گفت‌وگو با مصدق مرادی، یازدهم تجربی از ایذه با تراز 7568

در متوسطه‌ی اول در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی درس می‌خواندم. وقتی کلاس نهم در آزمون تیزهوشان شرکت کردم، پذیرفته شدم.

گفت‌وگو با مصدق مرادی، یازدهم تجربی از ایذه با تراز 7568

گفت‌وگو با دانش‌آموز برتر یازدهم

گفت‌وگو با مصدق مرادی اشکفتی از ایذه با تراز ۷۵۶۸:

همیشه به درس اهمیت ویژه‌ای می‌دادم


مصدق مرادی اشکفتی در یک نگاه

شهر: ایذه (خوزستان)

مدرسه: تیزهوشان شهید بهشتی

سال‌های حضور در کانون: از هشتم تا یازدهم تجربی به‌مدت‌ ۴ سال

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی فلسفه، فرهنگی بازنشسته

تحصیلات و شغل مادر: دیپلم، خانه‌دار


چرا کلاس هشتم تصمیم گرفتی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

همان سال‌ها بسیاری از دوستانم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند و با هم رقابت داشتند. من هم دوست داشتم در آزمون‌ها شرکت کنم تا خودم را بسنجم. در متوسطه‌ی اول در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی درس می‌خواندم. وقتی کلاس نهم در آزمون تیزهوشان شرکت کردم، پذیرفته شدم.


در کدام درس‌ها قوی‌تر هستی؟ نمره‌ات در این درس‌ها چند است؟

در فیزیک و فارسی قوی‌تر هستم و نمره‌هایم در آزمون‌های کانون ۹ یا ۱۰ از ۱۰ است.


روش مطالعه‌‌ات در این درس‌ها چگونه است؟

در تابستان سال گذشته درس فیزیک را پیش‌خوانی کرده بودم. در طول سال هم پس از تدریس دبیر، ابتدا جزوه و سپس کتاب درسی و درس‌نامه را به‌دقت مطالعه می‌کنم و سپس همان روز یا روز بعد، با منابعی که دارم، تست تمرین می‌کنم. ابتدا از سؤالات ساده را به‌صورت آموزشی پاسخ می‌دهم و سپس به سراغ سؤالات دشوارتر می‌روم و به‌صورت زمان‌دار حل می‌کنم. بعد، تست‌ها را نشان‌دار می‌کنم و در مرحله‌ی آخر، به سراغ تست‌های نشان‌دار می‌روم.

مصدق مرادی، یازدهم تجربی از ایذه با تراز ۷۵۶۸


برای خواندن درس فارسی چه روشی داری؟

ابتدا دو بار کتاب درسی را می‌خوانم و آرایه‌ها و معنی کلمات جدید را در کتاب مشخص می‌کنم. بعد از یک روز به سراغ تست‌های واژگان می‌روم و واژگان و معانی جدید را در دفتر مخصوص به واژگانم یادداشت می‌کنم.


درسی بوده که در طول سال تحصیلی در آن پیشرفت کرده باشی؟

در درس زبان انگلیسی پیشرفت کردم و غلط‌هایم به صفر رسیده است. سعی می‌کنم این درس را مفهومی‌تر بخوانم و کلمات جدید را در جمله و تست یاد بگیرم.

منابعی که برای تمرین تست داری، چیست؟

برای همه‌ی درس‌ها از کتاب‌های آبی پیمانه‌ای و سه‌سطحی استفاده می‌کنم. کتاب‌های پیمانه‌ای را خیلی دوست دارم. تست‌های متنوعی دارد که من را با انواع تیپ سؤالات آشنا می‌کند. سؤالاتِ کتاب‌های پیمانه‌ای فیزیک و شیمی ایده‌های خیلی خوبی دارد.


پدر و مادرت چه نقشی در موفقیت تو دارند؟

آن‌ها منابعی را که نیاز دارم و نیز فضای آرامی برای مطالعه‌ام فراهم می‌کنند. از بچگی همیشه من را به مطالعه تشویق می‌کردند و به همین علت است که تا این حد به درس‌خواندن علاقه‌مند شده‌ام. کارنامه‌هایم را با هم بررسی می‌کنیم و نقطه‌نظراتشان را با من در میان می‌گذارند.


در طول ۴ سالی که آزمون دادی، چه مهارت‌هایی را یاد گرفتی؟

یکی از عادت‌های خوبی که پیدا کرده‌ام، پیوستگی حضور در آزمون‌هاست و می‌توانم در مدت طولانی به برنامه‌ی راهبردی پیوسته بمانم. این را می‌دانم که اگر با ساعت مطالعه‌ی کم اما مداوم، درس بخوانم، بهتر از این است که گاهی زیاد بخوانم و گاهی اصلاً نخوانم. در طول این سال‌ها سرعتم در تست‌زنی بهتر شده است و مدیریت زمان را به‌خوبی یاد گرفته‌ام.

مصدق مرادی، یازدهم تجربی از ایذه با تراز ۷۵۶۸


فعالیت غیردرسی هم داری؟

تنها فعالیت غیردرسی‌ام تماشای تلویزیون و رفتن به باشگاه ورزشی است. سه روز در هفته حدود چهل دقیقه ورزش می‌کنم تا انرژی بگیرم.


از کودکی چه ویژگی خاصی داشتی که اکنون موجب موفقیتت شده است؟

از ابتدا به درس و مدرسه اهمیت ویژه‌ای می‌دادم. هرکس پیشرفت چشمگیری داشته است، برای درس اهمیت قائل بوده است. من انگیزه‌ی زیادی برای موفقیت دارم و این ویژگی باعث شده تلاشم را بیشتر کنم. دوست دارم جراح قلب بشوم.


چطور بین مطالعه‌ی تستی و تشریحی تعادل برقرار می‌کنی؟ علاوه بر آزمون‌های کانون، امتحانات مدرسه را هم داری.

همیشه اولویتم برنامه‌ی راهبردی آزمون است؛ اما تست‌ها را آن‌قدر دقیق و عمیق کار می‌کنم که امتحانات تشریحی‌ام را نیز پوشش می‌دهد. همیشه طوری درس می‌خوانم که علاوه ‌بر سؤالات تشریحی، سرعت عملم در تست‌زنی‌ هم بیشتر شود.

مصدق مرادی، یازدهم تجربی از ایذه با تراز ۷۵۶۸


بر چه عادت پسندیده‌ای مداومت داری که موجب پیشرفت تو شده است؟

مدتی است که هر روز، حتی به‌مدت کم، درس زیست را می‌خوانم. این کار باعث شده تعداد غلط‌هایم کاهش پیدا کند و نمره‌ام در این درس افزایش یابد.


سال کنکور برایت از تابستان شروع می‌شود. چه برنامه‌‌ای برای تابستان داری؟

من درس‌های سال یازدهم را به‌خوبی خوانده‌ام و در تابستان اولویتم با مطالعه و تست‌زنی درس‌های کلاس دهم است. تصمیم دارم بعضی از درس‌های دوازدهم را هم پیش‌خوانی کنم. در آزمون‌های تابستان هم ثبت‌نام می‌کنم.

مصدق مرادی، یازدهم تجربی از ایذه با تراز ۷۵۶۸


6/9/2023 1:57:26 AM
Menu