سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 8 اسفند 99 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 8 اسفند 99 در مقاله زیر آمده است:

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 8 اسفند 99 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 8 اسفند 99 در مقاله زیر آمده است:

فایل صوتی را در قسمت فایل های ضمیمه دانلود کنید

در قسمت سوال ها، خیلی از دانش آموزان در مورد مقایسه ترازها سوال کرده بودند و اشاره کرده بودند که ممکن است به دلیل تقلب یا امتحان دادن در منزل، ترازها واقعی نباشد. ما ترازها را به صورت مقایسه در کنار هم آورده ایم، در زمانیکه کرونا نبود و زمان کرونا، وقتی مجموع آزمون ها را در نظر بگیریم در سال 99 و 98 در شرایط یکسان می بینیم که تفاوت معنی داری بین آن ها وجود ندارد. البته ما از زمانی که آزمون ها در شرایط کرونا برگزار شد یک نسخه دوم تراز هم ارائه می دادیم ولی تفاوت چندانی ندارند.

تابلو نوروزی

سکو مقایسه

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید دوران طلایی نوروز است برای این که از این ایام بیشترین بهره را بگیرید کانون ابزارهایی را اختیار شما قرار داده است که یکی از آن ها تابلو نوروز است. قرار است شما در تابلو نوروز قسمت سکو مقایسه را پر کنید. چند از ده شما در آزمون 4 مهر و 10 بهمن مشخص است و براساس آن ها شما می توانید برای آزمون 7 فروردین هدف گذاری کنید. ما به شما نگفتیم ترازها را مقایسه کنید بلکه تاکید به مقایسه چند از ده داریم چون در آزمون های خاص و از فروردین به بعد دانش آموزان جدی تر باقی می مانند و در آزمون ها شرکت می کنند. در آزمون های بعد از عید، درصد شرکت کنندگان ترازهای بالاتر بیشتر است درنتیجه با این که شما بیشتر درس خوانده اید و ممکن است با این که چند از ده شما حتی در درسی بیشتر شده باشد ولی تراز شما افت کند به همین دلیل از شما خواسته ایم چند از ده را مقایسه کنید. چند از ده واقعی تر است.

فایل گرافیکی تابلو نوروزی در سایت کانون در اختیار شماست و نسخه چاپی آن نیز به زودی به نمایندگی ها ارسال می شود و دانش آموزان کانونی حتی غیرکانونی می توانند آن را دریافت کنند. نام آن را تابلو نوروز در نظر گرفته ایم چون قرار است شما در قسمت درس ها (ستون اول) و همین طور مبحث ها (ستون دوم)، براساس کارنامه 5 نوع درس، تابلو را با 4 رنگ، رنگ آمیزی کنید.

آبی: درس ها و مبحث هایی که در آن ها وضعیت شما خیلی خوب است (نقاط قوت پایدار).

سبز: وضعیت خوب (نقاط قوت و تلنگری)

زرد: وضعیت متوسط (درس ها و مباحث زیگزاگی و نوسانی)

قرمز: درس ها و مباحث نیاز به تلاش بیشتر

ستون بعدی تصمیم گیری است و برای آن سه قسمت مشخص کرده ایم: مرور و رفع اشکال می کنید یا مطالعه کامل خواهید داشت یا اصلا مطالعه نمی کنید. دقت کنید که زمان عید محدود است و شما باید برای هر درس و مبحث تصمیم بگیرید کدامیک از این موارد را انجام خواهید داد و این تصمیم گیری جزء مهارت های بالای شناختی است. ابتدا نیاز است وضعیت خودتان را داوری کنید تا ببینید شما در این مبحث چگونه هستید. سپس مشخص کنید کدام ها را کامل بخوانید، کدام ها را مرور کنید و کدام ها را اصلا در نوروز نخوانید.

منابع نوروز:

تعداد سوال ها را هم از کتاب نوروز برای شما نوشته ایم و چون نظام جدید است میانگین تعداد سوال دو سال اخیر را آورده ایم. در ایام نوروز، کتاب نوروز منبع اصلی شماست؛ درست است که مباحث تکراری را باید در نوروز بخوانید ولی بهتر است نوع سوالات شما جدید باشند و برای این منظور کتاب نوروز را که شامل10 آزمون است تهیه کنید. هم چنین از کتاب های آبی، تعداد پیمانه ها را هم مشخص کرده ایم. تعداد پیمانه ها در کتاب آبی ارتباط دارد با اهمیت آن مباحث در کنکور. درکل شما تصمیم می گیرید چه تعداد سوال می خواهید تمرین کنید و بهتر است از سوال های نشان دار تمرین کنید. از کتاب جمع بندی هم می توانید استفاده کنید. کتاب زرد عمومی و جزوه هوشمند هم از دیگر منابع نوروز هستند. شما هم چنین می توانید از جعبه ابزار کارنامه به ویژه کارنامه 5 نوع درس و فلش کارت ها هم استفاده کنید. تابلو نوروزی به شما کمک می کند تا ذهن شما منظم شود. امسال منابع متعددی را در اختیار شما قرار داده ایم.

