گفت‌وگو با مریم رنج‌دیده، کلاس نهم از اهر

همیشه به موفق‌تر شدن امید دارم مریم رنج‌دیده اهر (آذربایجان شرقی)

گفت‌وگو با مریم رنج‌دیده، کلاس نهم از اهر

مریم رنج‌دیده در یک نگاه

شهر:‌ اهر (استان آذربایجان شرقی)

مقطع: نهم

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا نهم به‌مدت ۸ سال

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی‌ارشد مهندسی شیمی (پلیمر)، مسئول نمایندگی کانون اهر

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی‌ارشد مهندسی شیمی (پلیمر)، مسئول انفورماتیک نمایندگی کانون اهر

از اینکه از دوم دبستان آزمون‌دادن را شروع کردی، چه احساسی داری؟ شرکت در آزمون‌ها با انتخاب خودت بود یا توصیه‌ی پدر و مادرت؟

به انتخاب خودم در آزمون‌های کانون شرکت کردم و در طول این سال‌ها حضورم را در آزمون‌ها ادامه داده‌ام. اوایل، مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون برایم سخت بود. بعد از گذشت چند سال و حتی قبل از اینکه بخواهم در آزمون تیزهوشان کلاس ششم شرکت کنم، در مدیریت زمان به تسلط رسیدم. از این بابت احساس خوبی دارم.

به‌جز مدیریت زمان، چه مهارت‌های دیگری آموخته‌ای؟

هر سال به‌کمک آزمون‌های کانون در درس‌های مدرسه هم موفق می‌شوم. نقاط قوت و ضعفم را به کمک آزمون‌ها متوجه می‌شوم و از پشتیبانم راهکارهای آموزشی می‌گیرم.

با توجه به اینکه پدر و مادرت مسئول نمایندگی کانون هستند، چقدر در درس‌خواندن با تو همراهی می‌کنند؟

برای پدر و مادرم، فرقی با سایر دانش‌آموزان ندارم و به من هم به‌ همان اندازه کمک می‌کنند. در تحلیل کارنامه‌ی آزمون کمکم می‌کنند و برای آزمون بعدی منابعی را معرفی می‌کنند که باعث پیشرفتم شود. پدرم امکاناتی را که لازم دارم، برایم تهیه می‌کنند و مادرم درس‌هایی را که باید برای پیشرفت در آزمون بعدی، بیشتر به آن‌ها توجه کنم، به من گوشزد می‌کنند. همیشه در درس‌خواندن از حمایت پدر و مادرم بهره‌مند بوده‌ام. از اینکه پدر و مادرم مسئول نمایندگی کانون هستند و در فضایی علمی‌‌‌فرهنگی رشد می‌کنم، خوش‌حالم.

آیا برایت برنامه‌ریزی هم می‌کنند یا خودت برنامه‌ریزی می‌کنی؟

توصیه‌هایی درباره‌ی برنامه‌ریزی می‌کنند؛ اما خودم با توجه به شناختی که از خودم دارم، برنامه‌ریزی می‌کنم. بعد از هر آزمون، کارنامه‌ام را تحلیل می‌کنم و برای آزمون بعد، تصمیمات لازم را می‌گیرم.

در تابستان برای پیشرفت درسی‌ و شروع بسیار خوب در سال تحصیلی جدید، چه کارهایی انجام می‌دهی؟

در تابستان برای زبان و سایر درس‌هایی که احساس نیاز می‌کنم، به کلاس می‌روم. درس‌های ریاضی و علوم نهم را تا حدودی پیش‌خوانی می‌کنم و در آزمون‌ها به سؤالات نگاه‌به‌آینده هم پاسخ می‌دهم. قبل از هر آزمون، کتاب تابستان را تکمیل می‌کنم. جزوه‌ی هوشمند هم دارم که برای مرور و بازیابی از آن استفاده می‌کنم.

