گفت و گو با برترهای آزمون: آریانا کاظمی از اردبیل

اولین بار چگونه در آزمون‌های کانون شرکت کردید ؟ از اطرافیان در مورد کانون و تاثیر آن بر پیشرفت درسی شنیده بودیم. مادرم به من توصیه کردند که در آزمونها شرکت کنم تا بتوانم خودم را محک بزنم.

گفت و گو با برترهای آزمون: آریانا کاظمی از اردبیل

آریانا کاظمی از اردبیل

سوالات تستی را با در نظر گرفتن محدودیت زمان  در منزل حل می کردم

شهر: اردبیل 

مدرسه : دانش پژوهان

سال‌های حضور در کانون : از دوم تا ششم دبستان به مدت 5 سال

میانگین تراز : 7246

شغل پدر : کارشناسی ارشد مهندسی عمران دانشگاه امیرکبیر- کارمند وزارت راه و شهرسازی

شغل مادر : دبیر ریاضی

اولین بار چگونه در آزمون‌های کانون شرکت کردید ؟

از اطرافیان در مورد کانون و تاثیر آن بر پیشرفت درسی شنیده بودیم. مادرم به من توصیه کردند که در آزمونها شرکت کنم تا بتوانم خودم را محک بزنم.

شرکت در آزمون‌ها چه تاثیری روی رشد درسی شما داشت ؟

چون با برنامه‌ریزی پیش می رفتم و آزمون ها هم به صورت تستی بود و هم تشریحی خیلی کمک می کرد که بتوانم خودم را در همه‌ی زمینه‌ها محک بزنم و همین باعث می شد که در مدرسه هم رشد کنم و نتیجه‌های خوبی بگیرم.

چگونه باعث رشد شما در مدرسه می شد ؟

من درس‌های مدرسه را که می خواندم با شرکت در آزمون‌ها خودم را محک می زدم ، نقاط ضعفم را پیدا می کردم و سعی می کردم برای این قسمت‌ها بیشتر تمرین کنم. هر چه که بیشتر تمرین می کردم در امتحانات مدرسه هم بهتر عمل می کردم.

از چه کتاب‌هائی استفاده می کردی ؟

من از کتاب تابستان، کتاب‌های سه سطحی، اشتباهات متداول، کتاب های کار و کتاب استعداد تحلیلی استفاده کردم.

برنامه‌ی شما برای استفاده از این کتاب‌ها چگونه بود ؟

من گاهی در طول هفته و به صورت روزانه کتاب‌ها را حل می کردم. البته زمانی که کلاس ششم بودم بیشتر روی استعداد تحلیلی زمان می گذاشتم. برای شروع هر درس ابتدا کتاب‌های کار را می خواندم. بعد از آن به سراغ سوالات دشوارتر می رفتم. معمولاً هفته‌ی اول بیشتر سوالات تشریحی می خواندم و هفته‌ی دوم بیشتر تستی. اما از آنجا که تستی خواندن برای من خیلی اهمیت داشت جز برنامه‌ی روزانه من بود و هر روز حتی تعداد اندک تست می زدم.


برای تیزهوشان  از چه زمانی درس خواندن را شروع کردی ؟

من از تابستان زمانی که به کلاس ششم می رفتم درس خواندن برای تیزهوشان را شروع کردم. در این تابستان من از کتاب تابستان استفاده کردم و درس‌ها را دوره کردم و همینطور از کتاب هوش هم کار کردم.

در دوران مدرسه چگونه برای تیزهوشان آماده شدی ؟

اول تکالیفی که خانم معلم گفته بود را انجام می دادم و هوش هم خودم کار می کردم و تست می زدم . در مدرسه هم بعضی روزها معلم با ما سوالات هوش کار می کرد.

آیا موقع تمرین تستی درصد هم محاسبه می کردی ؟

بله اوایل که برایم تازگی داشت محاسبه می کردم و حدوداً 40 تا  50 درصد می زدم.


روزی چند تا تست می زدی ؟

 وقتی مدرسه ها تعطیل شد و ما در خانه ماندیم روزانه از حدود 300 تا  500 تست کار می کردم.

چه ساعتهائی درس می خواندی ؟ 

من 8 صبح بیدار می شدم و از 9 شروع به درس خواندن می کردم. هر 100 تا تست که می زدم استراحت می کردم. این 100 تست را با زمان 80 دقیقه کار می کردم و بعد رفع اشکال می کردم.

زمانی که در منزل تست می زدید درصد هوش شما رشد داشت ؟ بله درصدهایم بهتر شده بود و همیشه بالای 60 درصد بود.

در جلسه‌ی آزمون تیزهوشان زمان کم نیاوردی ؟

نه سعی کردم آرامش خودم را حفظ کنم. زمان استاندارد برای هر درس را هم رعایت کنم. یعنی هوش کلامی که زمان 20 دقیقه داشت وقتی به 20 دقیقه رسیدم دیگر روی آن وقت اضافه ای صرف نکردم و به سراغ بقیه سوالات رفتم. در آخر آزمون وقتی زمان اضافه آوردم، به سراغ سو.الات وقت گیر رفتم.


وقتی مدارس غیرحضوری شد چگونه برنامه ریزی کردی ؟

من سعی می کردم که از این فرصت تعطیلات برای امتحان گرفتن از خودم استفاده کنم چون دیگر در کلاس درس نبودیم  و باید خودم را محک می زدم تا بدانم در هر درسی در چه وضعیتی هستم. سعی می کردم به موضع برنامه ریزی در این روزها خیلی اهمیت بدهم و برنامه‌ای که می نویسم را هم به دقت اجرا کنم.

پدر و مادر چگونه به شما کمک می کردند ؟

بیشتر نقش نظارتی دارند چون من عادت دارم خودم برای خودم برنامه ریزی را انجام بدهم و آنها نطارت کنند. از طرفی می دانم وقتی پایه‌های بالاتر شروع می شود کار من سخت تر می شود پس باید روز به روز مستقل تر شوم به همین دلیل سعی می کنم به نقش خودم اهمیت بیشتری بدهم.

برای کاهش بی دقتی هایت چه راهکاری داشتی ؟

من متوجه شدم که اگر صورت سوال را با دقت نخوانم در آن سوال بی دقتی می کنم. به همین دلیل در صورت سوال زیر کلمات کلیدی خط می کشم که دقت بیشتری روی خواسته ی سوال داشته باشم.آزمون‌های آنلاین در دوران آمادگی تیزهوشان به شما کمک کرد ؟

خب من آزمونهای حضوری را بیشتر دوست داشتم اما وقتی بخاطر کرونا آزمون ها غیرحضوری شد سعی کردم شرایط آزمون حضوری را برای خودم هم شبیه سازی کنم. که بتوانم در آزممون تیزهوشان موفق‌تر عمل کنم.

از سایت کانون چه استفاده ای می کردی ؟

برای فیلمهای هوش و  آزمون‌های آنلاین

کدام قسمت مجله را بیشتر دوست داری ؟

مصاحبه با نفرات برتر و دوست داشتم روزی با خودم هم مصاحبه شود.


برای آینده چه برنامه‌ای داری ؟

می خواهم فضانورد شوم چون به نجوم خیلی علاقه دارم و در این ز مینه هم خیلی مطالعه میکنم.

3/23/2023 4:36:15 AM