قسمت ساعت مطالعه

برای تکمیل این قسمت باید سراغ دفتر برنامه ریزی خودتان بروید (ببینید به طور متوسط در دو هفته در گذشته چند ساعت می خواندید.)، شما هم چنین می توانید اگر تا الان دفتر برنامه ریزی را تکمیل نکرده اید آن را تا عید (دو هفته فرصت دارید) پرکنید تا بتوانید تخمین درستی از وضعیت خودتان داشته باشید. باید تعداد ساعاتی را که می توانید از 22 اسفند تا عید درس بخوانید را مشخص کنید. از 22 اسفند تا اولین آزمون عید شما تقریبا 15 روز زمان دارید و اگر در این مدت روزی 10 ساعت درس بخوانید در مجموع 150 ساعت می شود و باید این تعداد ساعت را بین درس های مختلف تقسیم کنید. فکر نکنید زمان شما تا 7 فروردین بی انتهاست. باید ببینید از گذشته تاکنون چقدر درس خوانده اید از روی دفتر برنامه ریزی سپس ببینید چقدر سخت کوش  جدی هستید و متناسب با آن پیش بینی کنید و این پیش بینی هم باید واقعی باشد، هدفی که دور از دسترس باشد نشانه بلندپروازی نیست، نشانه نادانی است. بعد از اجرا هم، آن را در قسمت اجرا وارد می کنید و پیش بینی و اجرا خودتان را با هم مقایسه می کنید.

پلکان نوروزی کاری جدید از کانون

نوع اول: کلاس های نوروزی در تهران به صورت آنلاین در سه هفته متوالی برگزار می شود که منطبق با برنامه نوروز است:

از 22 اسفند تا عید (5 روز) تمرکز روی مباحث دهم

هفته اول فروردین (5 روز) تمرکز روی مباحث یازدهم

از 14 فروردین تا قبل از 20 فروردین (5 روز) تمرکز روی مباحث دوازدهم

نوع دوم: کلاس های رتبه های برتر

اطلاعات این کلاس ها در سایت کانون ارائه شده است.

نوع سوم کلاس هایی است که خود نمایندگی هایی که آموزشگاه دارند برگزار می کنند.

امکان چهارم: کسانی که بدون غیبت بودند به صورت میهمان می توانند در کلاس های 400 پشتیبان تهران شرکت کنند و به آن ها پیامک زده شد. شما هم چنین می توانید با تهیه جزوه هوشمند از پشتیبان خودتان کمک بگیرید و از او بخواهید روی آن سوال ها با شما رفع اشکال کند.

یک کار جدیدی که در 14 روز آینده ارائه می شود پلکان برای کنکوری هاست. در این پلکان 1000 سوال سطح بندی شده ارائه شده است. دانش آموزان اگر از هر پایه 10 کتاب هم داشته باشند برای سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم می شود 30 کتاب. در اپ پلکان می بینید 10 پله وجود دارد از ساده تا دشوار. 3 سوال ساده 4 سوال متوسط و 3 سوال دشوار. 9 تا 23 اسفند استفاده از این اپ رایگان است. اگر از فردا تا 22 اسفند استفاده کنید در 15 اسفند یک جزوه رایگان دریافت می کنید.

...........................................................

پرسش و پاسخ:

سوال رضا ویسی نیا: آیا با حذف مطالب موافق هستید؟

کاظم قلم چی: تا دوران جمع بندی با حذف کامل مطالب موافق نیستم. شما می توانید کمرنگ تر بخوانید و یک یا دو سوال از آن مبحث را پاسخ دهید ولی در دوران جمع بندی ممکن است این تصمیم را بگیرید. در تابلو نوروز هم سه ستون داشتیم (مرور، مطالعه کامل، اصلا نخواندن مبحثی) به دو دلیل می توانید یک مبحث را نخوانید یا خیلی مسلط هستید یا کاملا می دانید که آن مبحث را اصلا نخوانده اید و بلد نیستید. در دوران طلایی نوروز باید اولویت بندی کنید و اولویت ها را درست تشخیص دهید. یکی از ویژگی های نوابع قدرت تشخیص اولویت هاست. وضعیت هر مبحث و درس خودتان را مشخص و تصمیم بگیرید ولی فعلا با حذف مباحث موافق نیستم.


سوال بهداد سلیمانی: برنامه شما برای کسانی که پایه ضعیفی دارند چیست؟

کاظم قلم چی: برنامه کانون برای همه است فقط آن را شخصی سازی می کنید شما هم برای نوروز برای خودتان آن را شخصی سازی می کنید اگر خودتان خیلی بلد نیستید از دیگران کمک بگیرید. این سومین ایستگاه جبرانی است (7 فروردین). باز هم اگر نرسیدید ایستگاه جبرانی داریم. آن قسمت هایی را که می توانید خودتان را برسانید با کارنامه بازیابی و جزوه هوشمند برسانید اگر تشخیص در قسمت هایی برای شما مشکل بود از دیگران کمک بگیرید .


