رشته‌ی صنایع دستی (فرش)

صنایع دستی به صنایعی اطلاق می‌شود که بر پایه‌ی ذوق و هنر و نبوغ شخصی ساخته می‌شود.

رشته‌ی صنایع دستی (فرش)

صنایع دستی به صنایعی اطلاق می‌شود که بر پایه‌ی ذوق و هنر و نبوغ شخصی ساخته می‌شود. در این رشته، هنر و کاربرد در کنار هم هستند.

در صنایع دستی، عشق و علاقه و صبوری را می‌توان عوامل اصلی و مهم دانست و کسانی در این رشته موفق خواهند شد که تمام این ویژگی‌ها را داشته باشند. علاوه بر آن، دانشجویان فرش باید دقت بسیار زیادی داشته باشند و به کارهای ظریف علاقه‌مند باشند. همچنین باید با فرهنگ و سنت قدیم کشور و ماشین و ابزار آشنا باشند.

در این رشته، مهارت‌هایی همچون طراحی نقشه‌ی فرش، قالی‌بافی تابلویی، بافندگی ترکیبی قالی و گلیم، گلیم‌بافی درجه‌ی 1، قالی‌بافی درجه‌ی 1 را کسب خواهید کرد.

مواردی همچون آشنایی با هنرهای سنتی، انواع رنگرزی، هنر در تاریخ، سفال و سرامیک، هندسه‌ی نقوش، طراحی‌های پایه نیز در حیطه‌ی این رشته قرار می‌گیرد.

پس از تحصیل در این رشته می‌توانید در این زمینه‌ها فعالیت کنید: تأسیس آموزشگاه قالی‌بافی، همکاری با کارگاه‌های رنگرزی، طراحی و اجرای رنگ و نقطه در نقشه‌کشی، بافت انواع گلیم‌‌های رایج در بازار، تولیدکننده‌ی انواع تابلوهای زینتی، سازمان میراث فرهنگی، کارگاه حجم‌سازی، سازمان صنایع دستی ایران، سازمان ایران‌گردی و جهان‌گردی.

منبع :

3/30/2023 4:27:28 AM