گفت‌وگو با بهرام قنبری، رتبه‌ی 2 مکانیک‌خودرو از اصفهان

برادری دارم که از خودم بزرگ‌تر است. در دبیرستان در رشته‌ی ریاضی درس خواند و بعد از آن در رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه سمنان پذیرفته شد.

گفت‌وگو با بهرام قنبری، رتبه‌ی 2 مکانیک‌خودرو از اصفهان

قبل از هنرستان، کارهای فنی را دوست داشتم


معدلت در کلاس نهم چند بود؟

19.98.

با اینکه معدل خوبی داشتی، چرا هنرستان را انتخاب کردی؟

برادری دارم که از خودم بزرگ‌تر است. در دبیرستان در رشته‌ی ریاضی درس خواند و بعد از آن در رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه سمنان پذیرفته شد. برادرم که علاقه‌‌ام را به کارهای فنی می‌دانست، پیشنهاد کرد که هنرستان را انتخاب کنم. می‌گفت درس‌های تئوری دبیرستان و بعد از آن، درس‌های دانشگاه آن‌قدر سنگین است که فرصتی برای کارکردن و کسب مهارت عملی نخواهم داشت.

سال آخر هنرستان به تهران آمدی. چرا؟

پدرم معتقد بود در شهر تهران فرصت بیشتری برای پیشرفت دارم. به چند دلیل کل خانواده تصمیم گرفتیم از اصفهان به تهران مهاجرت کنیم.

هم‌زمان با تحصیل، کار هم می‌کردی؟

قبل از ورود به هنرستان، کارهای فنی را دوست داشتم. هنرستان شرایط را برایم فراهم کرد که مشغول به کار شوم. سال‌های دهم و یازدهم، در شهر اصفهان، به‌طور تخصصی روی خودروهای BMW کار می‌کردم. در سال دوازدهم برای آمادگی در کنکور و ساعت کلاس‌هایم، دیگر نتوانستم کار کنم.

درآمدت چقدر بود؟

هر ماه حدود 600هزار تومان درآمد داشتم.

در تهران نتوانستی کار خود را ادامه بدهی؟

استادکارم در اصفهان در شغل خود شناخته‌شده هستند. توانستم با اعتباری که از کارکردن نزد ایشان کسب کرده بودم، در منطقه‌ی سعادت‌آباد تهران کار جدیدی پیدا کنم. ترم اول واحدهای درسی‌ام زیاد بود و نتوانستم به‌طور جدی کار کردم؛ اما ترم دوم فرصت بیشتری برای کارکردن هم‌زمان با تحصیل دارم.

برای آینده‌ات چه برنامه‌ای داری؟

خیلی دوست دارم برای ادامه‌‌تحصیل به آلمان بروم. در این دو سال تلاش می‌کنم سابقه‌ی پرباری برای خودم جمع‌آوری کنم و در زبان انگلیسی هم قوی شوم.

در آزمون‌ها در کدام درس‌ها قوی‌تر بودی؟

در درس‌های تخصصی و فنی و کارگاهی قوی‌تر بودم؛ چون هم درس می‌خواندم و هم کار می‌کردم. البته در درس‌های ریاضی و فیزیک و شیمی هم سطح خوبی داشتم. برادرم هم در این درس‌ها کمکم می‌کرد.


پدر و مادرت برای رسیدن به این موفقیت چگونه کمک کردند؟

پدرم ‌دیپلم دارد و فروشنده‌ی لوازم خانگی است و مادرم هم با مدرک فوق‌دیپلم، خانه‌دار است. پدر و مادرم نقش اصلی را داشتند. برادرم هم مشاورم بود. همین که پدر و مادرم به فکر پیشرفت ما بودند و سختی مهاجرت را به جان خریدند، خیلی ارزشمند است. من مدیون پدر و مادرم هستم. البته در اصفهان هم از نظر درسی قوی بودم و چه در اصفهان و چه در تهران، شاگرداول بودم؛ اما مهاجرت به تهران، پیشرفتم را بیشتر کرد.

برای هنرستانی‌ها چه توصیه‌ای داری؟

حتماً از سال دهم در کنار درس‌خواندن، کار کنند؛ ولی سال دوازدهم تمرکزشان را بیشتر بر درس‌ها معطوف کنند. کار عملی برای موفقیت در کنکور خیلی مؤثر است. افراد زیادی را دیده‌ام که خیلی خوب درس می‌خواندند؛ اما چون کاربرد عملی درس‌ها را بلد نبودند، نتوانستند به موفقیتی که انتظار داشتند، برسند. سؤالات کنکور خیلی مفهومی است و کارکردن باعث تفیهم درس می‌شود. یک ماه باقی‌مانده تا کنکور خیلی مهم است و باید جمع‌بندی خوبی داشته باشند.

از منابع کانون هم استفاده می‌کردی؟

در درس‌های عمومی از کتاب‌ جامع عمومی کانون کمک گرفتم.

6/9/2023 12:42:15 AM
Menu