گفت‌وگو با آنیتا خورشیدوند، دهم تجربی از خرم‌آباد با تراز 7555

قبل از من برادرم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کرد و خیلی موفق بود. برادرم، امیرمحمد خورشیدوند، 4 سال کانونی بود و توانست در سال 95 رتبه‌ی 134 منطقه‌ی 2 را کسب کند.

گفت‌وگو با آنیتا خورشیدوند، دهم تجربی از خرم‌آباد با تراز 7555

دانش‌آموز برتر دهم

گفت‌وگو با آنیتا خورشیدوند از خرم‌آباد

برای هر آزمون روش‌هایم را شخصی‌سازی می‌کنم


آنیتا خورشیدوند در یک نگاه

شهر: خرم‌آباد (لرستان)

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون:‌ از هفتم تا دهم تجربی به‌مدت ۴ سال

میانگین تراز: 7555

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی عمران، مدیر شرکت مهندسی ساختمان

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی مامایی، کار در بیمارستان


انگیزه‌‌ات برای شرکت در آزمون‌های کانون از کلاس هفتم چه بود؟

قبل از من برادرم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کرد و خیلی موفق بود. برادرم، امیرمحمد خورشیدوند، ۴ سال کانونی بود و توانست در سال ۹۵ رتبه‌ی ۱۳۴ منطقه‌ی ۲ را کسب کند و در نهایت موفق به قبولی در رشته‌ی پزشکی دانشگاه ایران شد. این برایم بهترین انگیزه بود تا به کانون بیایم و پیوسته در آزمون‌ها شرکت کنم.


چرا رشته‌ی تجربی را انتخاب کردی؟

یادگیری مفاهیم درس زیست برایم ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر است. برادرم هم در این انتخاب بی‌تأثیر نبود. برادرم رشته‌ی تجربی را به من معرفی کرد و زمینه‌ها و محدودیت‌های همه‌ی رشته‌ها را برایم توضیح داد. من هم تصمیم گرفتم رشته‌ی تجربی را انتخاب کنم.


از درس‌های سال دهم در کدام درس قوی‌تر بودی؟ روشت برای مطالعه‌ی این درس چه بود؟

من در درس‌های فیزیک و دین‌وزندگی و زبان قوی‌تر هستم و افت‌وخیز کمتری دارم. در این درس‌ها اغلب نمره‌ی 9 از 10 کسب می‌کنم. برای هر سه درس در هفته‌ی اول کتاب درسی و درس‌نامه را می‌خوانم و در هفته‌ی دوم از کتاب آبی پیمانه‌ای کانون تست تمرین می‌کنم. رفتن به کلاس زبان هم در کسب نمره‌ی عالی در این درس مؤثر بوده است.

آنیتا خورشیدوند، دهم تجربی از خرم‌آباد با تراز 7555


در سال دهم در کدام درس پیشرفت داشتی؟

در درس‌های عمومی و زیست قوی نبودم. تصمیم گرفتم زمان بیشتری را صرف مطالعه‌ی بخش‌های حفظی کنم. این کار باعث شد در جلسات آزمون به تست‌های بیشتری پاسخِ درست بدهم. تمرکز بیشتر بر کتاب درسی و درس‌نامه‌های کتاب‌های آبی بر پیشرفتم مؤثر بود.


پس می‌گویی بیشتر از کتاب‌های آبی کانون استفاده می‌کنی.

بله. من برای مطالعه‌ی همه‌ی درس‌ها از کتاب‌های آبی پیمانه‌ای استفاده می‌کنم.


از دفتر برنامه‌ریزی هم استفاده می‌کنی؟

بله. در زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مشکل اساسی داشتم. به پیشنهاد مشاورم دفتر برنامه‌ریزی را تهیه کردم و الان منظم دفتر را تکمیل می‌کنم و زمان‌ و فرصت‌هایم را بهتر از قبل مدیریت می‌کنم.


