقلب اغلب برای کسانی است که مردم از آن ها بیشتر انتظار دارند و به خاطر توقع دیگران، بیشتر در معرض این وسوسه هستند. مثلا می بینید کسی کلی نگران است و می گوید بلد نیستم ولی امتحان که می دهد 20 می شود. جالب است بدانید که برمبنای یک تحقیق علمی گسترده جهانی، کسانی که تقلب نمی کنند شجاع تر هستند. در صورتی که اغلب مردم فکر می کنند کسانی که تقلب می کنند شجاع تر هستند. این را باید به دانش آموزان یاد داد که نتیجه درست خودشان ارزشمندتر است از نتیجه نادرست آن ها با تقلب که نتیجه کارنامه ها را هم خراب می کند این را شما هم به دوستانتان بگویید.


محمدرضا شیرازی پور: مزیت آزمون 14فروردین چیست؟

کاظم قلم چی: دانش آموزان اغلب به درس های عمومی کم توجهی می کنند و لازم است که بعد نوروز توجه به درس های عمومی که زودبازده هستند بیشتر شود بنابراین ما استارت را از 14 فروردین زده ایم و ادامه می دهیم در جمع بندی هم به نهایت می رسانیم.


جزوه هوشمند را چگونه تهیه کنیم؟

کاظم قلم چی: می توانید تا 22 اسفند در سایت کانون که آدرس ثبت سفارش در یکی از بنرهای سایت است انجام دهید. آقای معافی که مسئول این جزوه ها هستند گفته بودند تا 19 اسفند تهیه کنید ولی می توانید تا 22 اسفند هم سفارش دهید به پشتیبان خودتان بگویید و یا از طریق سایت سفارش دهید و امیدوارم در این ایام باقی مانده از طریق پست به دست شما برسد.


علی: چرا سوال ها را جدا جدا می گذارید (مثلا حسابان و گسسته) در کنکور همه با هم تحت عنوان ریاضی هستند.

کاظم قلم چی: چون شما متوجه شوید وضعیت شما در هر مبحث چگونه است. تجمعی ها را در آزمون های جامع ارائه می دهیم.


آیدین نصیری: پیشرفت تراز در هر آزمون چقدر باشد خوب است؟

کاظم قلم چی: روی چند از ده تمرکز کنید بیشتر تا تراز. تراز شما باید حتما بالا و پایین داشته باشد اگر چند آزمون تراز شما بهتر شود نشان دهنده این است که شاید تقلب می کنید. ممکن است در آزمون عید به این دلیل که خیلی از دانش آموزان غیبت می کنند با این که چند از ده شما رشد کند تراز شما افت کند. روی چند از ده هدف گذاری کنید بهتر از تراز است و بدانید حتما گاهی تراز شما بهتر و گاهی بدتر می شود. کارنامه پروژه ای خودتان را ببینید وضعیت خودتان را در هر پروژه بررسی کنید در لیگ های برتر هم ممکن است یک تیم در یک بازی ببازد ولی در فصل ببرد. شما باید مجموع پروژه را ببینید نه یک آزمون را.


محمد: نمی شود برای کسانی که مایل هستند کل سوالات آزمون کانون را زمان دار بگذارید؟

کاظم قلم چی: هیچ جایی را مثل کانون پیدا نمی کنید با این گستردگی هم از لحاظ تنوع جغرافیایی و هم از لحاظ تنوع برگزاری آزمون براساس محدودیت های کرونایی. به ایده شما هم فکر می کنیم برای جایزه ای که طراحی اولیه آن انجام شده است. البته برای کسانی که بی غیبت یا کم غیبت هستند و کسانی هم که جدی هستند و می توانند تقاضا کنند.


آیا برای دانش آموزان بورسیه جزوه هوشمند رایگان است؟

کاظم قلم چی: درصدی از این ها رایگان است. با تلفن کانون با خانم آقچه لی مسئول بورسیه تماس بگیرید 0216463 درصدی برای بورسیه برای کسانی که مثل شما جدی هستند رایگان در نظر گرفته می شود.


امیدوارم تلاش برای دوران نوروز را از همین فردا شروع کنید

موفق و سربلند و پیروز باشید.

سخنران: کاظم قلم چی

22 اسفند 99

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

فایل صوتی سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 22 اسفند 99 (کنکوری ها)