به‌نظرت، چرا لازم است دانش‌آموز در تابستان هم درس بخواند و آزمون بدهد؟

ما هر سال با پایه‌ی درسی و کتاب‌های جدیدی مواجه می‌شویم. لازم است از سال‌های پایه به درس‌خواندن و سخت‌کوشی عادت کنیم تا در سال‌های بعد بتوانیم به‌راحتی ساعت مطالعه‌ی خود را بیشتر کنیم. درس‌های متوسطه‌ی اول، پیش‌نیاز متوسطه‌ی دوم است و باید جدی گرفته شود.

چقدر به تکمیل و بررسی دفتر برنامه‌ریزی اهمیت می‌دهی؟

دفتر برنامه‌ریزی‌ام را برای هر آزمون تکمیل می‌کنم. در طول دو هفته هر درس را به‌‌قدر نیاز مطالعه می‌کنم. بعد از آزمون هم درصد و تراز هر درسم را با میزان زمانی که برای آن صرف کرده‌ام، مقایسه می‌کنم تا اگر درسی به تلاش و صرف زمان بیشتر نیاز داشت، در برنامه‌ی هفته‌ی بعد، آن را در نظر بگیرم.

چه ویژگی آموزشی خاصی داری که توانسته‌ای موفق باشی؟

خیلی تلاشگر هستم. اگر در پایه‌ی ششم در آزمون تیزهوشان پذیرفته شدم یا اگر در درس‌هایم موفق هستم، نتیجه‌ی همین روحیه‌ی تلاش و سخت‌کوشی‌ام است. یکی دیگر از ویژگی‌هایم، امیدواربودن است. همیشه به موفق‌شدن امید دارم.

پدر و مادرت در کانون اهر دانش‌آموز بسیارموفقی داشتند که او را به عنوان الگو به تو معرفی کنند؟

در کنکور ۹۶ آقای رضا ستارپور از شهر اهر، موفق به کسب رتبه‌ی ۳ تجربی منطقه‌ی ۳ شد. پدر و مادرم همیشه راهکارهای او را به من و سایر دانش‌آموزان می‌گویند و منابعی را که استفاده می‌کردند، به ما معرفی می‌کنند.

گفت‌وگو با مادر مریم

خانم اکبری، چه شد که تصمیم گرفتید در اهر نمایندگی کانون را راه‌اندازی کنید؟

من و همسرم، آقای مهدی رنج‌دیده، از سال ۱۳۸۲ نمایندگی کانون را برای اولین بار در اهر راه‌اندازی کردیم. آقای رنج‌دیده دبیر هستند. همیشه از اینکه در اهر چنین امکانی برای دانش‌آموزان نیست تا بتوانند برای رشد و پیشرفتشان از آزمون‌ها و منابع کانون بهره ‌ببرند، ناراحت بودند. قبل از آن برای اولین بار در اهر، مدرسه‌ی غیرانتفاعی و بعد از آن، آموزشگاه علمی تأسیس کردیم. دوست داشتیم اهر نیز مانند دیگر شهرها رشد کند و دانش‌آموزانش بتوانند به موفقیت بیشتری برسند.

فکر می‌کنید این کار شما تأثیری بر موفقیت دانش‌آموزان اهر داشته است؟

قطعاً تأثیر بسیار خوبی داشته است. قبلاً در شهر ما چنین امکاناتی نبود؛ اما الان دانش‌آموزان مستعد خیلی راحت می‌توانند از منابع و آزمون‌های کانون برای موفقیت تحصیلی‌شان کمک بگیرند.

فعالیت شما و همسرتان در کانون، چه تأثیری در آموزش فرزندان خودتان گذاشته است؟

شغل ما تأثیر بسیار خوبی روی بچه‌هایمان داشته ‌است. بچه‌ها در کنار ما با تمام دانش‌آموزان موفق در ارتباط هستند و امکاناتی را که می‌خواهند برایشان تأمین می‌کنیم. همسرم به دانش‌آموزان و اولیا در سطح شهر مشاوره می‌دهند و قطعاً بچه‌های خودمان هم از این امکان بی‌نصیب نیستند. ما هم از این بابت خوش‌حالیم. هر دو فرزندم، مریم و مهسا، در درس‌هایشان موفق‌اند.


6/1/2023 1:07:21 PM
Menu