گفت‌وگو با ثنا خضرلوی اقدم، پایه‌ی نهم از خوی

گفت‌وگو با ثنا خضرلوی اقدم از خوی از دوم دبستان تا کلاس نهم آزمون برایم مثل کلاس درس است

گفت‌وگو با ثنا خضرلوی اقدم، پایه‌ی نهم از خوی

ثنا خضرلوی‌اقدم در یک نگاه

شهر: خوی (آذربایجان غربی)

مقطع: نهم

مدرسه:‌ فرزانگان

معدل: ۹۸/۱۹

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا نهم به‌مدت ۸ سال

میانگین‌تراز: ۶۸۸۳

تحصیلات و شغل پدر: کاردانی راه و ساختمان، مهندس ساختمان

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی‌ارشد شیمی، دبیر شیمی

دوم دبستان چگونه با آزمون‌های کانون آشنا شدی؟

عمویم مسئول نمایندگی کانون در شهر خوی هستند. من و همه‌ی دانش‌آموزان فامیل از طریق ایشان و از دوم دبستان با خدمات کانون آشنا شدیم. من از همان سال به کانون آمدم. علی‌رغم اینکه هم‌سن و سال‌هایم فکر می‌کردند برای یادگیری نحوه‌ی تست‌زنی خیلی زود است، من از اینکه از پایه شروع کردم و پیوسته در آزمون‌ها شرکت کردم، خیلی راضی‌ام.

مادر شما که دبیر است، چگونه در درس‌خواندن همراهی‌ات می‌کند؟

در درس‌خواندن مستقل هستم؛ اما وقتی در درسی مثل علوم مشکل دارم، از مادرم سؤال می‌کنم.

در طول این سال‌ها از آزمون‌دادن خسته نشدی؟

وقتی به دبستان می‌رفتم برایم عادی نبود که تابستان‌ها هم مثل سال تحصیلی آزمون بدهم و درگیر درس‌خواندن باشم. هرچه بیشتر آزمون دادم، دوست‌های جدیدی پیدا کردم و رقابت دوستانه‌ای بین ما ایجاد شد. این فضای دوستانه را می‌پسندیدم و به‌مرور خودم با اشتیاق دوست داشتم هر سال در آزمون‌ها شرکت کنم. تا امسال هشت سال است که در تابستان و نیز طول سال تحصیلی در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنم.

تو جزو کانونی‌ترین دانش‌آموزها هستی. هشت سال حضور در کانون چه درس‌هایی برایت داشت؟

اولین چیزی که در کانون به آن رسیدم، آرامشی است که در جلسه‌ی آزمون دارم. به‌خوبی می‌توانم خودم را مدیریت کنم و اطلاعاتم را روی برگه منتقل کنم. آزمون برایم مثل کلاس درس است. نکته‌ی مهم دیگر این است که برنامه‌ی راهبردی آزمون‌های کانون دقیقاً منطبق بر کتاب درسی ماست و این باعث شده که هر سال بر کتاب‌های درسی مسلط شوم و در مدرسه هم جزو دانش‌آموزان ممتاز باشم.

پدر و مادرت چقدر پیگیر نتایج تو در آزمون‌ها هستند؟

عصر جمعه‌ی بعد از آزمون به‌همراه پدر و مادرم برای دریافت کارنامه به نمایندگی می‌رویم. بعد، با آن‌ها کارنامه را با دقت بررسی می‌کنیم. اگر افت داشته باشم، من را راهنمایی می‌کنند تا در آزمون بعدی نتیجه‌ی بهتری بگیرم. به‌جز پدر و مادرم، عمویم هم من را راهنمایی می‌کنند و در صورت لزوم، در برنامه‌ریزی به من کمک می‌کنند.

نقطه‌‌‌قوت تو در آزمون‌های کانون چه درس‌هایی است؟

درس‌های عمومی را اغلب ۱۰ از ۱۰ جواب می‌دهم. ریاضی هم نقطه‌قوت من است. برای ریاضی زیاد تست‌ می‌زنم. در پایه‌ی چهارم تا ششم خیلی روی ریاضی متمرکز شدم و تست کار کردم. این کار باعث شد که تأثیر آن را تا امسال هم احساس کنم. در این درس خیلی رشد داشتم. در درس علوم هم قوی هستم.

رمز موفقیت تو در درس علوم چیست؟

وقتی کتاب درسی را می‌خوانم، دفتری مجزا دارم که تمام نکات مهم را در آن خلاصه‌نویسی می‌کنم. بعد، از کتاب سه‌سطحی تست کار می‌کنم و نکات تست‌ها را با یادداشت‌های دفترم مطابقت می‌دهم. اگر باز هم نکته‌ی جدیدی از تست‌ها یاد بگیرم، در دفترم می‌نویسم.

در کدام درس با تغییر روش، پیشرفت کرده‌ای؟

در طول این سال‌ها، در بخش شیمی درس علوم، پیشرفت زیادی کرده‌ام. دبیرم خانم بهاری بودند. در ابتدای سال هفتم از ما امتحانی گرفتند که در آن امتحان اغلب بچه‌ها نمره‌ی کم گرفتند. بعد از آن، روشم را تغییر دادم. بیشتر بر کتاب درسی تمرکز کردم. جزوه‌ی دبیرم را خیلی خوب خواندم و در هر درس از کتاب‌های سه‌سطحی تست کار کردم. این باعث شد در این درس پیشرفت خیلی خوبی کنم.

در کلاس ششم در آزمون تیزهوشان پذیرفته شدی. به‌نظرت، چه عاملی باعث موفقیت بچه‌ها در آزمون تیزهوشان می‌شود؟

دانش‌آموزانی که کلاس ششم در آزمون تیزهوشان پذیرفته نشدند و در سال نهم می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند، اگر پیوستگی خود را با برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها حفظ کنند، ساعت مطالعه‌ی خود را افزایش دهند و تست‌زنی را در برنامه‌ی خود قرار دهند، حتماً در این آزمون قبول می‌شوند. البته حفظ آرامش در جلسه‌ی آزمون هم عامل بسیار مهمی است.

از فصل تابستان چه استفاده‌ای می‌کنی؟

بیشترین تمرکزم را در فصل تابستان بر درس‌های نگاه‌به‌آینده قرار داده‌ام. قبلاً درس‌های سال گذشته را چندین بار با دقت مرور کرده‌ام. از کتاب تابستان هم استفاده می‌کنم.

به‌جز کتاب تابستان، از چه کتاب‌هایی استفاده می‌کنی؟

در فصل تابستان و برای درس‌های نگاه‌به‌آینده، بیشتر از کتاب‌های کار و پرتکرار استفاده می‌کنم؛ ولی در طول سال تحصیلی بیشتر از کتاب‌های سه‌سطحی و آبی استفاده می‌کنم.  

برای اوقات فراغت در تابستان چه برنامه‌ای داری؟

کتاب‌ داستان و دانستنی‌هایی درباره‌ی بدن انسان را مطالعه می‌کنم. همیشه اگر فرصت داشته باشم، وقتم را صرف مطالعه می‌کنم. علاقه‌ی زیادی به هنر هم دارم. البته به توصیه‌ی پشتیبانم تمرکزم را بر روی درس گذاشته‌ام.


6/3/2023 4:51:21 AM
Menu