گفت‌وگو با صبا بختیاری، رتبه‌ی 10 کنکور تربیت‌بدنی

در هنرستان فنی‌وحرفه‌ای گلشن شهرستان شهریار درس خواندم. معدلم در کلاس نهم تا جایی که یادم می‌آید، 66/19 بود.

گفت‌وگو با صبا بختیاری، رتبه‌ی 10 کنکور تربیت‌بدنی

دوست داشتم از نظر عملی توانمند باشم


در کدام مدرسه تحصیل کردی و معدلت در سال نهم چند بود؟

در هنرستان فنی‌وحرفه‌ای گلشن شهرستان شهریار درس خواندم. معدلم در کلاس نهم تا جایی که یادم می‌آید، ۶۶/۱۹ بود.

با معدلی که داشتی می‌توانستی از رشته‌های نظری هم به رشته‌ی تربیت‌بدنی وارد شوی. چرا هنرستان را انتخاب کردی؟

من به درس‌خواندن اهمیت زیادی می‌دادم و می‌دانستم که اگر وارد رشته‌های نظری بشوم، نمی‌توانم آن‌طور که دوست دارم با آرامش درس بخوانم و موفق باشم. دوست داشتم با آرامش بیشتر و در شرایطی درس بخوانم که با یادگیری کارهای عملی بتوانم ورودم به بازار کار را هم تضمین کنم. همیشه به این فکر می‌کردم که اگر روزی ترجیح دادم ادامه‌تحصیل ندهم، از نظر عملی آن‌قدر توانمند باشم و مهارت یاد گرفته باشم که حتی با دیپلم هم بتوانم کار کنم.

حالا چرا بین رشته‌های فنی تربیت‌بدنی را انتخاب کردی؟

ما خانوادگی به ورزش علاقه‌ی زیادی داریم. البته قبل از من، کسی در این رشته تحصیل نکرده است. این رشته در بعضی از واحدهای درسی خود به رشته‌ی تجربی شباهت‌هایی دارد که باعث شد بیشتر به سمتش جذب شوم.

واکنش اطرافیان به انتخاب تو چه بود؟

خیلی‌ها به من می‌گفتند حیف است و نباید این رشته را انتخاب می‌کردم؛ اما همیشه به خودم می‌گفتم در رشته‌ای که انتخاب کرده‌ام، آن‌قدر برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنم تا اثبات کنم انتخاب درستی کرده‌ام. الان که در کنکور نتیجه‌ی خوبی گرفتم، به من می‌گویند ارزش آن را داشت که علاقه‌ام را دنبال کنم.


نظر پدر و مادرت درباره‌ی رشته‌ات چه بود؟

پدر و مادرم هم خیلی دوست داشتند رشته‌ی تجربی را انتخاب کنم؛ اما در نهایت می‌گفتند باید وارد رشته‌ای بشوم که به آن علاقه دارم. می‌دانستند موفقیت در گرو ادامه‌دادن مسیر همراه با علاقه‌ است و زور و اجبار تأثیری در موفقیت در آینده‌ ندارد. پدر و مادرم خیلی برایم زحمت کشیدند و در سال کنکور وضعیتم را درک می‌کردند.

در چند آزمون برنامه‌ای کانون شرکت کردی؟

در ۱۷ آزمون کانون شرکت کردم. از آبان سال 97 تا کنکور در تمام آزمون‌ها حاضر بودم. همیشه بخش‌های مرتبط با رتبه‌های برتر را از سایت کانون دنبال می‌کردم.

در کدام درس‌ها قوی‌تر بودی؟

درس‌های تخصصی‌ام را بیشتر می‌خواندم و نمره‌ام بالاتر از 7 از 10 بود. در درس‌های عمومی هم در درس‌های ادبیات فارسی و دین‌وزندگی تمرکز بیشتری داشتم. برای درس‌های تخصصی خلاصه‌برداری و مرور، کمک زیادی به من کرد.

هم‌زمان با درس‌خواندن، کار هم می‌کردی؟

بله. چند ماهی کمک‌مربی ژیمناستیک بودم. البته درآمدی نداشتم و بیشتر هدفم این بود که با فضای کارکردن آشنا شوم و تجربه پیدا کنم.

هدفت برای آینده چیست؟

هم دوست دارم تحصیلاتم را ادامه بدهم و استاد دانشگاه بشوم و هم دلم می‌خواهد رشته‌های ورزشی دلخواهم را به‌طور حرفه‌ای دنبال کنم و مربی خوبی باشم.

6/3/2023 5:02:46 AM
Menu