سوال شبنم کاووسی: در این دوران کیفیت یا کمیت مطالعه مهم تر است؟

کاظم قلم چی: اولویت اول با کمیت است، این دوگانه درستی نیست اول باید زیاد بخوانید بعد خوب. برخی که می خواهند تنبلی کنند و درس بخوانند می گویند من با کیفیت می خوانم و اغلب این موضوع را مطرح می کنند. شما هیچ شخص توانمندی را نمی بینید که زحمت نکشیده باشد و موفق شود. حتی کسانی که می گویند درس نمی خوانند ولی ترازشان خوب است ممکن است به این دلیل باشد که پایه علمی قوی داشته اند قبلا زیاد زحمت کشیده اند یا  پدر مادر خوب و پیگیری داشته اند که به درس خواندن تشویقشان کرده اند. حتی اگر آن ها هم نخوانند باز افت می کنند. تا وقتی شاداب هستید بخوانید، توانایی هر کسی محدود است و باید آن را تشخیص دهد. کسی که زیاد می خواند کیفیت را هم پیدا می کند. ببینید خودتان در کدام درس ها نمره های بهتری کسب کرده اید و روش های خودتان را کشف کنید. روش های برترها را هم در سایت و اینستای کانون ارائه شده است ولی شما اول از درس های قوی خودتان روش های موفق خودتان را کشف کنید.


سوال محمود قرچه پور: روش برنامه ریزی برای دوران طلایی نوروز چطوری است؟

کاظم قلم چی: دفتر برنامه ریزی و تابلو را براساس کارنامه 5 نوع درس و کارنامه مبحثی تکمیل کنید و تشخیص دهید کدام ها را باید بیشتر بخوانید اگر تابلو را تکمیل کنید برنامه ریزی شما کامل شده. نیم ساعت یا یک ساعت همین امروز روی آن زمان بگذارید.


سوال کوثر مشهدی: چطوری برای 22 اسفند درس بخوانیم که ترازمان خیلی بهتر شود.

کاظم قلم چی: برنامه 22 اسفند جمع بندی قسمت اول نیمسال دوم است، سوال های نزده  و اشتباه امروز و آزمون قبل را طبق برنامه آزمون بخوانید. بهترین منبع، اشتباهات خودتان در دو آزمون امروز و قبلی است. شما ساعت مطالعه را افزایش دهید و یادگیری های ناقص خودتان را به کامل تبدیل کنید. از نزده ها هم ساده ها را پاسخ دهید.


سوال هانیه مهدی زاده: من تجربی هستم و تراز 4700، ریاضی را هم صفر می زنم امیدی برای قبولی من در پزشکی است؟

کاظم قلم چی: به میزان تلاشی که می کنید نتیجه می گیرید در هر آزمون ببینید چقدر پیشرفت می کنید. به طور کلی هم مبحثی را کنار نگذارید مثلا همین ریاضی را که ضعیف هستید کنار نگذارید شما می توانید مباحثی را پیدا کنید که قادر به پاسخ به آن ها باشید. آینده را پیش بینی نمی کنیم بلکه آن را می سازیم.


سوال نادیا درخشان فرد: آزمون های نوروز چقدر اهمیت دارد؟ اهمیتش آن قدر هست که اگر کسی کم کاری کرده باشد کل مباحث پایه را پوشش دهد؟

خیلی چون افراد جدی حتی ترازشان کمتر هم اگر باشد باز ادامه می دهند ولی مطمئن باشید نمی توانید در 15 روز تمام کارها را انجام دهید و یک سال کم کاری را جبران کنید ولی قسمت های مهم تر و تلنگری که کمی بخوانید مسلط می شوید می توانید کار کنید. به همین دلیل است که می گویم باید قدرت تشخیص اولویت داشته باشید.


سوال مهسا حسین پور: کتاب های نوروز کی چاپ می شوند؟

کاظم قلم چی: چاپ شده اند اگر نمایندگی شما فعال نبود از کانون بوک تهیه کنید.


سوال اشکان: چرا همه ترازها را پایین آورده است؟

کاظم قلم چی: ما تراز را بالا و پایین نمی آوریم و تراز به دو فاکتور بستگی دارد انحراف معیار و میانگین دانش آموزان در آن درس. تراز را در سایت کانون توضیح داده ام می توانید بروید و نحوه محاسبه را گفته ایم حتی خودتان هم می توانید محاسبه کنید.


سوال یامور: اگر کسی از الان شروع کند موفق می شود؟

کاظم قلم چی: بله خیلی وقت دارید چون شما تقریبا 5 ماه کامل وقت دارید؛ علاوه براین که اهمیت زمان در نیم سال دوم نزدیک دوبرابر نیم سال اول است به این دلیل که آگاهی، انگیزه، جدیت و پشتکار شما بیشتر شده و کارنامه های بیشتری در اختیار شماست.


8 اسفند 99

سخنران: کاظم قلم چی

تهیه و تنظیم: ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

جلسه دانش آموزان کنکوری : سخنان کاظم قلم چی 8 اسفند 99 (قسمت اول)
جلسه دانش آموزان کنکوری : سخنان کاظم قلم چی 8 اسفند 99 (قسمت دوم)
جلسه دانش آموزان پایه : سخنان کاظم قلم چی 8 اسفند 99