نقش پدر و مادر در موفقیت تو چیست؟

پدرم روزهای آزمون من را همراهی می‌کند و منابعی را که نیاز دارم برایم تهیه می‌کند. مادرم هم شرایط خانه را آرام نگه می‌دارد تا بتوانم به‌خوبی درس بخوانم. در روزهای آزمون به‌همراه مادرم کارنامه را از سایت می‌گیریم و بررسی می‌کنیم. سپس برای دو هفته‌ی بعد برنامه‌ریزی می‌کنیم.

آنیتا خورشیدوند، دهم تجربی از خرم‌آباد با تراز 7555


با ۴ سال حضور در آزمون‌های کانون چه مهارت‌هایی یاد گرفتی؟

با آزمون‌دادن‌های متعدد، به‌مرور آرامشم در جلسه‌ی آزمون بیشتر شد. کم‌کم در جلسات آزمون مدیریت زمان را یاد گرفتم. با حضور در آزمون‌ها با تیپ‌های مختلف تست‌ها آشنا شدم و به پیشرفتم کمک زیادی کرد. تقریباً همه‌ی دانش‌آموزان پرتلاش مدرسه‌ی ما در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنند و همگی به دنبال کسب یا تقویت این مهارت‌ها هستیم.


با میانگین تراز بالایی که داری، فرصت می‌کنی کارهای غیردرسی هم انجام دهی؟

بیشتر وقتم صرف مطالعه‌ی درس‌هایم می‌شود؛ اما به کلاس زبان هم می‌روم. رُمان می‌خوانم و گاهی هم تلویزیون تماشا می‌کنم. فعلاً فعالیتی در زمینه‌های هنری یا ورزشی ندارم. دوستانم نیز اهل مطالعه هستند. بیشتر رُمان می‌خوانیم تا پیچیدگی خاصی نداشته باشد و ذهنمان برای درس‌ها آماده‌تر شود.

الگوی خاصی در زندگی‌ات داری؟

از انسان‌های موفق در همان زمینه‌ای که موفق هستند، الگوبرداری می‌کنم. مثلاً در درس‌های مختلف سعی می‌کنم از کسانی که در آن درس موفق‌تر بوده‌اند الگو بگیرم.


خودت چه ویژگی شخصیتی خاصی داری که تو را موفق کرده است؟

همیشه به مطالعه و یادگیری علاقه داشته و دارم. اگر مطلبی را دوست داشته باشم، برای یادگیری و فهم آن تلاش می‌کنم. سعی می‌کنم هیچ‌وقت هیچ‌ مطلبی برایم مبهم نماند و همه‌چیز را ‌خوب بفهمم و یاد بگیرم.


چطور بین مطالعه‌ی تستی و تشریحی تعادل برقرار می‌کنی؟

الان که کلاس دهم هستم، حجم درس‌ها نسبت به گذشته، بیشتر شده است. با تست‌زنی مهارتم در تشریحی‌خواندن هم بیشتر می‌شود؛ اما این دو روش با هم متفاوت‌اند. سعی می‌کنم هنگامی که تست می‌زنم و درس‌نامه‌ها را می‌خوانم به‌طور مفصل و لغت‌به‌لغت بخوانم.


عادت خاصی داری که با مداومت در آن، در درس‌هایت موفق شده باشی؟

در هر آزمون عادت‌هایم را تغییر می‌دهم و روش‌هایم را با توجه به حجم مطالب آزمون، شخصی‌سازی می‌کنم. حتی زمان بیداری‌ام را با توجه به مطالب آزمون تغییر می‌دهم. شاید این ویژگی باعث شده نتیجه‌ی خوبی بگیرم.


روش مطالعه‌‌ات در درس زیست چگونه است؟

پس از تدریس دبیر، ابتدا مفاهیم هر بخش را به‌خوبی درک می‌کنم و تا وقتی آن را کامل نفهمم، به سراغ حفظ‌کردن مطالب و تمرکز بر متن کتاب و قیدها نمی‌روم. این باعث شده وقتی می‌خواهم درسی را حفظ کنم، تسلط بهتری پیدا کنم.

آنیتا خورشیدوند، دهم تجربی از خرم‌آباد با تراز 7555


5/28/2023 5:50:39 AM